Szokująca prognoza. Polacy dostaną w przyszłości 20 tys. zł emerytury. Kiedy?

2021-05-22 5:17
Uwaga seniorzy! Będzie 20 tys. emerytury! To nie żart
Autor: GRAFIKA SE Marcin Podziemski

Polski Ład wprowadzić ma szereg zmian w systemie emerytalnych. Zainspirował także Polaków do rozważań nad tym, jak będą wyglądać ich finanse w przyszłości. Wielu pozostaje sceptycznych i nie wierzy w to, że za pieniądze z ZUS uda im się przeżyć. Co czeka emerytury w przyszłości? Prognozy już istnieją! Polscy futurolodzy, opierając się na wynikach Google stworzyli kalendarium na kolejnych kilkadziesiąt lat. Emerytura w wysokości 20 tys. złotych? Taka kwota pojawia się w prognozach świadczeń emerytalnych, na które polscy seniorzy będą mogli liczyć w przyszłości. Kiedy dostaną takie kosmiczne emerytury i, przede wszystkim, co będą mogli kupić za takie pieniądze?

Co czeka nas w przyszłości? W 1999 roku, tuż przed przełomem tysiącleci, brytyjska prasa opublikowała esej wybitnego twórcy science-fiction Arthura C. Clarke’a (polscy czytelnicy mogli się zapoznać z przedrukiem w „Przeglądzie Reader’s Digest”). Wymownie zatytułowany artykuł „Sir Arthur C. Clarke’s Predictions for the 21st Century” („Prognozy na 21 wiek, według Sir Arthura C. Clarke’a”) zawierał ułożone rok po roku kalendarium wydarzeń, które miały nadejść.

Po 21 latach możemy łatwo zweryfikować, że twórca "Odysei Kosmicznej" znacznie rozminął się z historią, przewidując odejście od gospodarki węglowej w 2004 r. czy atomowe rozbrojenie 3 lata później. Z drugiej strony, w mniejszej skali Clarke bezbłędnie przewidział komputeryzację życia, czy nawet ekspansję internetowych randek.

Podobnego, tytanicznego zadania podjęło się Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością, które przekonuje, że przewidziało losy Polski do końca stulecia. W przeciwieństwie do Clarke’a, który bazował głównie na swoim błyskotliwym, choć jak pokazał bieg wydarzeń, zawodnym umyśle, polscy futurolodzy wsparli swoje „wróżby” nowoczesną analityką i danymi dostępnymi w Google. Wygląda na to, że w erze komputeryzacji, big-data i nowoczesnej analityki nie potrzebujemy do tego szklanej kuli.

PTSP i Google podpowiadają nam jak w przyszłości będzie wyglądać klimat, życie społeczne oraz… nasze kieszenie.

ZOBACZ TEŻ: Polski Ład: Emeryci będą pracować bez podatku. Szczegóły zmian

Emerytura Polaków: Ile dostaniemy w przyszłości?

Zbadaliśmy wyniki wyszukiwań w Google pod kątem występowania w internecie określonych fraz właściwych dla prognoz. Wszystkie rezultaty zostały gruntownie przeanalizowane, a najciekawsze z nich przedstawiliśmy na infografice. Można więc powiedzieć, że choć materiał badawczy dali subiektywnie sami internauci, to metodologia jego badania podlegała najwyższym, profesjonalnym standardom analitycznym - tłumaczą autorzy prognozy.

Jak będzie wyglądać Polska w niedalekiej przyszłości? Wygląda na to, że ludzi będzie coraz mniej, ale kwoty w portfelach, przez jakiś czas, będą coraz wyższe.

Do 2040 roku całkowity majątek Polaków wzrośnie o 70 proc. Nie tylko będziemy zamożniejsi, ale także wreszcie przestaniemy być europejską prowincją. Według PTSP polski PKB na osobę będzie o 12,8 proc. przekraczać poziom unijny. Z drugiej strony towarzystwo jednocześnie ostrzega przed rozpadem Unii Europejskiej, przez który świat może popaść w chaos.

Podczas gdy portfele będą puchnąć, społeczeństwo będzie się starzeć. Do 2050 roku Polska ma znaleźć się w pierwszej piątce najstarszych społeczeństw w Unii Europejskiej. Dobra wiadomość jest taka, że tylko częściowo będzie to wynikać z niskiego przyrostu naturalnego. Seniorów będzie więcej, ponieważ spadnie śmiertelność. Wygląda na to, że do tego czasu opanujemy m.in. problemy z wypadkami drogowymi, a pomogą nam w tym autonomiczne pojazdy.

W 2060 roku populacja kraju skurczy się do 33 mln ludzi. Z tego 4 mln będą stanowić imigranci. Jak w tak małym i starym społeczeństwie będą wyglądać nasze emerytury? Nie najlepiej. - Emerytury w Polsce, i to już przy uwzględnieniu podwyższonego wieku emerytalnego, wyniosą 29 proc. ostatniej płacy i będą należały do najniższych w UE – zapowiada PTSP.

10 lat później, kiedy w prawdziwym świecie doczekamy daty „Cyberpunka 2077”, Polaków będzie już tylko nieco ponad 30 mln. Wtedy będziemy miesięcznie kwotowo otrzymywać 20 tys. zł emerytury.

Polska w 2100 r. Co nas czeka?

Co będzie później? Niestety prognozy na koniec stulecia nie napawają optymizmem. W 2100 roku nad Wisłą zostanie już tylko 15,5 mln ludzi. Ci będą musieli sobie radzić z nieprzyjazną naturą. Poziom Bałtyku wzrośnie o 2 metry i zaleje sporą część kraju. Polska ma być 44. gospodarką na świecie, dla porównania obecnie 44. gospodarką na świecie jest Wietnam.

- Nas, jako ekspertów w dziedzinie studiów nad przyszłością, interesują nie tylko wyniki badań naukowych, najnowsze wynalazki i trendy technologiczne, ale również to, co ludzie myślą o przyszłości i jak ją sobie wyobrażają. Nadzieje i lęki związane z przyszłością, nawet wyrażane w żartobliwej formie, mają duży wpływ na to, jakie decyzje podejmujemy dziś. Dotyczy to w równym stopniu statystycznego Kowalskiego, jak i prezesa dużej firmy czy polityka - powiedział Kacper Nosarzewski, ekspert PTSP.

Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością powołano do życia w 2011 roku. Skupia ono ludzi nauki, profesjonalistów z różnych gałęzi gospodarki oraz entuzjastów, którzy podzielają przekonanie o wadze odpowiedzialnego planowania. Podstawowym celem i misją PTSP jest promocja i organizacja inicjatyw związanych z kształtowaniem i odpowiedzialnym planowaniem w różnych dziedzinach gospodarki i nauki. Specjaliści towarzystwa zajmują się też rozwojem technologii, gospodarowaniem zasobami oraz rozpowszechnianiem informacji na temat wartościowych inicjatyw w dziedzinie studiów nad przyszłością i foresightu. Tym samym zwiększają znajomość najnowszych osiągnięć nauki i podnoszą ogólny poziom wiedzy o teraźniejszości i trendach, które kształtować mogą przyszłość.

Jaki majątek zgromadził Krzysztof Krawczyk? Jaką miał emeryturę?
Sonda
Czy liczysz na emeryturę od państwa
Najnowsze