Co oferuje klientom PKO BP? Sprawdź, który produkt jest dla Ciebie

2023-03-07 15:50
a
Autor: gettyimages

Historia PKO Banku Polskiego sięga jeszcze 1919 roku, więc ta instytucja finansowa ma już ponad 100 lat! Obecnie Bank oferuje swoim klientom szereg usług, takich jak konta, karty kredytowe, lokaty czy konta oszczędnościowe. Przyjrzeliśmy się bogatej ofercie PKO BP.

Konto za Zero

Podstawowym produktem w PKO BP jest rachunek rozliczeniowy Konto za Zero. Jak sama nazwa wskazuje, gwarantuje nam brak opłat za prowadzenie konta, a także brak prowizji za wypłaty Blikiem w złotówkach we wszystkich bankomatach w Polsce, a także nie pobiera prowizji za wypłaty w bankomatach za granicą (opłaty mogą naliczyć jednak operatorzy, ponadto trzeba zapłacić za przewalutowanie). Opłaty za kartę (10 zł w miesiącu rozliczeniowym) można uniknąć, robiąc pięć transakcji bezgotówkowych (kartą i/lub Blikiem) w miesiącu. Konto za Zero pozwala również na otrzymanie debetu do 1000 zł na niespodziewane wydatki. Możemy o niego wnioskować poprzez aplikację mobilną IKO lub serwis internetowy iPKO. W ciągu 30 dni możemy spłacić go bez odsetek, a na Koncie za Zero będziemy płacić jedynie 5 zł miesięcznie za debet.

Istnieje również specjalny wariant - Konto za Zero Rodzina 500+. Konto jest prowadzone za darmo, jeśli wpływa na nie świadczenie Rodzina 500+. Opłaty za kartę (wysokości 1,90 zł/miesięcznie) można ominąć dzięki płatnościom kartą lub Blikiem na kwotę minimum 200 zł miesięcznie. Konto oferuje również darmowe wypłaty w bankomatach PKO BP (w innych opłata wynosi 10 zł), w bankomatach za granicą, oraz darmowe wypłaty Blikiem we wszystkich bankomatach.

Konto bez Granic

PKO BP oferuje również Konto bez Granic, stworzone dla osób, które często podróżują. Na koncie zyskujemy darmowe wypłaty we wszystkich bankomatach w Polsce i za granicą oraz kartę walutową, która pozwala nam uniknąć przewalutowania, ponadto nie płacimy za jej obsługę. Aby uniknąć przewalutowania, operacja musi być zrealizowana w walutach EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HUF, a na naszym koncie muszą być środki wystarczające do dokonywania operacji. Ponadto powinniśmy prowadzić rachunek w jednej z w/w walut w momencie realizacji operacji, a także nie korzystać z usługi DCC (Dynamiczne Przeliczenie Walut), która jest dostępna w niektórych bankomatach i terminalach płatniczych. Na koncie jest jedynie naliczana stała miesięczna opłata w wysokości 17,90 zł. Z konta mogą skorzystać jednocześnie dwie osoby, które nie są spokrewnione! Warto dodać, że istnieje również Konto bez Granic przeznaczone dla osób z Ukrainy.

Konto Aurum i Konto Platinium II

W ofercie Banku znajduje się również Bankowość Osobista, czyli indywidualne podejście dla zamożnych klientów. W jej ramach istnieją dwa konta osobiste: Konto Aurum i Konto Platinium II. W ramach Konta Aurum otrzymujemy opiekę osobistego doradcy, priorytetową obsługę w punktach (w specjalnie wyznaczonych pomieszczeniach), a także dedykowaną infolinię. Konto jest darmowe, jeśli osiągamy miesięczne wpływy na konto w wysokości minimum 9000 zł lub nasze średnie miesięczne saldo depozytów wynosi 150 tys. zł (w innym wypadku płacimy 40 zł miesięcznie). W zamian za to dostajemy darmowe wypłaty z bankomatów w całej Polsce i na świecie, darmowe powiadomienia SMS i powiadomienia push w aplikacji IKO, rozszerzony Program Przywilejów (oferta zniżek i rabatów na zakupy i usługi np. w SPA czy hotelach), program Bezcenne Chwile z kartą debetową Mastercard (który pozwala nam zbierać punkty za zakupy i wymieniać je na nagrody) oraz dostęp do pożyczki gotówkowej Platinium. Ponadto nie zapłacimy za wydanie i prowadzenie karty debetowej z funkcją wielowalutową, która umożliwia wypłaty z kont walutowych (w walutach EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HUF) w bankomatach bez przewalutowania.

