Konto Jakże Osobiste w Alior Banku. Sam wybierasz, za co płacisz

2021-06-01 15:06
Oddział Alior Banku
Autor: Getty Images Do maja 2019 złożone w Alior Banku wnioski o pożyczkę termomodernizacyjną dotyczą zarówno mniejszych przedsięwzięć (termomodernizacja jednego budynku mieszkalnego), jak i dużych projektów (kilka budynków wielorodzinnych)

Konto Jakże Osobiste w Alior Banku to jeden z wielu rachunków bezpłatnych warunkowo. Nie zapłacimy ani złotówki za jego prowadzenie ani za posiadanie karty do konta, jeżeli bank uzna nas za aktywnych klientów. Spełnić jego warunki nie jest jednak aż tak łatwo – zwłaszcza ten, od którego zależy zniesienie opłaty za konto.

    • Załóż konto online teraz>>> 

Podstawą do zwolnienia z opłaty za konto – w wysokości 10 zł miesięcznie – są odpowiednie wpływy na rachunek. Bank co miesiąc oczekuje przelewu na kwotę 1500 złotych lub wyższą. To dość wysoki próg. Co ważne, kilka mniejszych przelewów sumujących się do tej kwoty nie wystarczy, niezbędny będzie jednorazowy wpływ takiej kwoty. Może to być przelew z konta w innym banku lub z konta firmowego w Alior Banku. Tego warunku nie spełnia natomiast wpłata gotówkowa. Z opłaty za konto są też – bezwarunkowo – zwolnieni klienci, którzy nie ukończyli 26. roku życia.

Natomiast to, czy bank pobierze 5 zł miesięcznej opłaty za kartę, natomiast od łącznej wartości transakcji bezgotówkowych plastikowym pieniądzem. Bank nie pobiera opłaty, gdy w ciągu miesiąca (a dokładniej: od ostatniego dnia poprzedniego miesiąca do przedostatniego dnia danego miesiąca) łączna wartość takich transakcji to 300 zł lub więcej. Dla klientów nie spełniających tych warunków korzystanie z usług Alior Banku staje się zwyczajnie drogie: 10 zł miesięcznej opłaty za rachunek i 5 zł miesięcznej opłaty za kartę daje łącznie aż 15 zł stałych kosztów co miesiąc.

Dwie korzyści w cenie, kolejne już płatne

Tym, co w ofercie Alior Banku jest najciekawsze, są tzw. korzyści, oferowane posiadaczom Kont Jakże Osobistych. Czym one są? Otóż bank nazywa w ten sposób specjalne, preferencyjne ceny wybranych usług lub dodatki oferowane do konta. Dwie wybrane korzyści dostajemy w cenie konta (a więc za darmo, o ile spełnimy warunek bezpłatności rachunku), każdą kolejną można dokupić za 3,50 zł miesięcznie. Ich realna wartość jest różna, ale takie rozwiązanie daje miłe poczucie, że płacimy tylko za te funkcje i dodatki, których naprawdę potrzebujemy i które sami wybraliśmy.

    • Otwórz konto w Alior Banku online>>> 

Co ważne, przy wyborze mamy dużą elastyczność. Raz, że bank nie limituje liczby korzyści oferowanych klientowi (i teoretycznie można włączyć niemal wszystkie –wyjątkiem są tylko zwrot za płatności mobilne i punkty dla graczy, z których nie można korzystać równocześnie), a dwa, że co miesiąc naszą listę korzyści możemy dowolnie zmieniać. Zmiany na liście korzyści można wprowadzić zdalnie, a więc przez system bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej, ale można także odwiedzić placówkę banku.

