Lokaty na okres przekraczający rok. Dłuższe terminy zwiększają ryzyko

2021-07-17 13:40
złotówki monety PLN
Autor: Shutterstock

Tylko trzy banki proponują obecnie lokaty na okres przekraczający rok z oprocentowaniem 0,5 proc. w skali roku lub wyższym. Są to Inbank, Toyota Bank i Santander Consumer Bank. Najwięcej, bo 1,5 proc. w skali roku, płaci Inbank za pięcioletnie depozyty. Do takich propozycji warto jednak podchodzić ostrożnie.

Stopy procentowe są dziś rekordowo niskie, ale ich podwyżka staje się coraz bardziej prawdopodobna. Gdyby doszło do serii kilku podwyżek, na rynku powinny się pojawić lepsze oferty dla oszczędzających. Zamrożenie pieniędzy aż na pięć lat na takich warunkach może się wtedy okazać błędem. Dla oszczędzających w kilkuletniej perspektywie lepszym wyborem wydają się czteroletnie obligacje skarbowe, które w pierwszym roku gwarantują 1,3 proc. odsetek, a w każdym kolejnym – 0,75 punktu procentowego ponad wskaźnik inflacji.

Lokaty na okres przekraczający rok. Dłuższe terminy zwiększają ryzyko
Autor: SE Lokaty na okres przekraczający rok. Dłuższe terminy zwiększają ryzyko

Dodatkowo trzeba pamiętać, że depozyty w Inbanku nie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, tylko przez jego estoński odpowiednik. I to z tą instytucją będzie się trzeba kontaktować, gdyby doszło do upadłości banku.

Najwyższa stawka na długoterminowym depozycje w Toyota Banku to 0,9 proc. w skali roku (lokata trzyletnia), a w Santander Consumer Banku – 0,8 proc. (lokata dwuletnia).

Najnowsze