Drugim kontem premium oferowanym przez PKO BP jest Konto Platinium II. W jego ramach zyskujemy priorytetową opiekę osobistego doradcy, specjalną infolinię dla klientów Bankowości Osobistej Platinium, priorytetową obsługę w wyznaczonych pomieszczeniach w oddziale, a także możliwość spotkania w uzgodnionym czasie i miejscu z osobistym doradcą. Aby nie ponosić kosztów za prowadzenie konta, wymagane są wpływy w wysokości 20 000 zł miesięcznie lub średnie saldo depozytów w PKO BP w wysokości 250 000 zł (w innym wypadku opłata wynosi 80 zł miesięcznie). Zyskujemy również darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce i na świecie, a także nie zapłacimy za kartę wielowalutową, która umożliwia korzystanie z bankomatów i płatności w kraju oraz za granicą bez przewalutowania (w walutach EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HUF). W ramach konta otrzymujemy dostęp do portalu private banking, darmowe powiadomienia SMS, rozszerzony Program Przywilejów, dostęp do programu Bezcenne Chwile z kartą debetową Mastercard, dostęp do pożyczki gotówkowej Platinium, a także kredytów, depozytów, lokat negocjowanych i prestiżowych kart kredytowych. Kolejne przywileje to bezpłatne ubezpieczenie NNW wysokości 5000 zł i pakiet Concierge. Konto docenią osoby regularnie inwestujące ze względu na dostęp do usług maklerskich, w ramach których nie płacimy za prowadzenie rachunku papierów wartościowych w ramach usług powierniczych, a także możemy prowadzić za darmo rachunek inwestycyjny.

Konto za Zero i Konto bez Granic oraz konta premium są przeznaczone jedynie dla osób, które ukończyły 18. rok życia. PKO BP ma jednak ofertę, z której mogą skorzystać rodzice, zakładając konto swoim dzieciom. W ramach PKO Konto Dziecka (dla dzieci do 13. roku życia) otrzymujemy materiały edukacyjne PKO Junior wraz z dostępem do aplikacji mobilnej PKO Junior, co pozwala nauczyć dzieci korzystania z pieniędzy w praktyce. Konto prowadzone jest za 0 zł, nie płacimy także za przelewy wewnętrzne pomiędzy kontem należącym do nas i do naszego dziecka. Konto Dziecka oferuje również darmowe wypłaty z bankomatów i oddziałów PKO BP. Ponadto środki na Koncie Dziecka są oprocentowane na 5 proc. w skali roku (oprocentowanie zmienne) do 2500 zł i na 1 proc. od nadwyżki ponad 2500 zł. Odsetki są naliczane co tydzień. Konto pozwala także na nadzór nad wydatkami dziecka, które można zatwierdzać lub odrzucać, ustawiać, które funkcje aplikacji PKO Junior będą dostępne dla dziecka, ustawiać limity płatności, czy wyznaczać "zadania", za które dzieci dostaną nagrody. Gdy dziecko skończy 13. rok życia, jego konto zostanie automatycznie zmienione na PKO Konto Pierwsze.

Konto dla dziecka i Konto Junior

Ponadto do 31 marca trwa promocja na Konto Dziecka. Jeśli w czasie trwania promocji otworzymy Konto Dziecka, zamówimy kartę PKO Junior (wydanie kosztuje 15 zł) i wyrazimy zgodę na marketing elektroniczny, a dziecko do 21 kwietnia 2023 roku spełni wymóg min. 2 transakcji bezgotówkowych kartą, otrzymamy bonus. Nagrodą jest kod o wartości 100 zł do wykorzystania na Allegro.

