Jak wybrać firmowe konto bankowe. Wskazówki dla mikroprzedsiębiorców

2021-06-23 12:20
Świńska Skarbonka
Autor: pixabay.com Bezpieczna przystań dla oszczędności. Gdzie lokować gotówkę w burzliwych czasach [GALERIA]

Bankowe konta firmowe to grupa produktów, pomiędzy którymi więcej jest różnic niż podobieństw. Wielkie korporacje w niczym nie przypominają małych, rodzinnych biznesów i równie mocno różnią się przeznaczone dla nich rachunki. Gdy przyglądamy się kontom firmowym, trzeba więc bardzo wyraźnie zaznaczyć, dla jakiej grupy przedsiębiorców są one adresowane. Tym razem wzięliśmy pod lupę najprostsze z tych produktów, a więc konta dla osób jednoosobowo prowadzących działalność gospodarczą.

Konta dla najmniejszych przedsiębiorców pod wieloma względami są podobne do kont osobistych i tak naprawdę różnią się od nich głównie zapisami w bankowych regulaminach. Konta firmowe służą do tego, by przeprowadzać z nich rozliczenia związane z działalnością gospodarczą, a z kont osobistych, gdyby trzymać się ściśle zapisów regulaminowych, takich rozliczeń przeprowadzać nie można. Inne są też zasady opodatkowania odsetek – choć to różnica czysto teoretyczna, bo środki na takich rachunkach już od dawna są nieoprocentowane.

Konto firmowe i osobiste w jednym banku - co przemawia za takim połączeniem? Przede wszystkim wygoda. Oba rachunki będą widoczne w tym samym systemie bankowości internetowej czy mobilnej i wystarczy jedno logowanie, by uzyskać do nich dostęp. Co jeszcze ważniejsze, standardowe przelewy pomiędzy nimi będą realizowane praktycznie natychmiast. Aby równie szybko przesłać pieniądze z banku do banku, trzeba zdecydować się na przelew natychmiastowy, a to może kosztować nawet 10 zł za operację.

Natomiast minusy łączenia finansów osobistych i firmowych w jednym banku objawią się tylko w rzadkich i nietypowych sytuacjach. Bankom zdarzają się awarie, gdy np. czasowo nie ma dostępu do bankowości internetowej lub nie działają karty płatnicze. Taka awaria w banku, który prowadzi i konto osobiste, i firmowe, sprawi, że posiadacz rachunków będzie całkiem odcięty od swoich pieniędzy.

Rozdzielenie rachunków pomiędzy różne banki może też być ochroną przez ewentualną upadłością takiej instytucji. Dlaczego to ma znaczenie? Otóż w takiej sytuacji Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia zwrot depozytów powierzonych upadłemu bankowi, ale do kwoty około 450 tys. zł (równowartości 100 tys. euro) na jednego klienta. W takiej sytuacji posiadaczowi konta osobistego i konta dla jednoosobowej działalności gospodarczej (oraz powiązanych z nimi depozytów) przysługuje tylko jeden limit w wysokości 100 tys. euro. Jeśli łączna kwota naszych osobistych i firmowych pieniędzy może przekroczyć ten próg, to ze względów bezpieczeństwa warto rozdzielić je pomiędzy różne banki. Jednym ze sposobów może być właśnie założenie konta firmowego w innym banku niż ten, który prowadzi konto osobiste.

W jakim banku założyć konto firmowe

Jeśli nie chcemy powierzać pieniędzy osobistych i firmowych tej samej instytucji, naturalnym wyborem będzie bank, w którym konto firmowe okaże się najtańsze. Skoro drobny przedsiębiorca wszędzie dostaje mniej więcej taki sam pakiet podstawowych usług, to dla większości z nich właśnie cena będzie podstawowym kryterium wyboru. W naszym rankingu kont firmowych dla osób prowadzących jednoosobowo działalność gospodarczą szczegółowo tłumaczymy, czym się kierować i jak wybierać bank, któremu warto powierzyć prowadzenie konta firmowego.

SPRAWDŹ KONIECZNIE:  Najlepsze konta firmowe. Ranking dla szukających rachunku bez opłat, z premią dla nowych klientów, z wygodną obsługą gotówkową

Aby znaleźć najtańszy bank dla siebie, warto się zastanowić, z jakich usług banku firma będzie korzystała regularnie, z jakich sporadycznie, a z jakich wcale. Czy prowadzi obrót gotówkowy i w związku z tym potrzebuje tanich wpłat w kasie lub wpłatomatach, czy wystarczą mu rozliczenia przelewami? Czy firmowa karta płatnicza będzie używana tylko do zakupów, czy także do podejmowania gotówki? A może karta okaże się zbędna i w ogóle nie warto jej zamawiać? Czy będą potrzebne jakieś dodatkowe usługi, a jeśli tak, to jakie. Dopiero z taką wiedzą warto wybierać się na poszukiwania banku, w którym najlepiej będzie założyć konto firmowe.

Najnowsze