Konto osobiste z premią. Jak zyskać kilkaset złotych dzięki otwarciu konta w banku

2021-06-08 7:02
Pieniądze, banknoty
Autor: Grzegorz Kluczyński Polski Ład: Klasa średnia też dostanie ulgę. Ile musisz zarabiać?

Jak co miesiąc, banki prześcigają się w organizowaniu promocji, w których na nowych posiadaczy kont czekają nawet kilkuset złotowe premie za otwarcie i aktywne korzystanie z rachunku. W porównaniu z majem na rynku zaszło sporo zmian. Przede wszystkim zakończyły się promocje z najwyższymi nagrodami: w Alior Banku (720 zł) i BNP Paribas (650 zł). Obecnie nikt nie proponuje aż tak wysokich nagród. Za to w zdecydowanej większości dużych banków da się obecnie otworzyć konto w promocji i stosunkowo łatwo zgarnąć nagrodę, zwykle w kwocie 100-300 złotych.

 Z takich ofert zdecydowanie warto korzystać. Moment, w którym przychodzimy do nowego banku, jest w zasadzie jedynym, kiedy możemy zarobić na posiadaniu i używaniu konta osobistego. Środki na kontach osobistych od dawna są nieoprocentowane, a zdecydowana większość banków wycofała się z programów moneyback (a więc zwracania użytkownikom części kwot płaconych kartą lub telefonem). Gdy już podpiszemy umowę i wykorzystamy promocję dla nowych klientów, zostanie nam już tylko zadbać o to, by jak najmniej płacić za jego prowadzenie.

Obecnie premie za otwarcie konta osobistego są dostępne między innymi w tych bankach.

Do 500 zł premii mogą dostać nowi klienci CreditAgricole. Pierwsze 50 zł jest przyznawane za otwarcie rachunku i jednorazowy wpływ min. 300 zł. Do tego, w najkorzystniejszym wariancie promocji, można przez 18 miesięcy otrzymywać po 25 zł zwrotu za płatności bezgotówkowe (kartą lub Blikiem). Mówiąc precyzyjniej, bank oferuje zwrot 3 proc. wartości takich transakcji, pod warunkiem, że klient wykona ich w ciągu miesiąca przynajmniej 10. By zapewnić sobie pełną dostępną kwotę, trzeba więc płacić miesięcznie nieco ponad 800 zł.

Można też wybrać inną promocję, w której CreditAgricole oferuje 100 zł lub 200 zł za przeniesienie konta z innego banku. Wysokość premii zależy od poziomu wpływów na rachunek w ciągu trzech kolejnych miesięcy po miesiącu przystąpienia do promocji. Do niższej nagrody uprawnia 1000 zł miesięcznie, do wyższej wymaganie jest już co miesiąc 3 tys. zł.

Miłym dodatkiem do tych promocji jest podwyższone do 1,5 proc. oprocentowanie na koncie oszczędnościowym (dla kwot do 20 tys. zł) przez trzy miesiące od dnia otwarcia konta.

  • Chcesz założyć konto? Sprawdź

 Także 500 zł obiecuje Bank Millennium, jednak z tej kwoty tylko 200 zł to gotówka przelewana na konto nowego klienta. Poza tym nagroda w promocji składa się z e-karty do aplikacji Goodie wartej 50 zł i karty podarunkowej o wartości 250 zł do sklepu internetowego Huawei. Aby otrzymać ten pakiet nagród, po otwarciu konta należy przez cztery kolejne miesiące zapewniać minimum 1000 zł wpływów na to konto i przynajmniej raz w miesiącu płacić karta lub Blikiem.

  • Nie przegap super oferty

W Santander Banku Polska czerwcowa promocja dla otwierających Konto Jakie Chcę jest atrakcyjniejsza niż ta sprzed miesiąca. Oferowana nagroda wzrosła, a warunki zostały nieco uproszczone. Obecnie na dobry początek można dostać300 zł premii. I tak 100 zł bank wypłaci za zapewnienie w lipcu 1000 zł wpływu na rachunek, wykonanie choćby jednej płatności bezgotówkowej na kwotę 10 zł lub wyższą i zalogowanie się do aplikacji mobilnej. Kolejne 200 zł bank przyzna za spełnienie identycznych warunków w lipcu i sierpniu.Nagrodę można zwiększyć o 50 zł, jeśli konto zostanie otwarte w ramach programu poleceń .