PKO Konto Pierwsze jest przeznaczone dla młodzieży w wieku 13-18 lat i oferuje darmowe prowadzenie konta oraz możliwość wykupienia karty wielowalutowej do konta. Opłaty za kartę płatniczą (3,90 zł/miesięcznie) można uniknąć, robiąc minimalnie dwie transakcje miesięcznie kartą bądź Blikiem. Podobnie jak w przypadku Konta Dziecka, na koncie jest oprocentowanie zmienne 5 proc. (w skali roku) do 2500 zł, a na nadwyżkę od tej kwoty, jest oprocentowanie 1 proc. Konto Pierwsze pozwala na rozliczenia Blikiem, kupowanie biletów w aplikacji mobilnej IKO oraz płatności zbliżeniowe telefonem. Również wypłaty z bankomatów PKO BP są darmowe, a za wypłaty z bankomatów za granicą, nie zostanie naliczona prowizja banku.

W ramach Konta Dziecka i Konta Pierwszego jest możliwość założenia Pierwszego Konta Oszczędnościowego, które jest obecnie promocyjnie oprocentowane na 8 proc. w skali roku do 10 tys. zł przy systematycznym oszczędzaniu (promocja trwa do 30 czerwca 2023 roku). Nie płacimy za prowadzenie konta ani za przelewy krajowe autoryzowane kodem SMS lub w aplikacji IKO. Oprocentowanie 8 proc. w skali roku jest łączone, tj. na 6 proc. będą oprocentowane oszczędności do 10 tys. zł (powyżej tej kwoty oprocentowanie wyniesie 1 proc.), a za systematyczne wpłaty od 20 do 1000 zł i brak wypłat przez 3 miesiące zostanie doliczone dodatkowe 2 proc. Odsetki podstawowe na Pierwszym Koncie Oszczędnościowym są kapitalizowane co miesiąc, a bonusowe w okresach 3-miesięcznych. Gdy dziecko skończy 13 lat, będzie mogło samodzielnie zarządzać swoimi oszczędnościami, a gdy skończy 18 lat, jego konto zostanie automatycznie przekształcone w Konto Oszczędnościowe Plus.

PKO BP oferuje również produkt dla klientów od wieku 13 lat (bez górnej granicy), który nazywa się Podstawowy Rachunek Płatniczy. To bazowy rachunek przeznaczony dla osób, które nie miały dotychczas rachunku bankowego, jest najprostszą i bezpłatną formą konta bankowego. Nie płacimy za jego prowadzenie ani obsługę karty debetowej, ponadto mamy darmowe wypłaty z bankomatów PKO Banku Polskiego. Konto co prawda nie umożliwia posiadania debetu na koncie ani limitu odnawialnego, ale można zrobić maksymalnie 5 bezpłatnych transakcji, za każde kolejne pobierane są opłaty.

Program Poleceń

Bank starając się o klientów, prowadzi również program poleceń, który pozwala zgarnąć premie pieniężne za polecanie nowych klientów. Jeśli mamy skończone 18 lat i mamy konto od minimum 90 dni od dnia 05.01.2023, możemy zapisać się do programu poleceń. Jeśli nowy klient podczas zakładania konta skorzysta z naszego kodu polecającego i spełni później warunki aktywności, otrzyma nagrodę od banku oraz zapewni nagrodę polecającemu. Możemy polecić maksymalnie 10 kont PKO za Zero lub Kont bez Granic (100 zł za każde polecenie) 10 Kont dla Młodych (50 zł za każde polecenie) oraz jeśli jesteśmy klientami Bankowości Osobistej 10 kont Platinium II lub Aurum (200 zł za każde polecenie). Łącznie z poleceń można zyskać 3500 zł. Promocja trwa do 31.03.2023 roku i jej szczegóły opisaliśmy w tym miejscu.

Konto Walutowe

W PKO BP możemy zawrzeć również umowę o konto walutowe. Jeśli jest podpięte do karty z funkcją wielowalutową, to nie płacimy za jego prowadzenie (w innym wypadku kosztuje 6,90 zł miesięcznie). W ramach konta mamy dostęp do 9 walut - EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HUF – jeśli zapłacimy w jednej z tych walut i prowadzimy w niej rachunek, oraz wymagana kwota w danej walucie będzie na naszym koncie, nie zapłacimy za przewalutowanie. Ponadto do 30.11.2023 roku w ramach promocji nie płacimy dodatkowo za przelewy zagraniczne i walutowe. Do tego dostajemy możliwość wymiany walut w kantorze internetowym po korzystnym kursie.

