Polski Ład: To koniec czternastej emerytury. Ważna informacja dla seniorów

2021-05-20 11:45
emeryt pusty portfel bieda
Autor: SHUTTERSTOCK Szokująco wysoka waloryzacja emerytur 2022 po inflacji. Ile dostaną emeryci?

Polski Ład, czyli plan rządu na naprawę gospodarki po pandemii koronawirusa, wprowadzi kilka istotnych zmian dla emerytów. Seniorów ucieszyła wiadomość o zwolnieniu niskich emerytur z podatku. Nadal wypłacane mają być trzynaste emerytury. A co z popularną "czternastką", którą obiecano na początku roku? Tu rząd ma dwie wiadomości: dobrą i złą.

Polski Ład: Co zmieni się w emeryturach?

Zaprezentowany przez rząd Polski Ład wprowadza mnóstwo zmian w podatkach, formach zatrudnienia, kwestiach mieszkaniowych i emeryturach. Po wielu latach apeli, wreszcie zapowiedziano wprowadzenie emerytur bez podatku. Seniorzy, których świadczenia nie przekraczają 2500 zł brutto miesięcznie otrzymają wyższą emeryturę. Nie będzie to jednak pełna kwota brutto, ponieważ nadal trzeba będzie płacić składkę zdrowotną, do tego w pełnej kwocie 9 proc. (obecnie część składki wliczana jest do podatku). Przykładowo emeryt, który obecnie otrzymuje 1500 złotych brutto emerytury (1270 zł na rękę) po wprowadzeniu nowej kwoty wolnej od podatku, zyska dodatkowe 95 złotych. To oznacza, że jego emerytura bez podatku wyniesie 1365 złotych.

Minister rodziny Marlena Maląg zdradziła, że przepisy dotyczące nowych emerytur pojawią się razem z pozostałymi przepisami podatkowymi. Prawdopodobny termin procedowania to wrzesień. Istnieje więc duża szansa, że wyższe emerytury na konto seniorów trafią już w przyszłym roku.

ZOBACZ TEŻ: Polski Ład: Rodzina wielodzietna dostanie 54 tys. zł. Jak dostać pieniądze?

Polski Ład: Co z trzynastkami?

Ogłoszenie zmian podatkowych w emeryturach wywołało mnóstwo wątpliwości w kwestii dodatkowych świadczeń. Wielu emerytów obawiało się, że ceną wyższej emerytury bez podatku będzie trzynasta emerytura. Co czeka trzynastkę w Polskim Ładzie?

- Trzynasta emerytura jest zagwarantowana na mocy ustawy i nadal będzie wypłacana. Wszystkie realizowane przez nas duże programy społeczne będą kontynuowane - wyjaśniła minister Maląg.

Polski Ład: Czternasta emerytura

Chociaż o wypłaty trzynastek nie ma obaw, to zupełnie inaczej wygląda sytuacja z czternastą emeryturą. Chociaż ciągłość trzynastego świadczenia gwarantuje ustawa, to czternastka od początku zapowiadana była jako jednorazowy prezent.

- Czternasta emerytura - tak jak zapowiadaliśmy - to jednorazowe świadczenie, które będzie wypłacone w IV kwartale tego roku – powiedziała Maląg.

 Polski rząd przedstawił Komisji Europejskiej Wieloletni Plan Finansowy na lata 2021-2024 i zabrakło w nim wzmianki o dalszych planach kontynuowania wypłat czternastej emerytury. 

Wypłata 14. emerytury odbędzie się na zasadach podobnych jak corocznie wypłacane dodatkowe świadczenie pieniężne, czyli tzw. 13. emerytura, jednak z ograniczeniem liczby uprawnionych – do świadczeniobiorców pobierających świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto. W przypadku osób pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”, a więc tzw. 14 emerytura będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł

Wypłatą zostanie objętych 9,1 mln świadczeniobiorców (93,76 proc. ogółu), w tym ok. 7,9 mln świadczeniobiorców otrzyma wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a ok. 1,2 mln świadczeniobiorców w wysokości niższej, ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia powyżej 2900 zł miesięcznie. Koszt wypłaty tzw. 14. emerytury szacuje się na 11,4 mld zł.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

 Rząd chce zakończyć pracę nad założeniami do czerwca i od lipca rozpocząć pracę parlamentarną nad konkretnymi projektami.

Jaki majątek zgromadził Krzysztof Krawczyk? Jaką miał emeryturę?
Sonda
Czy emerytury bez podatku, to dobry pomysł?
Najnowsze