Jak bezpiecznie korzystać z konta bankowego na komórce?
Banki przy każdej okazji przypominają o zasadach bezpiecznego korzystania z konta internetowego. Coraz więcej osób jest wyczulonych na zagrożenia, które płyną z internetu. Najczęściej jednak dotyczy to komputerów. W dobie technologii mobilnych niektórzy zapominają, że dzisiejsze komórki, na których logujemy się także do banków, to równie wrażliwy sprzęt, który może zostać zawirusowany lub zhakowany. Jak korzystać z bankowości na komórce, żeby nie stracić pieniędzy?
Rozwój technologii sprawił, że dostęp do pieniędzy chcemy mieć łatwy, wygodny i szybki. Dzisiejsze smartfony umożliwiają świadczenie takich usług, a dostęp do aplikacji bankowej jest dziś równie oczywisty jak korzystanie z bankomatu. Pociąga to za sobą nowe zagrożenia. Czy aplikacje bankowe są bezpieczne? Tak, o ile użytkownik jest odpowiedzialny i świadomy zagrożeń. Plaga hakerów i oszustów, którą od dziesięcioleci dobrze znają internauci z łatwością zaadaptowała się do nowej, mobilnej rzeczywistości.
Z banku przez komórkę korzystają już miliony Polaków, a rynek aplikacji mobilnych gwałtownie rośnie. Coraz więcej przelewów i zakupów robimy za pomocą ekranu dotykowego. Banki starają się, aby zagrożenie było minimalne. Poufne dane są szyfrowane i nie są przechowywane w pamięci podręcznej, wymagane są kilkuetapowe metody weryfikacji lub nawet zabezpieczenia biometryczne. Bardzo ważny jest także inny element - użytkownik. Na co powinien zwrócić uwagę, żeby nie stracić pieniędzy?
Nie loguj się do banku przez publiczne wi-fi!
Większość użytkowników ma stale włączone wi-fi w komórce. Wszystko po to, aby maksymalnie oszczędzać limity internetu komórkowego. O ile połączenie się z przypadkową siecią, żeby sprawdzić prognozę pogody - mimo, że lekkomyślne - nie jest szczególnie niebezpieczne, to już korzystanie w ten sposób z serwisów, gdzie podajemy dane logowania, lub banku, to krótka droga do katastrofy. Jedną z metod działania cyberprzestępców jest ustawianie publicznych hot-spotów, przez które kradną dane. Skorzystanie w takiej sieci z aplikacji banku, może pozwolić im podejrzeć nasze dane logowania!
Aktualizuj oprogramowanie
Pojawiające się co kilka dni informacje o konieczności zainstalowania nowych aktualizacji są uciążliwe, ale konieczne. W ten sposób twórcy oprogramowania m.in. likwidują wykryte luki w zabezpieczeniach. Jeśli twój system lub aplikacje są nieaktualne, mogą zawierać poważne luki bezpieczeństwa i stanowić łakomy kąsek, a nawet zaproszenie dla złodziei!
Nie instaluj przypadkowych aplikacji!
Zarówno Android jak i iOS w domyślnej wersji uniemożliwiają instalowanie aplikacji spoza oficjalnych sklepów. Niektórzy dla wygody omijają te zabezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że niesprawdzone aplikacje mogą zawierać furtki dla hakerów oraz luki bezpieczeństwa. Jeżeli chcesz korzystać z banku na telefonie, lepiej panuj nad zawartością karty pamięci!
Używaj silnych haseł i nie wpisuj ich gdzie popadnie!
Im dłuższe i bardziej skomplikowane hasło tym lepiej. Ale nawet najmocniejsze hasło nie ochroni naszego konta, jeśli padniemy ofiarą phishingu. Uważaj na podejrzane maile i nie wpisuj hasła nigdzie poza oficjalną stroną banku i aplikacją.
Ustal limity na transakcje mobilne
To ostatnia deska ratunku. Jeśli już dojdzie do włamania, to przynajmniej złodziej nie wyczyści ci konta!