Ponadto mamy możliwość wykupu pakietu walutowego 3w1, który gwarantuje płatności kartą bez przewalutowania za granicą i w internecie (aby uniknąć przewalutowania, musimy spełnić takie same warunki jak w przypadku konta walutowego) oraz wymianę walut po atrakcyjnych kursach w kantorze internetowym.

Konto Oszczędnościowe

W kwestii oszczędności, oprócz wcześniej wspomnianego Pierwszego Konta Oszczędnościowego, PKO BP oferuje Konto Oszczędnościowe Plus. Na koncie odsetki trafiają na saldo co miesiąc i naliczane są od momentu wpływu środków do dnia poprzedzającego wypłatę. Pierwszy przelew z konta oszczędnościowego jest darmowy, za każdy kolejny zapłacimy 9,99 zł, mamy jednak do niego dostęp przez 7 dni w tygodniu przez serwis iPKO i aplikację mobilną IKO. Wysokość oprocentowania wynosi 0,5 proc. w skali roku, ale obecnie trwa promocja, dzięki której nasze środki będą oprocentowanie na 7,5 proc. Wysokie oprocentowanie jest łączone, tzn. 2 proc. w skali roku otrzymujemy w ramach promocji do 30.06.2023 roku. Dodatkowe 5,5 proc. w skali roku dostaniemy na nowe środki wpłacone po 7.02.2023 roku (promocja trwa do 30 marca 2023 roku). W efekcie przez 60 dni będziemy mieli oprocentowanie w wysokości 7,5 procent w skali roku.

Zarówno do naszych kont osobistych, jak i kont oszczędnościowych możemy w PKO BP aktywować za darmo autooszczędzanie. W jego ramach możemy wybrać jeden z trzech sposobów oszczędzania: stałe kwoty od transakcji (czyli np. od każdej transakcji będzie pobierane 3 zł, które trafi na wyznaczone przez nas konto), procent od transakcji (czyli np. przy ustawieniu 10 proc., jeśli wydamy 10 zł, to złotówka trafi na wyznaczone konto), czy zaokrąglenie do kwoty (np. przy płatności 9,40 zł, 60 groszy trafi na wyznaczone przez nasz konto). Sami decydujemy, do jakich transakcji włączamy autooszczędzanie, czy będzie dotyczyło płatności kartą do konta, przelewów stałych, czy płatności w aplikacji (np. Blikiem czy przelewów).

Lokaty

W PKO BP oprócz kont oszczędnościowych klienci mogą również korzystać z lokat. Obecnie wyjątkowo korzystną Lokatę na nowe środki, z oprocentowaniem 7 proc. w skali roku na 3 miesiące, bądź 6 proc. w skali roku na 12 miesięcy. Minimalna wpłata wynosi 1000 zł, a lokatę możemy otworzyć w bankowości internetowej IKO. Promocja trwa tylko do 14 marca 2023 roku! W tym przypadku możemy otworzyć dowolną liczbę lokat.

Z kolei nowi klienci mogą założyć 3-miesięczną Lokatę na dzień dobry, oprocentowaną na 8 proc. w skali roku przez 3 miesiące. Na lokacie możemy umieścić kwotę od 10 000 zł do 200 000 zł. Oprocentowanie jest stałe przez cały okres umowy i skorzystać mogą z niej tylko osoby, które od 1 stycznia 2022 roku nie miały w PKO BP konta osobistego, oszczędnościowego lub lokaty z wyłączeniem rachunku do obsługi lokaty, oraz którzy utworzą od 9 grudnia Konto dla Młodych, Konto za Zero, Konto bez Granic, Konto Aurom, Konto Platinium II i wyrażą zgody marketingowe. Lokatę można otworzyć w ciągu 30 dni od otwarcia konta. Możliwość jej rozpoczęcia zostanie udostępniona po 5 dniach od otwarcia konta. Można założyć maksymalnie jedną Lokatę na dzień dobry na osobę.