Także mBank delikatnie poprawił promocyjną ofertę dla nowych klientów. Osoby otwierające eKonto mogą – podobnie jak w majowej promocji - trzymać 200 zł w czterech miesięcznych transzach po 50 zł. Warunki, jakie trzeba spełnić, to cztery wpływy na konto po minimum 1000 zł (z czego pierwszy musi nastąpić w ciągu 7 dni od otwarcia konta) i minimum 8 płatności kartą, telefonem lub Blik w każdym z czterech kolejnych miesięcy.Ale są i nowości: łączna premia rośnie z 200 zł do 250 zł, jeśli konto zostanie otwarte „na selfie” lub przy użyciu e-dowodu osobistego. Bank złagodził też zasady przyznawania statusu nowego klienta; teraz jest nim osoba, które nie posiadała konta w tym banku od 1 stycznia 2018 r. (wcześniej granicą był 1.01.2017 r.). Dodatkowo można skorzystać z podwyższonego oprocentowania na koncie oszczędnościowym (1,7 proc. dla kwot do 10 tys. zł przez trzy pełne miesiące kalendarzowe, pod warunkiem zwiększania salda na rachunku co miesiąc).

  • Otwórz konto online

W ING promocja dla nowych klientów obejmuje dwa rodzaje rachunków uniwersalnych (a więc dostępnych dla każdego chętnego): Konto z Lwem Direct i Konto z Lwem Komfort.110 zł bank wypłaca za otwarcie konta i wykonanie do końca września transakcji bezgotówkowych kartą lub Blikiem na łączną kwotę minimum 1000 zł. Dalej rzecz robi się bardziej skomplikowana. Aby zwiększyć tę nagrodę o 50 zł, a więc do 160 zł, trzeba wykonać trzy płatności Blikiem w sklepach internetowych, zapewnić minimum 1000 zł wpływów na konto w trzech kolejnych miesiącach, założyć tzw. cel oszczędnościowy na koncie oszczędnościowym, wykonać w trzech różnych miesiącach przelewy po minimum 100 zł na ten cel i zapewnić na tym rachunku saldo minimum 300 zł pod koniec września.

Do grona banków nagradzających klientów za otwarcie rachunku dołączyło PKO BP, które tego typu promocje prowadzi raczej rzadko. Do 27 czerwca na specjalnych zasadach można w nim założyć Konto za Zero. Za otwarcie rachunku i wykonanie pięciu płatności kartą lub Blikiem w lipcu, bank przyzna bon Allegro o wartości 50 zł. Nagrodą za identyczną aktywność w dwóch kolejnych miesiącach, a więc w sierpniu i we wrześniu, będzie kolejny bon, tym razem o wartości 100 zł. Otwierając rachunek dla dorosłego klienta można więc łącznie zyskać 150 zł. W tej samej promocji bank proponuje dwa dodatkowe bony, o wartości 100 zł każdy, klientom, którzy dodatkowo otworzą konta dwójce dzieci. Na tych rachunkach również wymagana jest minimalna aktywność.

100 zł za otwarcie Konta Przekorzystnego proponuje Pekao SA. Jak zdobyć tę nagrodę? Pierwszy krok to zdalne otwarcie konta wraz z kartą i aplikacją mobilną. Następnie w każdym z trzech kolejnych miesięcy należy zapewnić minimum 500 zł wpływów na rachunek i wykonać przynajmniej cztery płatności kartą lub aplikacją mobilną.

