Polski Ład. Przedsiębiorcy wyjadą do Czech? “Firma w Czechach” bije rekordy popularności

2021-05-17 13:05
Polski Ład. Przedsiębiorcy wyjadą do Czech? “Firma w Czechach” bije rekordy popularności
Autor: Andrzej Bęben Polski Ład. Przedsiębiorcy wyjadą do Czech? “Firma w Czechach” bije rekordy popularności

Miało być dobrze, a zapowiada się... exodus polskich przedsiębiorców za południową granicę. Tak można wywnioskować z danych wyszukiwarki Google. Natychmiast po ogłoszeniu założeń Polskiego Ładu, który uderza w kieszenie zamożniejszych osób, gwałtownie wzrosła liczba zapytań o przerejestrowanie polskiej firmy do Czech. To nie nowe zjawisko. Od dawna wielu rodzimych przedsiębiorców decydowało się na przeniesienie działalności do Czech, ze względu na mniejsze obciążenia i składki.

Zapowiadany od wielu miesięcy Polski Ład okazał się planem korzystnym dla uboższej części społeczeństwa, ale kosztem osób z większymi dochodami. Przedsiębiorcy, zwłaszcza samozatrudnieni, i dobrze wynagradzani specjaliści nie kryją goryczy. Niektórzy możliwe straty liczą w tysiącach złotych. Efekt? Wielu z "poszkodowanych" nie zamierza pokornie znosić nowych obciążeń i planuje finansową emigrację. W ciągu kilkudziesięciu godzin mało popularne dotychczas hasło "firma w Czechach" wystrzeliło w Google. Część kontrowersji wynika z nowego sposobu naliczania składki zdrowotnej. Plany zakładają likwidację możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego, ma być ona płacona w pełnej wysokości, od całych zarobków. 

Jak wyliczyli eksperci z Grant Thornton, przy "wyższej kwocie wolnej i wyższym progu będziemy mieć do czynienia z dwiema wyższymi stawkami podatkowymi – tj. odpowiednio 24,75 proc. i 39,75 proc.".

W efekcie, podczas gdy osoba z wynagrodzeniem brutto w wysokości 3000 zł zyska rocznie 1845 zł, a osoba z dochodami 5000 zł brutto 564 zł, to przy dochodach rzędu 6000 zł brutto straci 236 zł. Najbogatsi po kieszeni dostaną jeszcze bardziej. Wynagrodzenie 20 tys. zł miesięcznie brutto wiąże się z roczną stratą w wysokości 6761 zł.

Polski Ład. Przedsiębiorcy wyjadą do Czech? “Firma w Czechach” bije rekordy popularności
Autor: SE Polski Ład. Przedsiębiorcy wyjadą do Czech? “Firma w Czechach” bije rekordy popularności

Jak założyć firmę w Czechach?

Polacy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Czechach na takich samych zasadach jak obywatele tego państwa. Wszyscy potencjalni przedsiębiorcy muszą jednak spełniać określone w ustawie o działalności gospodarczej ogólne warunki:

  • ukończenie 18. roku życia,
  • zdolność do czynności prawnych,
  • niekaralność potwierdzona wypisem z rejestru karnego.
  • Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej trzeba uzyskać odpowiednie uprawnienie do jej wykonywania w Czechach.

Ze względu na formę nabywania uprawnień wyodrębnia się dwa rodzaje działalności gospodarczej: zgłaszaną i koncesjonowaną. Natomiast działalność zgłaszana może być: wiązana, wolna lub rzemieślnicza.

Strategia "Nowy Polski Ład". Morawiecki już obiecywał CPK, drony i prom. Co tym razem? Komentarz Adama Federa [WIDEO]
Sonda
Czy planujesz założyć firmę w Czechach?
Najnowsze