Kredyt w banku czy pożyczka pozabankowa
Tanio w banku albo błyskawicznie w firmie pożyczkowej - te dwie formy zadłużania się najczęściej budzą takie skojarzenia. A jak jest naprawdę? Rzeczywistość okazuje się nieco bardziej skomplikowana. Z jednej strony banki znacznie uprościły procedury i czas rozpatrywania wniosków kredytowych, a z drugiej - w firmach pożyczkowych można znaleźć zaskakująco ciekawe promocje. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach lepiej jest zainteresować się ofertą banków, a w jakich - firm pozabankowych.
Kiedy po pieniądze do banku
1. Jeśli planujemy regularnie pożyczać
Co miesiąc brakuje kilkuset złotych do pierwszego? To właśnie w banku znajdziemy produkty pozwalające zadłużać się i spłacać dług tyle razy i tak często, jak będzie trzeba. Takim produktem jest na przykład linia kredytowa w rachunku. Prowizję za jej przyznanie zapłacimy tylko raz w roku, jedynym kosztem każdego kolejnego sięgnięcia po pieniądze banku będą niewielkie odsetki. Jeszcze tańsze może się okazać mądre korzystanie z karty kredytowej.
2. Jeśli potrzebna jest duża kwota
Firmy pożyczkowe zwykle proponują klientom nie więcej niż kilka tysięcy złotych, banki są gotowe pożyczać znacznie więcej. Jeśli nawet potrzebną kwotę będziemy mogli pozyczyć i tu, i tu, to zwłaszcza przy wyższych kwotach warto zwrócić uwagę na to, żeby nie przepłacać. A pod względem kosztów oferta banków jest (poza nielicznymi wyjątkami) znacznie atrakcyjniejsza niż firm pożyczkowych.
3. Jeśli mamy konto ze stałymi wpływami
Klient znany bankowi, na którego konto od lat co miesiąc wpływa pensja, to z punktu widzenia banku klient najlepszy, jakiego tylko można sobie wyobrazić. A to oznacza, że taka osoba często może skorzystać z oferty kredytowej na warunkach lepszych niż standardowe i z przyspieszonych, uproszczonych procedur. Poszukiwanie kredytu warto więc zaczynać właśnie od własnego banku.
4. Jeśli potrzebujemy bardziej zaawansowanego produktu
Chwilówka, czasem też pożyczka ratalna - tak zwykle wygląda oferta firm pożyczkowych. To proste, ale też mało wyrafinowane produkty. W banku wybór jest znacznie większy. Oprócz zwykłego kredytu gotówkowego zainteresowani mogą też sięgnąć po linię kredytową w rachunku, kartę kredytową czy pożyczkę zabezpieczoną hipotecznie. A szerszy wybór to też szansa, by lepiej dopasować produkt do swoich potrzeb.
Kiedy po pieniądze do firmy pożyczkowej
1. Jeśli potrzebna jest jednorazowo niewielka kwota
Klient przychodzący do banku po 500 czy 1000 złotych raczej nie wzbudzi tam entuzjazmu. Może się wręcz dowiedzieć, że tak niewielkiej kwoty nie da się pożyczyć, albo że prowizja za taką operację będzie nieracjonalnie wysoka. Z kolei firmy pożyczkowe specjalizują się w pożyczaniu tego typu kwot. Do tego stopnia, że w niektórych z nich pierwszą niewysoką pożyczkę można wręcz dostać za darmo.
2. Jeśli klient ma na sumieniu finansowe grzechy
Gdy bank odmówi kredytu, uznając, że klient nie jest wystarczająco solidny, to nie ma żadnej gwarancji, że firma pożyczkowa potraktuje taką osobę lepiej. Ale na pewno ktoś, komu w przeszłości powinęła się noga, ma tam większe szanse na pobłażliwe potraktowanie. Przez to, że koszty pożyczania w firmach pozabankowych są wyższe niż w bankach, takie firmy są też gotowe podjąć większe ryzyko.