Oszuści czyhają na twoje pieniądze! Jak zabezpieczyć konto internetowe na komputerze?

2020-11-22 22:18
Hakerzy atakują przez aplikacje dla dzieci. Co zrobić, żeby nie zainfekować telefonu?
Autor: canva.com Hakerzy atakują przez aplikacje dla dzieci. Co zrobić, żeby nie zainfekować telefonu?

Kiedyś bandyci, żeby okraść klienta banku musieli czekać, aż wyjdzie z placówki z torbą pełną pieniędzy. Dziś wystarczy, że wpiszemy dane logowania w niewłaściwym miejscu, żeby stracić oszczędności życia. Hakerzy, wirusy, phishing - to wszystko sprawia, że internet jest rajem dla złodziei. Na szczęście, zazwyczaj wystarczy mieć głowę na karku i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, żeby uniknąć włamania na konto. Jak zabezpieczyć konto internetowe i jak bezpiecznie z niego korzystać na komputerze?

Banki często publikują komunikaty, w których ostrzegają klientów. Nie należy tego bagatelizować. Każdą taką informację należy traktować poważnie i uważać na podejrzane maile lub telefony. Niedawno jeden z dużych banków ostrzegał klientów przed telefonami od nieznanych osób, które podają się za pracowników banku i nakłaniają do zainstalowania na telefonie aplikacji, która ma rzekomo służyć procesowi zdalnej weryfikacji.

W takich sytuacjach należy wykazać się zwiększoną czujnością, ponieważ oszustom zależy wyłącznie na pozyskaniu naszych danych do logowania w bankowości elektronicznej, lub zdobyciu narzędzi autoryzacyjnych. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie instalować sugerowanych aplikacji, ani nie podawać swoich danych. To właśnie informacje są tym, co próbują od nas wyciągnąć złodzieje. Niepozorny ciąg znaków może wystarczyć, żeby przejąć kontrolę nad naszym kontem!

Często oszuści dysponując bazą kontaktową klientów banku przesyłają wiadomości, bliźniaczo podobne do oficjalnej korespondencji banku. Cyberprzestępstwa najczęściej zaczynają się od fałszywego linku, który klienci otrzymują w wiadomości e-mail lub SMS.

W wiadomości oszuści sugerują, że do klientów została wysłana ważna informacji i aby ją przeczytać należy klikną w link i przejść do serwisu internetowego. Nieświadoma ofiara takiego ataku wpisze w przygotowanej przez przestępców witrynie wszystkie swoje dane, które w ten sposób zostaną wykradzione. W efekcie można stracić wszystkie pieniądze z konta, a w przyszłości na nasze dane mogą być zaciągane kredyty.

WPADŁ gang hakerów! Rozsyłali fałszywe alarmy bombowe, oszukiwali na grube miliony!

Czym jest phishing?

PHISHING - to jedna z popularniejszych metod działania oszustów. Ofiara otrzymuje wiadomość, najczęściej pochodzi ona od instytucji, która budzi nasze zaufanie. Oszuści w ten sposób podszywają się pod instytucje budzące zaufanie. Otrzymana treść ma zastraszyć użytkownika, tak by przestał racjonalnie myśleć i kliknął w podany link. Takie wiadomości najczęściej zawierają nakaz zapłaty czy wymóg podania danych osobowych, aby nie utracić dostępu, na przykład do maila. Po kliknięciu w link ofiara jest przekierowana na fałszywą stronę, gdzie zostanie poproszona o podanie swoich danych osobowych, takich jak adres, numer telefonu czy nawet PESEL.

Wirusy a konta bankowe

Kolejny klucz do naszego konta to wirusy. Mogą czaić się m.in. w załącznikach przesłanych przez oszustów. Dlatego ważne jest posiadanie oprogramowania antywirusowego z aktualną bazą oraz regularne aktualizowanie systemu operacyjnego. Niezależnie, czy komputer jest nowy, czy używany, powinien być odpowiednio skonfigurowany. Jeśli to konieczne, należy usunąć całą zawartość i zainstalować na nowo wybrany system operacyjny. Dzięki temu zniknie ryzyko „odziedziczenia” cudzych wirusów, m.in. koni trojańskich. Nie powinno się też zmieniać podstawowych ustawień odnośnie automatycznego pobierania i instalowania aktualizacji systemu. Regularność tego procesu pozwala eliminować błędy w programach używanych przez przestępców. 

Zaleca się wybieranie licencjonowanego antywirusa, trzeba być jednak świadomym jego ograniczeń – nie otwierać podejrzanych załączników, a programy i aplikacje instalować tylko z zaufanych źródeł.

Nie ujawniaj swoich haseł!

W internecie nie podawaj go nigdy ani nikomu swoich haseł. Jeśli to zrobisz, zmień je jak najszybciej. Przestępcy nierzadko kradną czyjeś konto na portalu społecznościowym, a następnie wykorzystują je do polecania innym - twoim znajomym! - złośliwego oprogramowania. Jeszcze gorzej, jeśli w niepowołane ręce wpadną dane logowania do banku!

Najnowsze