UWAGA! Plan rządu dla emerytów 2021-2025. To wielkie pieniądze!

2021-07-01 14:01
Emeryci
Autor: Shutterstock

Uwaga, emeryci! Czekają na was ogromne pieniądze. Wszystko dzięki projektom aktywizacyjnym, które obiecuje rząd. Stanisław Szwed, wiceminsiter rodziny i polityki społecznej zwraca uwagę na program "Aktywni Plus". W tym roku przeznaczono na niego 40 mln zł i to nie koniec. W latach 2021-2025 rząd chce przeznaczyć na pomoc emerytom aż 200 mln zł.

Program Aktywni Plus: 200 mln zł dla emerytów

Emeryci dostaną od państwa 200 mln zł. To efekt programów aktywizujących, które zachwala Stanisław Szwed. Program "Aktywni Plus" to inicjatywa skierowana do emerytów. Głównym celem rządowego programu „Aktywni+” jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych  we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

ZOBACZ TEŻ: Bezwarunkowy dochód podstawowy lepszy niż 500 Plus: 1200 zł dla każdego Polaka

- Program Aktywni plus zastąpił rządowy program Aktywność Społeczna Osób Starszych (ASOS), który był do 2020 r. W tym roku w programie mamy dofinansowanie na poziomie 40 mln zł. To jest program wieloletni, przewidziany na kolejne lata. Łącznie do 2025 r. planujemy 200 mln zł przeznaczyć właśnie na aktywność osób starszych zarówno fizyczną, intelektualną jak i społeczną - powiedział wiceminister w TVP.

Szwed tłumaczył, że najważniejsze jest przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu. Jak bardzo to istotne pokazała pandemia, kiedy wiele osób nie wychodziło z domów, wiele osób starszych musiało korzystać z takich form kontaktu, czy podejmowania decyzji.

SPRAWDŹ: Polski Ład: To koniec czternastej emerytury. Ważna informacja dla seniorów

- Czwarty priorytet to przygotowanie do starości, czyli skierowany do międzypokoleniowych działań, żeby młodsi starszych wspierali oraz bezpieczeństwo seniorów - dodał wiceminister. 

Program Aktywni Plus: Na co mogą liczyć emeryci?

Dofinansowanie przyznawane jest w czterech priorytetowych obszarach.

  • Aktywność społeczna, która obejmuje działania mające na celu zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, wspieranie niesamodzielnych osób starszych i ich otoczenia w miejscu zamieszkania, rozwijanie wolontariatu osób starszych w środowisku lokalnym oraz zwiększenie zaangażowania osób starszych w obszarze rynku pracy.
  • Partycypacja społeczna, która przyczynia się do wzmocnienie samoorganizacji środowiska osób starszych oraz zwiększenia wpływu osób starszych na decyzje dotyczące warunków życia obywateli.
  • Włączenie cyfrowe obejmujące działania na rzecz zwiększania umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami i korzystania z nowych mediów przez osoby starsze, a także upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań technologicznych sprzyjających włączaniu społecznemu oraz bezpiecznemu funkcjonowaniu osób starszych.
  • Przygotowanie do starości realizowane poprzez wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych, kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych oraz zwiększanie bezpieczeństwa seniorów.

W ramach rządowego programu „Aktywni+” organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty działające na rzecz osób starszych będą mogły ubiegać się o dofinansowanie swoich projektów kwotą od 25 do nawet 250 tysięcy zł. W latach 2021-2025 budżet programu wyniesie 200 mln zł.

E-polska: Rok od pandemii
Sonda
Czy dorabiający emeryci powinni mieć potrącane z emerytury?
Najnowsze