Spore, bo aż 6-procentowe w skali roku oprocentowanie jest również na 3-miesięcznej lokacie mobilnej. Możemy wpłacić od 1000 do 50 000 zł i otwieramy ją przez aplikację mobilną IKO. Możemy mieć maksymalnie jedną aktywną lokatę mobilną.

12-miesięczna lokata 60+ jest z kolei przeznaczona – jak sama nazwa wskazuje – dla osób powyżej 60 roku życia. Można wpłacić od 1000 do 50 000 zł, oprocentowanie wynosi 6 proc. w skali roku. Również w tym przypadku lokata jest ograniczona dla maksymalnie jednej osoby. Co więcej, jeśli jest powiązana z rachunkiem wspólnym, każdy z posiadaczy rachunku musi mieć ponad 60 lat.

Lokatę terminową PKO BP możemy założyć na okres 3, 6, 12 lub 18 miesięcy. Minimalna wpłata wynosi 1000 zł, a wysokość oprocentowania zależy od tego, na jak długo założymy lokatę.

  • 3 miesiące – 2 proc. w skali roku
  • 6 miesięcy – 3 proc. w skali roku
  • 12 miesięcy – 4 proc. w skali roku
  • 18 miesięcy – 4,5 proc. w skali roku

Dla klientów Bankowości Osobistej istnieje specjalna lokata na 3 miesiące ze stałym oprocentowaniem w wysokości 4,5 proc. w skali roku (5 proc. dla klientów Bankowości Prywatnej). Minimalna wpłata wynosi 1000 zł i możemy otworzyć dowolną liczbę lokat. Sami wybieramy czy chcemy mieć lokatę odnawialną czy nieodnawialną.

Warto podkreślić, że we wszystkich lokatach PKO BP nie możemy dopłacać środków do otwartej lokaty. Z kolei wypłata pieniędzy przed upływem umowy skutkuje otrzymaniem kapitału bez odsetek. Odsetki są kapitalizowane pod koniec okresu umownego.

Karty Kredytowe

PKO BP oferuje również karty kredytowe, obecnie trwa promocja na Przejrzystą kartę kredytową (RRSO 24,92 proc.), dzięki której możemy zyskać kody na Allegro o wartości 300 zł! Nagrodę można odebrać, jeśli podpiszemy umowę o kartę do 15 maja 2023 roku, zarejestrujemy się w promocji, wyrazimy zgody marketingowe oraz do 9 czerwca 2023 roku zapłacimy kartą na kwotę min. 300 zł. Przejrzysta karta kredytowa ma limit od 1000 do 20 000 zł i 55 dni spłaty bezodsetkowej. Płatności możemy rozkładać na 6, 9 i 12 rat. Za kartę nie płacimy, jeśli średniomiesięczna wartość operacji przekroczy 600 zł. Przy średniomiesięcznej wartości operacji do 500 zł opłata wynosi 60 zł rocznie, a przy wartości 500-600 zł, zapłacimy 30 zł. Miesięczna opłata to 0,13 proc. wykorzystanego limitu, w przypadku gdy zadłużenie na karcie wynosi 1000 zł, koszt spłaty kredytu to opłata równa 1,30 zł. Przy braku spłaty kredytu z karty, odsetki wynoszą 1,56 proc. miesięcznie.

W ofercie PKO BP znajduje się również karta kredytowa PKO Master Card Platinium, która ma usługi Concierge 24/7 (dostęp do konsultanta, który może zarezerwować nam bilet lotniczy czy hotel), ubezpieczenie na podróże w kraju i za granicą, swobodne płatności w każdej walucie bez prowizji za przewalutowanie oraz udział w programie Mastercard Bezcenne Chwile, w którym zbieramy punkty za płatności i wymieniamy je później na atrakcyjne nagrody. Nie płacimy za zmianę, czy przekroczenie limitu, mamy darmowe ubezpieczenie karty. W przypadku wypłat gotówki w Polsce płacimy prowizję 3 proc. wypłaconej kwoty, za granicą prowizja nie jest pobierana. Opłata roczna za kartę wyniesie 0 zł, jeśli miesięczne transakcje wynosiły średnio 5000 zł. 125 zł zapłacimy przy średniomiesięcznych transakcjach na poziomie 2500-5000 zł, 250 zł jeśli nasze średniomiesięczne transakcje były warte mniej niż 2500 zł.

