Polski Ład: Emeryci będą pracować bez podatku. Szczegóły zmian

2021-05-18 10:47
Emeryci
Autor: Shutterstock

Polscy emeryci całe życie wspierali budżet państwa składkami i podatkami. Po przejściu na emeryturę... wciąż muszą to robić. Również dorabianie do często mizernego świadczenia obarczone jest wieloma utrudnieniami. Po wielu latach apeli, sytuację polskich seniorów wreszcie ma zmienić Polski Ład (do niedawna nazywany Nowym Ładem). Wśród obietnic rządu znalazł się pomysł zwolnienia emerytur z podatku, ale nie tylko. Premier Morawiecki obiecał wprowadzenie możliwości pracy bez podatku dla emerytów. Poza poprawieniem kondycji finansowej seniorów, to także zachęta, aby ci dłużej pozostali na rynku pracy.

Polski Ład: Praca emerytów bez podatku

Polski Ład to program rządu, który ma podnieść polską gospodarkę na nogi, po zapaści spowodowanej przez pandemię koronawirusa. Obok planów inwestycyjnych, pojawiły się obietnice społeczne. Część z nich skierowana jest do młodych osób i rodzin z dziećmi, ale wśród założeń Polskiego Ładu znajdziemy także pomysły skierowane do emerytów. Najgłośniej komentowana jest kwestia zwolnienia niskich emerytur z podatku, ale to nie wszystko.

Rząd chce zwolnić z podatku dochodowego także pracujących emerytów. Jak stwierdził Morawiecki, chce "żeby ci emeryci, którzy czują się na siłach mogli pracować bez podatku". W praktyce oznacza to, że osoba, która pobiera emeryturę, będzie mogła kontynuować pracę zawodową bez obciążenia podatkowego. Wskazał, że oznacza to, że po kilku latach ich emerytura będzie znacząco wyższa, a "w niektórych przypadkach wręcz podwojona niż hipotetycznie byłaby gdyby ją pobierali od pierwszego roku".

- To dla mnie niezwykle ważny punkt, dlatego że nasi emeryci jak mało kto zasłużyli na to, żeby skorzystać z owoców wzrostu, z potencjału gospodarczego, który odbudowujemy w Polskim Ładzie i oni mają na tym skorzystać, żeby poprawić sobie swoje bezpieczeństwo, swoją zasobność chociaż trochę, i dlatego dla nich zdecydowaliśmy się na taki filar w Polskim Ładzie - powiedział premier.

Według wstępnych założeń tylko jeden warunek: emeryci będą mogli pracować bez podatku, jeżeli nie będą pobierali emerytury. Morawiecki zaznaczył, że liczy, że to rozwiązanie sprawi, że seniorzy odłożą więcej na świadczenia. Można więc założyć, że wciąż będą zobowiązani do płacenia składek emerytalnych. Płacić będzie trzeba też składkę zdrowotną w pełnej kwocie 9 proc. 

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że dzięki zwiększeniu kwoty wolnej osoby zarabiające najniższą krajową oraz dwie trzecie emerytów nie będą płaciły PIT.

Polski Ład 2021: Założenia

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii.

 Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci
Sonda
Czy popierasz podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł?
Najnowsze