Darmowe bankomaty i przelewy, zwrot za płacenie telefonem

Po jakie korzyści mogą sięgnąć posiadacze Kont Jakże Osobistych? Jedną z ciekawszych jest zniesienie prowizji za wypłaty kartą z obcych bankomatów w kraju. Według standardowego cennika, posiadacze tych rachunków płacą 2,50 zł za każdą wypłatę kartą z obcego urządzenia. Ale uwaga, dotyczy to wyłącznie podejmowania gotówki z użyciem karty. Wypłaty Blik z krajowych bankomatów są dla klientów Alior Banku darmowe. Kalkulacja jest więc prosta: komu do wypłat gotówki wystarcza usługa Blik, śmiało może z tej korzyści zrezygnować, kto woli posługiwać się w bankomatach kartą, zaoszczędzi dzięki jej uruchomieniu. Do wyboru jest też zwrot 1 proc. wartości płatności mobilnych (Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, Blik) w sklepach stacjonarnych. Teoretycznie dzięki tej korzyści można odzyskać do 20 zł miesięcznie, w praktyce jednak mało kto wykorzysta ten limit w pełni. By odzyskać aż 20 zł, trzeba w ciągu miesiąca wykonać płatności mobilne na łączną sumę przynajmniej 2 tys. zł.

Bardziej realne jest zdobycie w ten sposób kilku, a w bardziej optymistycznym scenariuszu – kilkunastu złotych miesięcznie.Kolejna ciekawa korzyść to zniesienie prowizji za przelewy natychmiastowe wykonywane przez bankowość internetową lub mobilną. Według standardowego cennika, za każdą taką operację płaci się 5 zł. Gdy sięgniemy po tę korzyść, bank wyzeruje opłaty za pięć takich operacji miesięcznie. Możliwość wykonania przelewu natychmiastowego przyda się np. wtedy, gdy dopiero wieczorem przypomnimy sobie o właśnie upływającym terminie płatności rachunku lub raty kredytu albo gdy chcemy przesłać pieniądze na własne konto w innym banku i mieć do nich od razu dostęp.

Oferta na wakacje

Zwłaszcza w wakacje mogą się przydać dwie oferowane przez bank korzyści związane z wykonywaniem transakcji w obcych walutach. Pierwszą jest rozliczanie walutowych płatności kartą po korzystniejszych kursach, drugą – brak prowizji za wypłaty z bankomatów za granicą (standardowo takie wypłaty kosztują 5 zł za operację). Mało komu te korzyści będą potrzebne przez cały rok, zwykle więcej sensu będzie miało włączenie ich przed wakacyjnym wyjazdem i wyłączenie po powrocie.

    • Potrzebujesz konto załóż je tu>>>

Na liście proponowanych przez bank korzyści są jeszcze: podwyższone oprocentowanie środków na koncie oszczędnościowym (ale tylko do kwoty 10 tys. zł), brak odsetek od symbolicznego limitu w koncie (do 1000 zł, przez 10 dni w miesiącu), pakiet assistance, ubezpieczenie podróżne, pakiet 30 powiadomień SMS o zdarzeniach na rachunku oraz coś, co docenią tylko gracze, a więc punkty do wykorzystania w grze League of Legends.

Co wiadomo o Alior Banku

Alior Bank jest instytucją stosunkowo młodą, działalność operacyjną rozpoczął w 2008 r. Jest uniwersalnym, ogólnopolskim bankiem, obsługującym wszystkie segmenty rynku. Pozycjonuje się jako bank dla klientów, którzy oczekują wysokiej jakości obsługi. Spółka Alior Bank jest notowana na GPW i wchodzi w skład indeksu mWIG40 (z indeksu WIG20 wypadła w marcu 2021 r.). Jej największym akcjonariuszem jest Grupa PZU, która posiada 31,91 proc. akcji.

W ofercie złotowych rachunków osobistych Alior Banku znajdują się także dwa produkty pomyślane podobnie do Konta Jakże Osobistego, a więc Konto dla graczy i Konto dla młodych. Z kolei Konto internetowe to ciekawa alternatywa dla tych, którym trudność może sprawić zapewnienie co miesiąc stałych wpływów na konto. Prowadzenie tego rachunku jest bezwarunkowo darmowe, a z opłaty za kartę (6 zł miesięcznie) zwalnia wykonanie płatności wartych 300 zł lub więcej. Bez prowizji można wypłacać gótowkę z urządzeń Alior Banku, Euronetu (pod warunkiem, że kwota wypłaty to 100 zł lub więcej) oraz z bankomatów za granicą. Jednak do tego rachunku nie można dobrać ani dokupić korzyści. Ofertę banku, zgodnie z przepisami, uzupełnia podstawowy rachunek płatniczy.

Najnowsze