Ceny prądu 2021: Rekompensaty za prąd nie dla wszystkich! Kto dostanie pieniądze?

2021-05-19 14:18
Nie będzie podwyżek cen prądu
Autor: Shutterstock

Rachunki za prąd ciągle drożeją. O ile nie zmieniłeś swojego podwórka w wielką farmę wiatrową, albo nie poświęciłeś trawnika i dachu na ogniwa słoneczne, to musisz pogodzić się z coraz wyższymi opłatami. Wszystko wynika z polskiego miksu energetycznego, który wciąż opiera się na węglu - a produkcja tego kosztuje coraz więcej z powodu emisji CO2. Jakiś czas temu rząd uspokajał Polaków mówiąc, że o ile na podwyżki cen prądu nie ma sposobu, to wyższe koszty zostaną zrekompensowane. Okazuje się jednak, że chociaż rekompensaty za prąd faktycznie będą, to nie skorzystają z nich wszyscy. Sprawdźcie czy możecie liczyć na rekompensatę za prąd.

Ceny prądu 2021: Dlaczego prąd jest coraz droższy?

Rachunki za prąd są coraz wyższe. Jednym z winowajców jest węgiel, na którym w 70 proc. opiera się nasza energetyka. Produkcja czarnej energii jest coraz droższa, ze względu na normy związane z emisją CO2. W efekcie Kowalski za prąd płaci dziś o 10 proc. więcej niż rok temu. Rząd próbował pogodzić utrudnioną produkcję węgla z naszymi kieszeniami, obiecując rekompensaty za wysokie ceny prądu. Kiedy i kto z nich skorzysta? Okazuje się, że rekompensaty nie będą powszechne.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Polski Ład: Emeryci będą pracować bez podatku. Szczegóły zmian

Jak przekonuje "Dziennik Gazeta Prawna" mało kto będzie mógł liczyć na te pieniądze. W praktyce skorzystają tylko najubożsi. Według informacji gazety, w planach jest kilka kryteriów, które zdecydują czy gospodarstwo może dostać pomoc. Pierwszym ma być udział wydatków na prąd w rodzinnym budżecie. Według wyliczeń PIE za prąd polskie rodziny płacą 10 proc. swoich dochodów. Dla porównania średnia unijna to zaledwie 5 proc.

Ceny prądu 2021: Co z rekompensatami?

Na początku roku minister Jacek Sasin rekompensaty za podwyżki cen prądu będą dostępne jedynie dla odbiorców indywidualnych z I progu podatkowego i wyniosą 100 proc. tego, co zostało podniesione. Pieniądze zostaną przekazane Polakom w 2021 roku

Aby skorzystać z państwowych rekompensat za podwyżki cen prądu trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek. Jak powiedział minister Sasin nie będzie w tym celu wymagana weryfikacja z urzędów skarbowych.

Nad projektem pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ustawa ma zawierać definicję "wrażliwego odbiorcy". Według DGP ubóstwo energetyczne zostanie określone za pomocą czterech kryteriów. Najważniejszym ma być przekroczenie wspomnianej wyżej średniej 10 proc. udziału kosztu prądu w domowym budżecie.

- Według mojej wiedzy ministerstwo klimatu w czerwcu ma zaprezentować konkretne rozwiązania, które przełożą się na ustawowe gwarancje rekompensat dla wszystkich, którzy ich potrzebują - zapewniał Sasin.

Nie mają prądu i ogrzewania. Serce miasta zbiera pieniądze na remont
Sonda
Czy rząd powinien obniżyć akcyzę i podatek Vat za prąd i ogrzewanie?
Najnowsze