Premie za otwarcie konta osobistego. Kilkaset złotych na dobry początek

2021-05-19 15:32
Premie za otwarcie konta osobistego. Kilkaset złotych na dobry początek
Autor: Pixabay Premie za otwarcie konta osobistego. Kilkaset złotych na dobry początek

Jeśli chcemy zarobić na posiadaniu konta bankowego, to jest na to tylko jeden sposób. Powinniśmy korzystać z promocji dla nowych klientów, w których bank nagradza za otwarcie rachunku i operacje wykonywane w pierwszych miesiącach trwania umowy.

Korzystanie z konta bankowego to przede wszystkim wygoda. Dla większości z nas powrót do czasów, w których posługiwaliśmy się wyłącznie gotówką, byłby już czymś nie do wyobrażenia. Z drugiej strony coraz trudniej jest zarabiać na korzystaniu z usług banku. Środki na kontach osobistych od dawna są nieoprocentowane, a zdecydowana większość banków wycofała się z programów moneyback (a więc zwracania użytkownikom części kwot płaconych kartą lub telefonem). Aby nadal zarabiać dzięki posiadaniu konta, trzeba korzystać z ofert dla nowych klientów.

Premie za otwarcie konta tak bardzo wrosły w bankowy krajobraz, że w zasadzie nie opłaca się otwierać rachunku, jeśli bank akurat za to nie płaci. Jednak uwaga, jeśli tylko podpiszemy umowę o konto osobiste, bonus przejdzie nam koło nosa. Na wypłatę premii mogą liczyć tylko ci, którzy od razu zaczną używać konta w sposób opisany w regulaminie promocji. Zwykle nie są to zbyt wyśrubowane warunki – chodzi głównie o to, żebyśmy nie tylko posiadali rachunek, ale już od pierwszych dni aktywnie z niego korzystali.

Obecnie takie oferty są dostępne między innymi w tych bankach.

W BNP Paribas trwają teraz aż trzy promocje dla nowych klientów otwierających Konto Otwarte na Ciebie. W pierwszej, najbardziej skomplikowanej, można otrzymać 600 zł gotówką wypłacane w miesięcznych transzach i 50 zł w formie kodu do sieci sklepów Biedronka. Nagroda jest przyznawana za wpływy na rachunek, płatności kartą, płatności mobilne i wykonywane z konta przelewy. W każdym z 7 miesięcy zestaw warunków do spełnienia jest inny. W drugiej, prostszej, bank oferuje nowym klientom bony do Biedronki o łącznej wartości 350 zł. Tu aktywnością (wpływy na konto, płatności kartą, wykonywanie przelewów z bankowości elektronicznej) wystarczy wykazywać się przez 3 miesiące. Wreszcie w trzeciej (ta kończy się najszybciej, bo już 16 maja) nagrodą są trzy przelewy na konto o łącznej wartości 300 zł. W zamian bank wymaga, by przez 3 miesiące zapewniać wpływy na konto i dodatkowo spełniać jeden z trzech warunków do wyboru – płacić kartą, wykonywać transakcje Blik lub elektroniczne przelewy z konta. We wszystkich opisanych promocjach BNP Paribas do wyboru są trzy typy kart do konta, różniące się poziomem opłat.

Do 960 zł premii można zgarnąć za otwarcie Konta Jakże Osobistego w Alior Banku i korzystanie z niego przez rok. Warunki tej oferty są dość zawiłe. 240 zł (po 20 zł przez 12 miesięcy) dostaniemy za zapewnienie wpływów na konto, płacenie kartą i logowanie się do bankowości mobilnej w każdym z tych miesięcy.

  • Chcesz założyć konto w superpromocji? Kliknij w link

Jeśli zapracujemy na tę podstawową nagrodę, dodatkowo możemy dostać 12 razy po 20 złotych zwrotu za wydatki związane z przemieszczaniem się (bilety, opłaty parkingowe lub za autostrady) zrealizowane w aplikacji mobilnej i kolejne 12 premii po 20 zł za prawidłowe korzystanie z produktu kredytowego w banku. To daje łącznie 720 złotych. Brakujące 240 zł to maksymalna – ale w praktyce trudna do uzyskania – kwota zwrotu za płatności mobilne. Taki zwrot jest jedną z opcjonalnych korzyści proponowanych przez bank, a więc chętni muszą tę usługę uruchomić.

500 zł premii, ale z wypłatą rozłożoną aż na 18 miesięcy – to z kolei propozycja Credit Agricole dla otwierających Konto dla Ciebie. Pierwsze 50 zł dostaniemy za otwarcie rachunku i jednorazowy wpływ min. 300 zł. Do tego, w najkorzystniejszym wariancie promocji, możemy dostać 18 razy po 25 zł zwrotu za płatności bezgotówkowe (kartą lub Blikiem).

Mówiąc precyzyjniej, bank oferuje zwrot 3 proc. wartości takich transakcji, pod warunkiem, że wykonamy ich w ciągu miesiąca przynajmniej 10. By zapewnić sobie pełną dostępną kwotę, trzeba więc płacić miesięcznie nieco ponad 800 zł. Miłym dodatkiem do tej promocji jest podwyższone do 1,5 proc. oprocentowanie na koncie oszczędnościowym (dla kwot do 20 tys. zł) przez trzy miesiące od dnia otwarcia konta.

