Polski Ład: Rodzina wielodzietna dostanie 54 tys. zł. Jak dostać pieniądze?

2021-05-19 16:37
Rodzina
Autor: Shutterstock

Polski Ład wprowadza szereg nowych instrumentów wsparcia socjalnego. Obok dobrze już znanego polskim rodzinom 500+ pojawią się nowe dodatki na drugie, trzecie i kolejne dziecko. Suma wsparcia może sięgnąć 40 tys. zł, ale żeby liczyć na takie pieniądze... trzeba wykazać się odpowiednim planowaniem rodzicielstwa. Matematyka będzie potrzebna, żeby dokładnie obliczyć kiedy opłaca się rodzić dzieci, aby dodatkowe pieniądze były maksymalne. Jak dostać 40 tys. zł z Polskiego Ładu na dziecko?

Polski Ład ma podnieść naszą gospodarkę na nogi po pandemii koronawirusa. Gospodarkę mają uratować inwestycje. Kieszenie Polaków niższe podatki i wsparcie finansowe. Chociaż nie wszyscy są zadowoleni z nowych zmian (zwłaszcza zamożniejsza część społeczeństwa), to rodziny wielodzietne powinny być zadowolone. Chociaż nie wspomniano nic o waloryzacji programu 500 Plus, to zapowiedziano nowe formy wsparcia. Głośno odbiła się zapowiedź tzw. "12 tys. Plus" czyli dodatkowych 12 tysięcy na kolejne dziecko w rodzinie. Okazuje się, że w praktyce pieniędzy będzie jeszcze więcej.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Polski Ład: Emeryci będą pracować bez podatku. Szczegóły zmian

Polski Ład: 40 tys. zł na dziecko

12 tys. zł z Polskiego Ładu to kwota jaką można dostać na kolejne dzieci w rodzinie. Oznacza to, że na trzecie i kolejne dziecko przypadnie nawet 24 tysiące złotych. Trzeba jednak... pośpieszyć się z porodem. Urodzenie trzeciego dziecka trzy lata po drugim to dodatkowe 2 tysiące zł - podpowiada Money.pl. Jednocześnie, wciąż wypłacane będzie standardowe świadczenie 500 Plus. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytanie Money.pl potwierdziło, że szybkie porody będą podwajały stawki wsparcia, więc na jedno dziecko można dostać nawet 2,5 tys. zł miesięcznie.

ZOBACZ TEŻ: Polski Ład. Przedsiębiorcy wyjadą do Czech? “Firma w Czechach” bije rekordy popularności

- Jeśli chodzi o rodzicielski kapitał opiekuńczy, to świadczenie to będzie przysługiwało, kiedy urodzi się drugie dziecko, wówczas rodzice będą mogli skorzystać z tego kapitału. Rodzice będą mogli dowolnie wybrać, czy przez rok pobierają po tysiąc złotych, czy po 500 zł przez dwa lata - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. 

Jak wyjaśniała Maląg, jeśli dziecko urodzi się w odstępie do 3 lat od poprzedniego, to rodzicom będzie przysługiwać kwota podwojona, czyli 24 tys. zł. Dotyczy to zarówno drugich, trzecich jak i kolejnych dzieci.

Kalkulatory w dłoń! Na podstawie tej deklaracji można obliczyć, że jedno dziecko daje nam miesięcznie 500 zł z programu 500 Plus. Drugie dziecko to kolejne świadczenie miesięczne z 500 Plus, oraz dodatkowe 12 tys. zł z Polskiego Ładu. Jeśli rodzice się pośpieszą i trzecie i kolejne dziecko pojawi się w domu przed upływem 3 lat, oznacza to, że 12 tys. zł na każde mnożymy razy dwa.

- Jeszcze więcej zyskają rodzice z trójką dzieci. Z samego 500+ w ciągu roku ich budżet zwiększy się o 18 tys. zł. Dodatkowo, jeśli dzieci spełnią wymogi wiekowe, opiekunowie otrzymają kolejne 36 tys. zł, a to w sumie oznacza 54 tys. zł. Na szybko urodzone trzecie dziecko program 500+ zamieni się więc przez rok nawet w 2500+ - szacuje Money.pl

Polski Ład: Nowe 500 Plus, czyli 12 tys. zł

 - Oprócz 500+ i 300+ będzie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To 12 tys. złotych dla każdej rodziny na drugie, trzecie i kolejne dzieci do wykorzystania elastycznego między 12. a 36 miesiącem życia - ogłosił szef rady ministrów. - Rodzice najlepiej wiedzą, jak wykorzystać te środki, czy na żłobek, czy zatrudnienie niani, czy inny cel, żeby zbudować większą rodzinę, bo dla rodzin jest ten program - mówił premier Morawiecki zapowiadając reformy Polskiego Ładu.

Minister rodziny i polityki społecznej w wywiadzie opublikowanym we wtorkowym "SE" powiedziała, że program "Rodzina 500 plus" się nie zmieni, ale w jego ramach wprowadzony będzie kolejny komponent. Ma on, jak wyjaśniła, pomóc w opiece nad dziećmi, gdy mama po okresie rodzicielskim podejmuje decyzję, czy chce wrócić do pracy, czy chce pozostać w domu.

 Pytana, czy świadczenie będzie dotyczyć także tych dzieci, które się już urodziły, ale nie mają jeszcze trzech lat, czy tylko nowonarodzonych, szefowa MRiPS podała, że 26 maja rozpocznie się debata społeczna, "by dowiedzieć się, czego Polacy oczekują od prorodzinnych rozwiązań w Polskim Ładzie".

Polski Ład 2021: Założenia

Rząd chce zakończyć pracę nad założeniami do czerwca i od lipca rozpocząć pracę parlamentarną nad konkretnymi projektami.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Marek Zuber: W Polskim Ładzie nie zgadzają się liczby [Super Raport]
Sonda
Czy popierasz podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł?

Obliczenia Money.pl zdementowała Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej.

- Na jedno dziecko(...) łącznie ze środkami z programu 500+ będzie można łącznie uzyskać maksymalnie 1500 zł (nie 2500 zł!) pod warunkiem, że rodzice zdecydują skrócić czas wypłat #KapitałOpiekuńczy z 24 miesięcy (po 500 zł) na 12 miesięcy po 1000 zł - napisała na Twitterze.

Najnowsze