Jak zarabiać na promocjach bankowych?
Banki walczą o swoich klientów, dlatego za założenie konta oferują im niemałe bonusy. Z promocji możemy skorzystać zarówno "przy okazji" lub gdy planowaliśmy zmianę banku lub założenie kolejnego rachunku. Ale możemy być też łowcami premii i sprawdzać, czy i kiedy możemy wziąć udział w promocji banku.
Wiele ofert bankowych może brzmieć mało wiarygodnie, bo dlaczego bank miałby nam płacić? W rzeczywistości banki walczą o klientów, bo nawet jeśli nie bierzemy kredytu lub nie płacimy za usługi takie jak wypłaty, instytucje finansowe zarabiają na naszej aktywności i oszczędnościach (co wcale nie znaczy, że my jesteśmy stratni). W dużym uproszczeniu bank pożycza zdeponowane pieniądze na procent (dlatego możemy np. zarabiać na lokatach) oraz na prowizjach za transakcje kartą (którą ponoszą przedsiębiorcy przyjmujący płatność, nie my jako klienci). Można więc powiedzieć, że bank płacąc premię za aktywność "dzieli" się z nami zyskami.
Właśnie dlatego dużo banków oferuje swoje podstawowe usługi bez prowizji albo wymaga aktywności, aby niej uniknąć. Również z tego powodu kusi nowych klientów premiami pieniężnymi za aktywność. Ponadto jeśli klientowi spodoba się usługa banku, jest spora szansa, że zostawi swoje konto na dłużej.
Jak więc zarabiać na promocjach bankowych? Przede wszystkim, czytajmy uważnie regulamin promocji i dla kogo jest ona przeznaczona. Wiele premii pieniężnych dotyczy tylko nowych klientów. Banki zawsze podają w regulaminie, kto jest uznawany za nowego klienta, mogą być to osoby, które np. nie miały konta w danej instytucji finansowej przez rok, a czasami nawet przez dwa lata. Ponadto z większości promocji możemy skorzystać tylko, jeśli zaznaczymy przy zakładaniu konta zgody marketingowe, co również powinniśmy mieć na uwadze. Dlatego podpisując umowę, czy to na konto, czy inny produkt bankowy, zawsze czytajmy regulamin. Nie jest to może zbyt pasjonująca lektura, ale im więcej regulaminów przeczytamy, tym szybciej nauczymy się wyławiać z nich potrzebne informacje i będzie nam to szło z czasem coraz sprawniej.
Sprawdzajmy przede wszystkim, kto może wziąć udział w promocji i jakie są warunki otrzymania premii. Czasem z racji wieku, czy posiadania w ostatnim czasie innych produktów finansowych możemy być wykluczeni z promocji. Upewnijmy się również, czy jesteśmy w stanie spełnić warunki promocyjne. Jeśli np. wiemy, że aby otrzymać premię od banku należy zapewniać comiesięczne wpłaty na konto zweryfikujmy, czy wypłata musi pochodzić z np. wynagrodzenia od pracodawcy, czy zostanie zaliczony przelew z naszego konta w innym banku. Nie pomijajmy również tabeli opłat i sprawdźmy, czy płacimy za transakcje z jakich sami najczęściej korzystamy oraz czy nie trzeba zapłacić za czynności potrzebne do wzięcia udziału w promocji. Pamiętajmy, że w razie wątpliwości zawsze warto zadzwonić na infolinię banku i poprosić o wyjaśnienia poszczególnych punktów. Musimy jednak brać poprawkę na to, że nie zawsze pracownicy banku mogą być przeszkoleni z regulaminu konkretnej promocji.
Zwróćmy też uwagę na to czy nagroda jest formą sprzedaży premiowej, wtedy poniżej 760 zł nie musimy zapłacić podatku. W przypadku nagrody rzeczowej, sprawdźmy czy bank bierze na siebie zapłatę podatku, czy my ją poniesiemy.
Należy również uważnie sprawdzać terminologię w regulaminach. Często banki, które np. uzależniają warunki promocji od transakcji bezgotówkowych, wykluczają transakcje związane z hazardem, np. w kasynach czy w zakładach bukmacherskich. Weryfikujmy również daty wypłaty pieniędzy. W praktycznie 99,9 proc. przypadków, aby otrzymać premię, trzeba mieć dalej konto w banku. Jeśli więc np. musimy spełnić warunki promocji do końca kwietnia, a premia zostanie wypłacona dopiero na początku czerwca, to do tego czasu dalej powinniśmy mieć konto w banku. Sprawdźmy również, czy pieniądze są wypłacane w postaci gotówki, czy np. w postaci punktów, czy bonów do wykorzystania na poszczególnych stronach, bo czasem nagrody są również przyznawane w takiej formie.
Jeśli w terminie wypłat nie dostaliśmy naszej premii, sprawdźmy jeszcze raz, czy na pewno spełniliśmy wszystkie warunki promocji. Jeśli nie mamy wobec tego wątpliwości, należy napisać reklamację. W tym punkcie warto sięgnąć do regulaminu (nie zaszkodzi go zapisać w komputerze, gdy przystępujemy do promocji, oszczędzi to czasu na jego szukanie) i sprawdzić, czy organizatorem promocji jest bank, czy zewnętrzna firma (w większości regulaminów znajduje się formuła "Organizatorem akcji promocyjnej jest...". Pisząc reklamację do organizatora, warto zaznaczyć w wiadomości punkty regulaminu, które spełniliśmy. Jeśli faktycznie spełniliśmy warunki promocji, to reklamacja zostanie rozpatrzona najprawdopodobniej pozytywnie.
Na stronie Finansowy Opiekun znajdziesz konto bankowe, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Cenimy Twój czas. Codziennie monitorujemy dane dotyczące kont osobistych i w razie zmian w ofercie banku natychmiast je aktualizujemy.