4000 zł na dziecko w 2021 r. Tylko dla tych, którzy punktualnie złożą PIT. Jak dostać?

2021-04-15 12:36
Dzieci w ogrodzie
Autor: Getty images Jak bawić się z dziećmi w ogrodzie?

Czas na samodzielne rozliczenie PIT za 2020 rok dobiega końca. Zostało tylko kilka tygodni na wypełnienie formularza. Chociaż od kilku lat, podatnicy mają to szczęście, że tak naprawdę nie muszą nic samodzielnie robić, to warto zainwestować kilka minut swojego czasu, żeby sięgnąć po dokumenty. Dzięki temu można skorzystać z wielu ulg, takich jak ulga na internet czy ulga na dziecko. Czasu jest coraz mniej. Co trzeba zrobić? Wystarczy wiedzieć, jak prawidłowo wypełnić PIT. W ten sposób dostaniemy wraz zwrotem podatku. Jeśli wypełnicie odpowiednio rozliczenie i macie dużą rodzinę, wasze konto zasili kilka tysięcy złotych. Co zrobić żeby skorzystać z ulgi na dziecko w 2021 roku?

Pracodawcy już na początku marca dostarczyli nam druki PIT-11. Na podstawie tych formularzy należy wypełnić własne zeznania - zazwyczaj na druku PIT-37. Odkładanie tej czynności na ostatnią chwilę nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji, ale osoby odkładające złożenie druku PIT na ostatnią chwilę, muszą liczyć się z ewentualnymi trudnościami, takimi jak zawieszanie systemu on-line czy kolejki przed urzędem czy pocztą.

W 2021 roku deklaracje podatkowe PIT 2020 składać należy:

do 1 marca 2021 roku (poniedziałek) -  PIT-28do 30 kwietnia 2021 roku (piątek) - PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.

Chwila cierpliwości sprawi, że dzięki ulgom wróci do ciebie naprawdę dużo pieniędzy. Warto pamiętać m.in. o uldze na dziecko. W 2021 roku ulga na dziecko pomoże ci otrzymać duży, czterocyfrowy, zastrzyk pieniędzy. Jak rozliczyć PIT żeby dostać ulgę na dziecko?

1500 zł zwrotu podatku dla tych, którzy rozliczą PIT punktualnie. Sprawdź jak dostać ulgę

Ulga na dziecko przysługuje wszystkim, którzy wychowują dzieci - rodzicom, opiekunom i rodzicom zastępczym. Pozwala płacić dużo mniejszy podatek. Oczywiście, warunkiem jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Z ulgi prorodzinnej możemy skorzystać, jeśli opłacamy podatek na zasadach ogólnych, rozliczając się według skali podatkowej. Nie mamy prawa do ulgi na dzieci, jeśli rozliczamy się z fiskusem w sposób uproszczony – w formie podatku liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej.

PIT 2020. Kończy się termin na rozliczenie z fiskusem! Pamiętaj o ulgach

Poniżej tłumaczymy co zrobić, żeby skorzystać z ulgi na dziecko.

Sonda
Czy uważasz, że 500 plus powinno zostać zniesione, a w zamian rząd powinien obniżyć podatki?

Na jakie dzieci przysługuje ulga podatkowa?

Z ulgi podatnik może skorzystać, jeśli wychowuje dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Skorzystać z niej mogą także opiekunowie niepełnosprawnego dziecka, które, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. W jednym przypadku można skorzystać z ulgi na potomka dorosłego, do 25 roku życia. Chodzi o dziecko, które nadal się uczy, a jego dochody (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychody uzyskane w ramach ulgi dla młodych, po ich zsumowaniu nie przekraczają 3 089 zł.

Czy można rozliczyć ulgę płacąc alimenty?

ulga przysługuje osobom, które FAKTYCZNIE sprawują władzę rodzicielską. Jak czytamy na stronie rządu "polega to na sprawowaniu pieczy nad dzieckiem (jego majątkiem) oraz wychowywaniu dziecka". Oznacza to, że sama władza rodzicielska nie wystarcza do uzyskania ulgi na dziecko. Tak samo jest w przypadku np. rodziców, którzy sporadycznie widują dziecko lub płacą alimenty.

Ulga na dziecko: Limit dochodu

  • jeśli masz więcej niż jedno dziecko – nie ma ograniczeń dochodów. Bez względu na to ile zarabiasz, możesz uzyskać ulgę,
  • jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok – nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim z drugim rodzicem dziecka – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł.
Ponad 1500 zł zwrotu podatku DLA WSZYSTKICH! Ogromna ulga podatkowa na internet

Ulga na dziecko: Ile można otrzymać

A teraz odpowiedź na najbardziej interesujące pytanie. Ile pieniędzy można dostać dzięki uldze na dziecko? To... zależy od tego ile potomstwa wychowuje podatnik. W przypadku jednego dziecka można dostać 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł rocznie. Taka sama kwota dotyczy drugiego dziecka. Rośnie dopiero od trzeciego. Na to dostać można 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł), Oznacza to, że pięcioosobowa rodzina z trójką dzieci otrzyma ponad 4000 zł za rok. Na jeszcze większe ulgi mogą liczyć rodziny wielodzietne. Na czwarte i każde kolejne dziecko przypada 225 zł miesięcznie, a więc 2700 zł rocznie.

Ulga na dziecko: kwoty

  1. na pierwsze dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
  2. na drugie dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
  3. na trzecie dziecko otrzymasz 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł),
  4. na czwarte i każde kolejne dziecko otrzymasz 225 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 700 zł).

Jak odliczyć ulgę na dziecko?

Żeby odliczyć ulgę na dziecko najpierw musisz przygotować odpowiedni formularz: PIT-37 albo PIT-36, lub PIT/O.

- Jeśli twój podatek nie umożliwia odliczenia ulgi, która ci przysługuje – możesz dostać kwotę ulgi, której nie możesz wykorzystać. Pamiętaj jednak, że kwota, jaką możesz otrzymać, jest ograniczona – nie może przekroczyć zapłaconych przez ciebie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu - podpowiada rządowy serwis podatkowy.

Czy ulga na dziecko przysługuje obojgu małżonkom?

Jeśli jesteś w związku małżeńskim – dostaniesz z małżonkiem jedną ulgę:

  • jeśli składacie wspólne zeznanie podatkowe – wpiszcie ulgę na każde dziecko;
  • jeśli składacie oddzielne zeznania podatkowe – ustalcie, w jakich proporcjach wpiszecie ulgę. Możecie wpisać po równo (każde z was wpisuje 50% ulgi) albo ustalić proporcje (na przykład jedno z was wpisze 20% ulgi, a drugie 80%).
Najnowsze