  • Chcesz założyć konto? Sprawdź

Do 350 zł gotówką i dodatkowo bon do Biedronki o wartości 50 zł mogą na dobry początek zgarnąć nowi klienci Banku Millennium. Bon jest przyznawany za samo otwarcie rachunku i wyrażenie zgód marketingowych, 100 zł – za dokonanie przynajmniej jednej płatności kartą lub Blikiem w czterech kolejnych miesiącach, a 150 zł – za czterokrotne zapewnienie 1000 zł wpływów za konto. Ostatnie 100 zł premii bank wypłaca za zaciągnięcie ubezpieczonej pożyczki gotówkowej o wartości 5 tys. zł lub wyższej. Jeżeli nie potrzebujemy takiej pożyczki, na pewno nie opłaca się jej zaciągać tylko po to, żeby otrzymać dodatkową premię.

  • Nie przegap super oferty

Konto Jakie Chcę w Santander Banku Polska otwarte w maju może na dobry początek zapewnić 250 zł premii. I tak 100 zł bank wypłaci za zapewnienie w czerwcu 1000 zł wpływu na rachunek, wykonanie minimum 5 płatności bezgotówkowych i minimum 5 logowań do aplikacji mobilnej, kolejne 150 zł – za niemal identyczną aktywność w lipcu i sierpniu. Jedyną różnicą jest dodatkowy warunek, by w każdym z wakacyjnych miesięcy wykonać choć jeden przelew natychmiastowy.

200 zł w czterech miesięcznych transzach po 50 zł mogą otrzymać nowi klienci mBanku. Warunki, jakie trzeba spełnić, to cztery wpływy na konto po minimum 1000 zł (z czego pierwszy musi nastąpić w ciągu 7 dni od otwarcia konta) i minimum 8 płatności kartą, telefonem lub Blik w każdym z czterech kolejnych miesięcy. Dodatkowo można skorzystać z podwyższonego oprocentowania na koncie oszczędnościowym (1,8 proc. dla kwot do 10 tys. zł przez trzy pełne miesiące kalendarzowe). W tej ofercie zwraca uwagę wyjątkowo restrykcyjna definicja nowego klienta. Z promocji mogą skorzystać osoby, które nie posiadały konta w tym banku od 1 stycznia 2017 r., a więc przez ponad cztery lata.

  • Tu zapoznasz się z tą ofertą

W przyszłości premie za otwarcie konta z pewnością będą dostępne także w innych bankach. Na co przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę, czytając regulamin takiej promocji?

1. Okres karencji

Z udziału w promocjach wyłączone są osoby już posiadające rachunek w danym banku (to zrozumiałe, promocja ma przecież przyciągnąć nowych klientów), ale też osoby, które niedawno zlikwidowały. Banki chcą w ten sposób utrudnić życie osobom, które zamykają konto tylko po to, by następnie przystąpić do promocji jako nowy klient. A jak należy rozumieć słowo „niedawno”? O tym oczywiście każdy bank decyduje według swojego uznania. Jeśli w regulaminie znajdziemy zapis o rocznej karencji, to taki warunek można uznać za łagodny. Niezwykle rzadko zdarza się natomiast, by bank wyłączał z promocji wszystkich, którzy kiedykolwiek korzystali z jego usług.

2. Wysokość i warunki wypłaty premii

Tej informacji nie sposób przegapić. Banki, chwaląc się swoimi promocjami, skupiają się właśnie na tym, że można dzięki nim zyskać 200 zł, 300 zł czy 500 zł. A jakie warunki trzeba spełnić, by cieszyć się obiecaną przez bank kwotą? To możemy wyczytać w regulaminie promocji. Zasady bywają różne, bank może premiować np. za zapewnienie wpływów na rachunek, płacenie kartą lub telefonem, rzadziej za wykonywanie przelewów. Raczej nie spotyka się warunku zamknięcia konta w innym banku.

I jeszcze jedna ważna uwaga: uważajmy na zapisy typu „zwrot 2 proc. wartości transakcji bezgotówkowych, do 100 zł miesięczne”. Wtedy, by zyskać pełną premię, należałoby wydać kartą 5 tys. zł miesięcznie, a to dla większości uczestników promocji jest nierealne. Jeśli wydamy 1000 zł, otrzymamy zaledwie 2 proc. tej kwoty, a więc 20 zł.

3. Forma wypłaty premii

Z punktu widzenia klienta najwygodniej jest, gdy nagroda od banku jest po prostu przelewana na rachunek otwarty w promocji. Możemy jednak spotkać i inne rozwiązania. Zdarza się, że zamiast gotówki bank przekazuje nam kod do wykorzystania w określonej sieci sklepów lub serwisie internetowych. Możliwe jest też bardziej skomplikowane rozwiązanie, w którym nagrodą za otwarcie konta jest możliwość założenia lokaty lub konta oszczędnościowego z oprocentowaniem wyższym niż standardowe.

4. Termin wypłaty premii

Im wyższą nagrodę obiecuje nam bank, tym większa szansa, że opisane w regulaminie warunki będziemy musieli spełniać przez kilka miesięcy, a każdy taki cząstkowy sukces będzie nagradzany mniejszą kwotą, np. 50 zł, wpływającą w każdym kolejnym miesiącu na nasze nowe konto – pod warunkiem, że nie zamkniemy go do momentu wypłaty ostatniej części nagrody.

5. Dodatkowe warunki

By móc wziąć udział w promocji i starać się o premię, musimy wyrazić wymagane przez bank zgody marketingowe. Ich zakres będzie inny w każdej promocji. Może się też zdarzyć, że bank ograniczy liczbę uczestników promocji. Wtedy oczywiście warto się pospieszyć z wypełnieniem wniosku, by zmieścić się w limicie.

Najnowsze