Oszuści kredytowi żerowali w Łodzi! Oszukali setki osób na 1,65 mln złotych

2021-02-01 13:03
UWAGA! Nowe oszustwo na punkt szczepień. Robią to za pomocą SMS. Strzeż się!
Autor: Pixabay UWAGA! Nowe oszustwo "na punkt szczepień". Robią to za pomocą SMS. Strzeż się!

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i funkcjonariusze Komendy Głównej Policji zatrzymali w powiecie sochaczewskim (woj. łódzkie) grupę oszustów, którzy wyłudzili ok. 1,65 mln zł - podała w czwartek rano rzecznik KWP w Łodzi mł. insp. Joanna Kącka.

Prokuratura Okręgowa w Łodzi, po przedstawieniu zarzutów, wystąpiła do sądu o tymczasowe aresztowanie podejrzanych.

- Zatrzymano 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej, która oszukała setki osób i instytucji finansowych na kwotę nie mniejszą niż 1,65 mln złotych" - przekazała Kącka. - To 4 mężczyzn w wieku od 22 do 57 lat oraz 22-letnia kobieta" - zaznaczyła. "Podczas przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. różnego rodzaju umowy kredytowe oraz kilkadziesiąt tysięcy złotych - dodała.

 Członkowie grupy działali na terenie całej Polski prawie dwa lata - od kwietnia 2019 roku do stycznia 2021 roku.

 - Swoją działalność oparli na schemacie pozwalającym wykorzystać pozyskane nielegalnie dane osobowe przy składaniu drogą internetową wniosków o otwarcie rachunków bankowych - wyjaśniła rzeczniczka KWP w Łodzi. - Po ich uruchomieniu składali wnioski o udzielenie pożyczek gotówkowych, a także o ratalny zakupu towarów - podała.

 Członkowie grupy zawarli co najmniej 140 umów o prowadzenie rachunku w różnych bankach. Złożyli również wnioski kredytowe w 37 firmach pożyczkowych. "Pozyskane dane osobowe wykorzystali również do założenia kilkudziesięciu profili na portalu aukcyjnym, a następnie dokonali tam zakupów najdroższych telefonów w systemie ratalnym" - poinformowała Kącka.

 - Średnia kwota obciążająca jedną osobę, której dane wykorzystano sięga od 15 000 do 35 000 złotych. Oszukani nie mieli często świadomości bycia kredytobiorcą - tłumaczyła.

 Zatrzymane przez policję pięć osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw w wobec mienia znacznej wartości i prania brudnych pieniędzy. Grozi im do 10 lat więzienia. Wnioski o ich tymczasowe aresztowanie sąd ma rozpatrzyć w czwartek.

Najnowsze