Przelewy i polisy w pakiecie. Jak przesłać ekspresowo pieniądze i zapłacić mniej

2021-07-20 11:15
konto firmowe przelew bankowy rachunek bankowy
Autor: Shutterstock

Jesteś klientem Pekao SA i regularnie zlecasz przelewy natychmiastowe? Bank wprowadził właśnie tzw. Pakiety Komfort, które pozwalają robić to taniej. Dodatkowo w skład pakietów wchodzą ubezpieczenia oferowane przez PZU.

Pakiety oferowane są w trzech wersjach. Najprostszy, który posiadacze Kont Przekorzystnych mogą kupić za 6 zł miesięcznie, zawiera dwa przelewy natychmiastowe, ochronę ubezpieczeniową zakupów internetowych (do 5 tys. zł) i rzeczy osobistych, w tym telefonu (do 1 tys. zł). W najbardziej rozbudowanym, za 12 zł miesięcznie, bank oferuje cztery przelewy natychmiastowe, a oprócz wymienionych już polis, ubezpieczyciel dokłada także assistance domowe i OC w życiu prywatnym. W promocji przez pół roku z pakietów można korzystać za darmo. Dla porównania: w standardowym cenniku banku (dla Kont Przekorzystnych) pojedynczy przelew natychmiastowy kosztuje 5 zł.

Poczekasz do popołudnia? To oznacza kłopoty

Przelew natychmiastowy to narzędzie, które pozwala ominąć ograniczenia w tradycyjnym systemie przelewów międzybankowych. Jak działa ten system? Otóż standardowe przelewy pieniędzy z banku do banku są realizowane są tylko w dni robocze, w trzech tzw. sesjach systemu Elixir, zaczynających się o 9:30, 13:30 i 16:00. Pieniądze przesłane dowolną z tych sesji muszą trafić na rachunek odbiorcy jeszcze tego samego dnia.

Godzina 16:00 to jednak godzina graniczna dla systemu, a nie dla klientów banków. Posiadacz konta, który chce zdążyć z przelewem na ostatnią sesję Elixiru, powinien go zlecić najpóźniej o 14:00-15:00 (graniczną godzinę każdy bank wyznacza sam). Kto się spóźni, musi się liczyć z tym, że środki wyjdą z banku dopiero pierwszą sesją następnego dnia roboczego. W efekcie odbiorca dostanie je dopiero kolejnego dnia około południa. W praktyce oznacza to, że jeśli późnym popołudniem przypomnimy sobie np. o właśnie upływającym terminie spłaty kredytu (na rachunek w innym banku), mamy do wyboru wykonanie przelewu natychmiastowego lub spóźnienie się z płatnością.

Pakiety, korzyści, obniżki opłat. Kto przeleje pieniądze taniej

Przelew natychmiastowy bywa wybawieniem dla tych, którzy zostawiają płatności na ostatnią chwilę, bo dzięki niemu pieniądze trafiają do odbiorcy w ciągu kilku, góra kilkunastu minut. Niestety nie za darmo. W ofertach dla klientów detalicznych typową stawką za przelew natychmiastowy jest 5 zł za operację (firmy często ponoszą wyższe opłaty). Jednak klienci kilku banków nie muszą płacić aż tyle.

Największy komfort zapewnia Konto Jakie Chcę w Santander Banku. Jego posiadacze mogą wykonywać przelewy natychmiastowe za darmo bez ograniczeń ilościowych. To jedyny taki rachunek na rynku.

Pakiet pięciu przelewów natychmiastowych miesięcznie jest jedną z tzw. korzyści, jakie opcjonalnie mogą uruchomić posiadacze Kont Jakże Osobistych w Alior Banku. Jeśli zmieszczą się w limicie dwóch aktywnych korzyści, nie zapłacą za tę usługę ani grosza, jeśli będzie to trzecia lub kolejna korzyść, taki pakiet będzie kosztował 3,5 zł miesięcznie. Opłata poza pakietem to 5 zł za operację. Z kolei posiadacze Kont Internetowych w tym banku korzystają z obniżonej opłaty (3 zł za przelew), jeśli kwota takiego przelewu nie przekracza 1000 zł.

Nietypowy cennik obowiązuje w Banku Pocztowym. Za przelew natychmiastowy zlecany w bankowości internetowej bank pobiera 5 zł, ale taka sama operacja wykonana przez aplikację mobilną kosztuje już tylko 2 zł.

W mBanku trzy bezprowizyjne przelewy natychmiastowe w miesiącu mogą wykonać posiadacze kont premium (czyli mKont Intensive), każdy kolejny kosztuje standardowo, czyli 5 zł. Trzy darmowe przelewy natychmiastowe przysługują też posiadaczom CitiKonta w Citi Handlowym. Wreszcie w Nest Banku opłata za przelew natychmiastowy wynosi 4 zł.

Najnowsze