PIT 2020. Kończy się termin na rozliczenie z fiskusem! Pamiętaj o ulgach

2021-04-14 12:34
Jak rozliczyć podatki w Warszawie? Do kiedy można rozliczać podatek?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Jak rozliczyć podatki w Warszawie? Do kiedy można rozliczać podatek?

Kończy się czas na rozliczenie podatków za 2020 rok. Sprawa jest dużo prostsza niż jeszcze kilka lat temu. Uzupełnione zeznania podatkowe już czekają w usłudze "Twój e-PIT". Jeśli nie zrobisz nic, PIT zostanie automatycznie zatwierdzony. Jeśli jednak chcesz skorzystać z ulg podatkowych, musisz samodzielnie uzupełnić dane. Pamiętaj - zegar tyka. Zostało już tylko kilkanaście dni.

Pracownicy dostali drugi PIT-11 już w lutym. Teraz mają do wyboru dwa scenariusze: albo samodzielnie rozliczą się na formularzu PIT-37, albo... skorzystają z rocznego rozliczenia przygotowanego przez urząd skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Zeznanie takie znajdziemy na portalu podatki.gov.pl, od tego roku w serwisie e-Urząd Skarbowy. Jeżeli podatnik nic nie zrobi z przygotowanym przez administracje skarbową zeznaniem, i nie złoży zeznania w innej formie to i tak złoży zeznanie. Zeznanie w usłudze Twój e-PIT zostanie bowiem z dniem 30 kwietnia uznane za złożone, bez udziału podatnika.

PRZECZYTAJ TEŻ: 1500 zł zwrotu podatku dla tych, którzy rozliczą PIT punktualnie. Sprawdź jak dostać ulgę

Takie rozwiązanie, chociaż bardzo wygodne, znacznie ogranicza korzyści podatnika. Nie uwzględnia bowiem wszystkich ulg, oraz automatycznie wskazuje OPP której przekazaliśmy 1% swojego podatku w roku ubiegłym. Dlatego, jeśli chcemy skorzystać z innych odliczeń np. wydatków na internet, czy związanych z darowiznami na organizacje charytatywne, powinniśmy takie zeznanie w usłudze uzupełnić.

Kiedy już otrzymamy niezbędne druki, to musimy rozliczyć się z urzędem, zwykle wypełniając PIT-37. Zaleca się szybkie spełnienie tego obowiązku. Osoby odkładające złożenie druku PIT w urzędzie na ostatnią chwilę, muszą liczyć się z ewentualnymi trudnościami, takimi jak zawieszanie systemu on-line czy kolejki przed urzędem czy pocztą. Przypominamy, że cały czas trwa pandemia i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych miesiącach się skończyła. Zatem bierzmy to pod uwagę przy planowaniu rozliczania się z fiskusem.

Podatnik może też złożyć zeznanie samodzielne przez internet (w innej formie, niż Twój e-PIT) poprzez e-Deklaracje lub w formie papierowej. Warto pamiętać, że składając zeznanie elektroniczne zwrot podatku otrzymamy do 45 dni, przy papierowym – do 3 m-cy.

 Im szybciej zaakceptujemy nasz PIT, tym szybciej dostaniemy zwrot pieniędzy z podatku. Deklarację musimy złożyć do 30 kwietnia 2021 roku.

Express Biedrzyckiej - Marek Belka: PiS podniesie podatki

Ulga na internet

Ulga internetowa pozwala na odliczenie od dochodu lub przychodu wydatków, które ponieśliśmy na internet w ciągu roku podatkowego. Chodzi o wszelkie rachunki. Oznacza to, że nie dostaniemy zwrotu podatku za sprzęt i opłatę aktywacyjną, ale bez problemu uwzględnimy w ramach ulgi na internet wydatki na internet stacjonarny, internet mobilny czy internet w telefonie.

- Aby odliczyć ulgę internetową, podatnik musi mieć dokument, który potwierdzi wydatki poniesione na internet w rozliczanym roku podatkowym. Dowodem może być każdy dokument stwierdzający poniesienie wydatku, z którego wynika kto, komu, ile oraz za co zapłacił. W przypadku, gdy płacimy jedną fakturę za pakiet usług np. za internet i telewizję, w dokumencie musimy mieć wyszczególnione konkretne pozycje ( w tym ile płacimy za internet) - wyjaśnia Krajowa Administracja Skarbowa.

 Ulga na dziecko

Ulga na dziecko przysługuje wszystkim, którzy wychowują dzieci - rodzicom, opiekunom i rodzicom zastępczym. Pozwala płacić dużo mniejszy podatek. Oczywiście, warunkiem jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Z ulgi prorodzinnej możemy skorzystać, jeśli opłacamy podatek na zasadach ogólnych, rozliczając się według skali podatkowej. Nie mamy prawa do ulgi na dzieci, jeśli rozliczamy się z fiskusem w sposób uproszczony – w formie podatku liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej.

W przypadku jednego dziecka można dostać 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł rocznie. Taka sama kwota dotyczy drugiego dziecka. Rośnie dopiero od trzeciego. Na to dostać można 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł), Oznacza to, że pięcioosobowa rodzina z trójką dzieci otrzyma ponad 4000 zł za rok. Na jeszcze większe ulgi mogą liczyć rodziny wielodzietne. Na czwarte i każde kolejne dziecko przypada 225 zł miesięcznie, a więc 2700 zł rocznie.

 Ulga termomodernizacyjna

Ulga przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Oznacza to, że mając dom, który ocieplamy, spełniając określone wymogi możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

- Ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (przychodów - w przypadku podatku zryczałtowanego) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym - tłumaczy rządowy serwis podatkowy.

Odliczenie darowizny na walkę z COVID-19

Rok 2020 upłynął pod znakiem koronawirusa. Wiele osób zaangażowało się w walkę z pandemią. Także finansowo. Darowizny przeznaczone na ten cel można odpisać od podatku.

Najnowsze