1500 zł zwrotu podatku dla tych, którzy rozliczą PIT punktualnie. Sprawdź jak dostać ulgę

2021-04-13 12:39
Rozliczenie PIT w terminie - sprawdź, jaki zwrot możesz otrzymać
Autor: GRAFIKA SE Maciej Jabłoński

Kiedy na początku roku podatnicy otrzymali od pracodawców PIT-11 wydawało się, że jest jeszcze mnóstwo czasu na rozliczenie podatku. Tymczasem czas kończy się już za kilka tygodni. Chociaż od kilku lat samodzielne rozliczanie PIT-37 jest dobrowolne, to nadal warto zainwestować odrobinę czasu i wypełnić znienawidzony formularz. Wypełnienie kilku pól pozwoli na skorzystanie z licznych ulg, takich jak ulga na internet czy ulga na dziecko. Czasu jest coraz mniej. Co trzeba zrobić?

Na początku marca minął ostateczny termin dostarczenia zatrudnionym pracownikom formularzy PIT-11. To na podstawie tych dokumentów należy rozliczyć się z urzędem, zwykle wypełniając PIT-37. Odkładanie tej czynności na ostatnią chwilę nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji, ale osoby odkładające złożenie druku PIT na ostatnią chwilę, muszą liczyć się z ewentualnymi trudnościami, takimi jak zawieszanie systemu on-line czy kolejki przed urzędem czy pocztą.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Nowy Ład: Kwota wolna od podatku podniesiona do 30 tys. zł. Sprawdź czy skorzystasz

PIT 2021: Do kiedy należy złożyć?

W 2021 roku deklaracje podatkowe PIT 2020 składać należy:

  • do 1 marca 2021 roku (poniedziałek) -  PIT-28
  • do 30 kwietnia 2021 roku (piątek) - PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.

- Do 30 kwietnia 2021 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Zeznanie PIT-28 za 2020 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r. Rozliczenie roczne PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 r. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) - przypomina Krajowa Administracja Skarbowa.

Ulga na internet 2021: Jak dostać?

Rozliczenie PIT oznacza możliwość skorzystania z licznych ulg, które w praktyce stanowią spory zastrzyk gotówki. Szansą na odzyskanie części podatków jest ulga na internet, która przysługuje praktycznie każdemu. Wystarczy w roku podatkowym ponieść wydatki z tytułu użytkowania sieci internet. Chodzi tu nie tylko o rachunki za internet stacjonarny, ale także komórkowy a nawet... za korzystanie z kawiarenek internetowych.

Skorzystać z ulgi na internet możesz, jeśli:

  • poniosłeś w roku podatkowym wydatki z tytułu użytkowania sieci internet,
  • posiadasz dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków z tytułu użytkowania sieci internet zawierające w szczególności:dane identyfikujące Ciebie, jako kupującego/odbiorcę usługi, dane sprzedającego/dostawcę usług internetowych,rodzaj zakupionej usługi,kwotę zapłaty (np. faktury VAT, rachunki, dowód wpłaty, potwierdzenie przelewu)
  • w latach wcześniejszych nie korzystałeś z tej ulgi albo po raz pierwszy skorzystałeś z niej w zeznaniu za 2020 rok.

WAŻNE: Emerytura 5 lat wcześniej? To możliwe dzięki emeryturom stażowym

Ulga na internet 2021: Ile wynosi?

W kieszeni podatnika zostaje nawet 760 zł. Z ulgi na internet skorzystać można dwukrotnie, zatem łącznie dostać można 1520 zł. Ulgę na internet można wpisać w formularzach PIT-28, PIT-36 lub PIT-37. Dotyczy wyłącznie opłat związanych z dostępem do sieci. Nie obejmuje więc sprzętu czy opłaty aktywacyjnej.

- Ulga jest limitowana. Limit roczny wynosi 760 zł i dotyczy podatnika. Odliczasz zatem wydatki faktycznie poniesione w roku podatkowym z tytułu użytkowania sieci internet, ale w kwocie nie wyższej niż 760 zł. Limit 760 zł przysługuje odrębnie każdemu z małżonków, o ile małżonkowie mają odpowiednie dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków: np. widnieją razem na wspólnej fakturze albo każde z nich ma własny internet i każde z nich dostaje fakturę na własne nazwisko - czytamy w rządowym serwisie podatkowym.

Odliczeń dokonujesz w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28, do którego (których) dołączasz formularz PIT/O (informacja o odliczeniach).

Sonda
Czy rząd powinien obniżyć akcyzę i podatek Vat za prąd i ogrzewanie?
Ponad 1500 zł zwrotu podatku DLA WSZYSTKICH! Ogromna ulga podatkowa na internet
Najnowsze