Drobny bonus – w postaci bonu Allegro wartego 50 zł – można wreszcie otrzymać za otwarcie Konta Proste Zasady w Getin Banku. Warunki są jednak dość restrykcyjne: przez trzy miesiące należy zapewniać wpływ na konto o wartości minimum 2 tys. zł i wykonywać przynajmniej 5 płatności kartą lub Blikiem miesięcznie. Nagrodę można zwiększyć o kolejne 50 zł, jeżeli konto zostanie otwarte w programie poleceń. Jest i dodatkowa korzyść, w postaci oprocentowania na koncie oszczędnościowym podniesionego do 2 proc., jednak tylko dla kwot do 10 tys. zł. Bank gwarantuje tę stawkę oprocentowania przez 12 miesięcy.

 Premie za otwarcie konta z pewnością jeszcze długo pozostaną stałym elementem bankowego krajobrazu. Natomiast szczegółowe zasady nagradzania nowych klientów będą za każdym razem inne. Na co przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę, czytając regulamin takiej promocji?

1. Okres karencji

Z udziału w promocjach wyłączone są osoby już posiadające rachunek w danym banku (to zrozumiałe, promocja ma przecież przyciągnąć nowych klientów), ale też osoby, które niedawno zlikwidowały. Banki chcą w ten sposób utrudnić życie osobom, które zamykają konto tylko po to, by następnie przystąpić do promocji jako nowy klient. A jak należy rozumieć słowo „niedawno”? O tym oczywiście każdy bank decyduje według swojego uznania. Jeśli w regulaminie znajdziemy zapis o rocznej karencji, to taki warunek można uznać za łagodny. Niezwykle rzadko zdarza się natomiast, by bank wyłączał z promocji wszystkich, którzy kiedykolwiek korzystali z jego usług.

2. Wysokość i warunki wypłaty premii

Tej informacji nie sposób przegapić. Banki, chwaląc się swoimi promocjami, skupiają się właśnie na tym, że można dzięki nim zyskać 200 zł, 300 zł czy 500 zł. A jakie warunki trzeba spełnić, by cieszyć się obiecaną przez bank kwotą? To możemy wyczytać w regulaminie promocji. Zasady bywają różne, bank może premiować np. za zapewnienie wpływów na rachunek, płacenie kartą lub telefonem, rzadziej za wykonywanie przelewów. Raczej nie spotyka się warunku zamknięcia konta w innym banku.

I jeszcze jedna ważna uwaga: uważajmy na zapisy typu „zwrot 2 proc. wartości transakcji bezgotówkowych, do 100 zł miesięczne”. Wtedy, by zyskać pełną premię, należałoby wydać kartą 5 tys. zł miesięcznie, a to dla większości uczestników promocji jest nierealne. Jeśli wydamy 1000 zł, otrzymamy zaledwie 2 proc. tej kwoty, a więc 20 zł.

3. Forma wypłaty premii

Z punktu widzenia klienta najwygodniej jest, gdy nagroda od banku jest po prostu przelewana na rachunek otwarty w promocji. Możemy jednak spotkać i inne rozwiązania. Zdarza się, że zamiast gotówki bank przekazuje nam kod do wykorzystania w określonej sieci sklepów lub serwisie internetowych. Możliwe jest też bardziej skomplikowane rozwiązanie, w którym nagrodą za otwarcie konta jest możliwość założenia lokaty lub konta oszczędnościowego z oprocentowaniem wyższym niż standardowe.

4. Termin wypłaty premii

Im wyższą nagrodę obiecuje nam bank, tym większa szansa, że opisane w regulaminie warunki będziemy musieli spełniać przez kilka miesięcy, a każdy taki cząstkowy sukces będzie nagradzany mniejszą kwotą, np. 50 zł, wpływającą w każdym kolejnym miesiącu na nasze nowe konto – pod warunkiem, że nie zamkniemy go do momentu wypłaty ostatniej części nagrody.

5. Dodatkowe warunki

By móc wziąć udział w promocji i starać się o premię, musimy wyrazić wymagane przez bank zgody marketingowe. Ich zakres będzie inny w każdej promocji. Może się też zdarzyć, że bank ograniczy liczbę uczestników promocji. Wtedy oczywiście warto się pospieszyć z wypełnieniem wniosku, by zmieścić się w limicie.

Najnowsze