Ogromne podwyżki rachunków! Tyle zapłacimy za dwa tygodnie

2021-07-19 17:55
gaz
Autor: TS

Czeka nas spora podwyżka rachunków i to już od sierpnia 2021 r. Za dwa tygodnie znacznie podrożeje gaz. Od 1 sierpnia ceny gazu w taryfie PGNIG Obrót Detaliczny, czyli największego sprzedawcy tego surowca, wzrosną o ponad 12 proc. Nowa taryfa została zatwierdzona przez prezesa URE i będzie obowiązywać do końca roku. Ile więcej zapłacimy za gotowanie jedzenia na gazie? Kwoty będą zauważalne dla naszych kieszeni.

Ceny gazu pójdą w górę i to już od 1 sierpnia 2021 r. Gospodarstwa domowe, które korzystają z kuchenek gazowych muszą przygotować się na wyższe opłaty. Nowe ceny zostały zatwierdzone przez URE i będą obowiązywać do końca roku. Obecna zmiana taryfy oznacza wzrost cen gazu o 12,4 proc. Stawki opłat abonamentowych pozostają natomiast na niezmienionym poziomie. W praktyce oznacza to, że w części rachunku płaconej PGNIG, płatności wzrosną o 11,4 proc. dla odbiorców używających gazu wysokometanowego oraz gazu zaazotowanego Ls oraz o 11,5 proc. dla odbiorców używających gazu zaazotowanego Lw. Ile dokładnie zapłacimy więcej przez nową taryfę? "Kuchenkowicze" muszą przygotować się na kilkanaście zł rocznie. Za podgrzewanie wody zapłacimy więcej o ok. 7 zł. W najgorszej sytuacji są użytkownicy gazu, którzy używają go do ogrzewania. Rachunki wzrosną o okrągłe 20 zł miesięcznie.

SPRAWDŹWichura lub ulewa uszkodziły dom? Sprawdź, w czym może pomóc ubezpieczyciel

Taryfa PGNiG Obrót Detaliczny (OD) obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych. To jedyna grupa odbiorców, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator.

- To już druga zmiana taryfy zatwierdzonej temu przedsiębiorstwu przez Prezesa URE w grudniu 2020 r. Ze względu na wzrosty cen gazu na rynku hurtowym (Towarowa Giełda Energii, TGE), gdzie PGNiG OD kupuje gaz dla swoich odbiorców, spółka wystąpiła o zmianę taryfy, którą regulator zatwierdził w kwietniu. Wtedy to, po raz pierwszy od 2019 roku, ceny gazu wzrosły o 5,6 proc. (co przy niezmienionych stawkach dystrybucyjnych oznaczało wzrost średnich płatności od 2,3 proc. dla grup W-1 do 3,5 proc. dla grup W-3) - zauważył URE.

Prezes PGNiG przypomniał, że konieczność zniesienia obowiązku zatwierdzania przez regulatora taryf na gaz dla gospodarstw domowych od 2024 r. wynika z wyroku TSUE z 2015 r. Trybunał stwierdził wtedy, że polskie przepisy naruszają prawo unijne. W 2016 r. przyjęto więc ustawę, znoszącą taryfowanie ostatniej grupy odbiorców - czyli gospodarstw domowych - od początku 2024 r. Ceny gazu dla pozostałych odbiorców od lat są uwolnione.

Ogrzewanie domu gazem
Najnowsze