Emeryci na finansowym dnie. Co czwarty musi dorabiać

2021-01-25 16:02

Polscy emeryci nigdy nie należeli do zamożnych grup społecznych, ale ich sytuacja ostatnio jest coraz gorsza. Można już śmiało powiedzieć, że przejście na emeryturę jest równoznaczne z biedą. Poczucie bezpieczeństwa finansowego emerytów podczas pandemii koronawirusa spadło o połowę. Co czwarty z seniorów dorabia, a co trzeci poza własnymi potrzebami musi martwić się jeszcze o rodzinę której pomaga.

- Jak wynika z grudniowego badania opinii „Sytuacja finansowa seniorów w pandemii”*, wśród ankietowanych osób po 65 r.ż. blisko 1/3 respondentów regularnie bądź dodatkowo wykonuje prace zlecone, 13% pracuje na część etatu,  6% wykonuje prace dorywcze. W grupie pracujących emerytów są także osoby, prowadzące własną działalność gospodarczą i pracujące w oparciu o umowę o dzieło - podaje BIK.

Pandemia obniżyła poczucie bezpieczeństwa finansowego wśród niemal połowy badanych seniorów (49%). Największe obawy budzą podwyżki cen i spadek siły nabywczej pieniądza, a co za tym idzie mniej środków na bieżące potrzeby.  Podwyżka cen,  w tym za utrzymanie mieszkania czy na leki, szczególnie martwi tych, dla których emerytura stanowi jedyny dochód. Co ciekawe, o swoje finanse obawiają się także emeryci, posiadający dodatkowe dochody, poza emeryturą. Widmo utraty pracy oznaczałoby dla nich utratę szansy na utrzymanie ich dotychczasowego standardu życia.

Pojechali autobusem na gapę i... trafili na listę dłużników BIG. Teraz nie mogą nawet podłączyć kablówki

W efekcie i tak skromne życie polskich emerytów stało się jeszcze oszczędniejsze. Połowa z nich ograniczyła wydatki. W pierwszej kolejności oszczędzano na przyjemnościach, konsumpcji, rozrywce i wycieczkach. Z czasem emeryci musieli ograniczyć jednak nawet wydatki na jedzenie. Własne życie to jednak nie jedyny cel wydatków seniorów. Ponad 30 proc. z nich pomaga ze swoich dochodów rodzinie.

Według ZUS, w Polsce jest ok. 5,9 mln osób po 65 r.ż. W tej grupie wiekowej 2,9 mln emerytów i emerytek spłaca kredyty i pożyczki. Jak wynika z bazy BIK, wyższy jest udział pań (57,0%) niż panów, chociaż kwota do spłaty rozkłada się prawie po połowie – 50,4% kobiet i 49,6% mężczyzn, na co bez wątpienia wpływ ma czynnik dochodowy.

- Współczesny senior jest aktywnym uczestnikiem rynku finansowego. Osoby w wieku 65 lat i starsze spłacają zarówno kredyty, jak i pożyczki w firmach pozabankowych. Niepokojący jest fakt, że osoby w najstarszej grupie wiekowej, korzystające ze świadczeń emerytalnych, mają najwyższy udział opóźnionych w spłacie kredytów gotówkowych w porównaniu do innych grup wiekowych. Wynosi on 15,4%, czyli o 7,2 pkt proc. więcej niż najlepiej spłacający klienci z grupy wiekowej 35-44 lat - mówi Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Portfelowych w BIK.

Najnowsze