Możemy również zdecydować się na kartę PKO Visa Infinite. W jej ramach otrzymujemy wstęp do wybranych saloników VIP na lotniskach całego świata i FastTrack na lotnisku Chopina w Warszawie, brak prowizji za przewalutowanie i prestiżowy pakiet ubezpieczeń (ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance w zagranicznej podróży do 30 mln zł). Wypłaty kartą gotówki w kraju są obwarowane prowizją 3 proc. wypłacanej kwoty, za granicą zaś są darmowe. Nie płacimy za zmiany i przekroczenie limitu ani też za ubezpieczenie na wypadek śmierci, trwałej niezdolności do pracy i utraty pracy. Roczny koszt karty wynosi 800 zł (gdy średnio w miesiącu transakcje będą na kwotę niższą niż 8200 zł) lub 400 zł ( gdy średnio w miesiącu transakcje wyniosą min. 8200 zł). Karta jest darmowa, jeśli średnio w miesiącu dokonamy transakcji na minimalną kwotę 11 000 zł.

Ubezpieczenia, pożyczki i kredyty

PKO BP oferuje również ubezpieczenia spłaty kredytu, które dają pewność, że w razie śmierci posiadacza karty, zadłużenie zostanie spłacone przez Ubezpieczyciela, zgodnie z warunkami umowy. Dotyczy to jedynie kart PKO MasterCard Platinium, PKO Visa Infinite i Przejrzystej karty kredytowej PKO. Koszt ochrony ubezpieczeniowej jest pobierany w każdym Cyklu Rozliczeniowym i stanowi 0,10 lub 0,13 proc. salda zadłużenia (w zależności od rodzaju karty kredytowej). W przypadku PKO MasterCard Platinium i PKO Visa Infinite nie ponoszą kosztów ochrony ubezpieczeniowej.

Warto zaznaczyć, że PKO BP oferuje również spory wybór pożyczek i kredytów, w tym hipotecznych. W ofercie znajduje się Twoja pierwsza pożyczka (RRSO 9,82 proc.), Pożyczka gotówkowa (RRSO 8,82 proc.), Pożyczka konsolidacyjna (RRSO 12,57 proc.), Ekopożyczka na zakup paneli fotowoltaicznych i innych urządzeń, pojazdów ekologicznych (RRSO 19,32 proc.), czy Pożyczka bez konta, dla tych którzy nie są klientami PKO BP (RRSO 9,82 proc.). W przypadku kredytów hipotecznych Bank oferuje Kredyt hipoteczny Własny Kąt (RRSO 9,78 proc.), Kredyt mieszkaniowy ze spłatą rodzinną (RRSO 10,81 proc.), kredyt lub pożyczkę ze stałą stopą procentową przez 5 lat (RRSO 9,34 proc.), Kredyt hipoteczny MIX (np. na remont czy inne zobowiązania - RRSO 9,87 proc.), Pożyczkę hipoteczną na 60 proc. wartości nieruchomości (RRSO 11,82 proc.), a także możliwość przeniesienia kredytu mieszkaniowego. Ponadto na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń losowych możemy wykupić ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym, w przypadku śmierci, niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji powstałej w następstwie nieszczęśliwego wypadku, PKO Ubezpieczenia przejmie obowiązek spłaty miesięcznych rat. Ubezpieczenie kosztuje 27,73 zł miesięcznie.

e-Urząd

Posiadając konto w PKO BP mamy również dostęp do e-Urzędu, w ramach którego możemy składać wnioski o państwowe świadczenia (np. 500+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy). Możemy wykorzystywać bankowość internetową do korzystania z Profilu Zaufanego, portalu PUE ZUS czy składania cyfrowego podpisu kwalifikowanego.

Na stronie Finansowy Opiekun znajdziesz konto bankowe, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Cenimy Twój czas. Codziennie monitorujemy dane dotyczące kont osobistych i w razie zmian w ofercie banku natychmiast je aktualizujemy.

Najnowsze