Polski Ład: Mocne słowa premiera: Typowy emeryt zyska 2 tys. zł

2021-05-24 14:20
Mateusz Morawiecki
Autor: AP Mateusz Morawiecki

Polski Ład to ogromna nadzieja dla polskich emerytów. Skromne świadczenia mają urosnąć, m.in. dzięki zwolnieniu ich z podatku. Premier Mateusz Morawiecki mówi wprost: w portfelach emerytów znajdzie się dodatkowe 2 tys. zł. Na jakie rozwiązania mogą liczyć emeryci? Tłumaczymy wszystkie zmiany, które w życiu seniorów wprowadzi Polski Ład.

Polski Ład: Wyższe emerytury

Polski Ład to pakiet rządowych pomysłów, które mają naprawić polską gospodarkę po pandemii koronawirusa. Poza zmianami dotyczącymi przedsiębiorców i inwestycji, wśród potencjalnych beneficjentów polskiego ładu są także emeryci. Premie Morawiecki powiedział na jakie kwoty mogą liczyć seniorzy. Jak powiedział podczas wizyty w Centrum Aktywizacji i Opieki Seniorów gminy Zakliczyn, kieszeń typowego emeryta powinna zyskać ok. 2000 zł rocznie. Przypomniał też, że emerytura to nie jedyna forma pomocy, którą przygotowuje rząd.

- Czasy III RP nie rozpieszczały naszych seniorów, naszych wspaniałych mam, ojców, babć, dziadków i dlatego w Polskim Ładzie znalazło się poczesne, centralne miejsce dla naszych seniorów (...). Chcemy chociaż trochę odwdzięczyć się poprzez to, że w nowym ładzie poprawiamy trochę los materialny tych emerytów, którzy są niżej uposażeni, bo dla 2/3 emerytów będzie to około 2 tys. zł netto rocznie więcej w portfelu - podkreślał Morawiecki

ZOBACZ TEŻ: Polski Ład: Rodzina wielodzietna dostanie 54 tys. zł. Jak dostać pieniądze?

Po podniesieniu kwoty wolnej osoby najuboższe, w tym emeryci (do 2,5 tys. zł brutto) nie będą płacić podatku dochodowego. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku, osoby zarabiające najniższą krajową i aż 2/3 emerytów przestaną płacić podatki. Na reformie skorzysta ponad 18 mln podatników w tym ponad 90% emerytów. Rozwiązanie to miałoby funkcjonować od nowego roku.

Program Senior Plus

Zwrócił uwagę, że według założeń Polskiego Ładu, emeryci pobierający świadczenie w wysokości do 2,5 tys. zł zostaną zwolnieni z podatku PIT. - A tych, co chcą pracować i nie pobierają emerytury, także zwalniamy z podatku PIT, aby jeszcze bardziej opłacało im się pracować - zaznaczył.

Zwrócił też uwagę na działający już program Senior Plus. - Nie da się wszystkiego od razu naprawić. Bardzo wiele instytucji potrzebuje inwestycji, wsparcia ze strony państwa, dlatego tak wiele przekazujemy z budżetu państwa na program Senior Plus - zaznaczył.

Polski Ład: Zerowy PIT dla pracujących emerytów

Jak zapowiedział rząd, osoby, które po przekroczeniu wieku emerytalnego zdecydują się pozostać w pracy - nie będą płacić podatku dochodowego.

- Ci seniorzy, którzy będą mogli i chcieli kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego, skorzystają. Zgodnie z zapowiedzią seniorzy, którzy nie będą pobierali emerytury, tylko zdecydują się kontynuować pracę, będą zwolnieni od podatku dochodowego. Dzięki temu ich kapitał w momencie przejścia na emeryturę będzie wyższy, bo cały czas będą odprowadzali składki - informuje rząd.

Sonda
Czy emerytury bez podatku, to dobry pomysł?
Express Biedrzyckiej - Leszek Balcerowicz: Polski Ład szkodzi biednym
Najnowsze