Alior Bank przedstawia nowe warunki kredytowe. "Lepsze dla osób zainteresowanych pożyczką na zakup własnego lokum"

2022-10-24 17:13
Alior Bank
Autor: Archiwum redakcji/Canva Alior Bank

Rosnące stopy procentowe, widmo recesji, geopolityczna niepewność — wszystkie te czynniki spowodowały 70-procentowy spadek ilości udzielanych rok do roku kredytów hipotecznych. Trudności z pozyskaniem klientów planujących zakupów własnego domu czy mieszkania skłaniają banki do prześcigania się w oferowaniu coraz korzystniejszych warunków kredytowych. Program „Lekki start” Alior Banku wydaje się bić na głowę całą konkurencję.

Liczby nie kłamią – a najnowsze dane pokazują wyraźne tąpnięcie w sprzedaży kredytów hipotecznych w Polsce. O ile w zeszłym roku kwartalna średnia udzielanych kredytów wynosiła 7,5 mld złotych, tak ostatnie trzy miesiące ustaliły wysokość tej sumy na zaledwie 2 miliardy.

„Inflacja na poziomie globalnym wzrasta w tempie dwucyfrowym, a receptą na jej wyhamowanie jest niestety schłodzenie wszystkich gospodarek, w tym polskiej. Oznacza to mniejszą zdolność kredytową konsumentów, którzy i tak ostrożniej podejmują decyzje zakupowe, także te związane z rynkiem nieruchomości” – tłumaczy Grzegorz Olszewski, prezes zarządu Alior Bank.

Ekspert uważa, że jednym z rozwiązań, które mogą pozytywnie wpłynąć na dostępność oferty hipotecznej byłoby wydłużenie okresu udzielania kredytów złotówkowych (dziś przyznawane są one na maksymalnie 35 lat, ale żeby taki kredyt otrzymać, klient musi posiadać zdolność do jego spłaty w maksymalnie 25 lat ).

„Miałoby to bardzo ograniczony wpływ na inflację. Takie rozwiązania wypracowano już w wielu zachodnioeuropejskich krajach, znacznie zwiększyły one dostępność kredytów hipotecznych” – wyjaśnia Grzegorz Olszewski.

W oczekiwaniu na pożądane zmiany systemowe Alior Bank już teraz przystępuje do walki o potencjalnych kredytobiorców rozważających kupno nieruchomości. Oferta „Lekki start”, jak sama nazwa wskazuje, zawiera zachęty odciążające finansowo korzystających z niej konsumentów.

„Przez pierwszy rok trwania umowy kredytowej nie pobieramy żadnej marży, która w innych bankach stanowi opłatę standardową. Również prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego wynosi zero procent. Po dwunastu miesiącach wysokość marży będzie konkurencyjna na tle ofert innych kredytodawców” – tłumaczy Rafał Litwińczuk, wiceprezes zarządu Alior Bank.

Zaoszczędzone w ten sposób środki będzie można przeznaczyć na umeblowanie czy aranżację nowego, własnego mieszkania, a to dla wielu, zwłaszcza młodych osób, także stanowi istotny wysiłek finansowy. Eksperci zwracają jednak uwagę, że marki szczycące się spełnianiem standardów ESG, a do takich zalicza się Alior Bank, powinno charakteryzować zrozumienie dla potrzeb klientów i ich trudnej sytuacji — nawet, gdy oznacza to uszczuplenie dochodów banku.

„Pozostajemy bankiem przyjaznym zarówno klientom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom, dlatego nasz udział w rynku stale rośnie. Oferta >>Lekki start<< oznacza realny zysk również dla nas. Osoby, które z niej skorzystają i tym samym założą u nas konto oraz będą korzystać z aplikacji mobilnej dołączą do grona naszych klientów, jednocześnie umacniając nasz pozytywny wizerunek i pozycję rynkową” – mówi Grzegorz Olszewski.

Alior Bank jest partnerem Krynica Forum 2022. Przez trzy dni w znanym, małopolskim uzdrowisku liderzy polityki, gospodarki, samorządu, wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki z całego świata, dyskutują o najistotniejszych wyzwaniach stojących obecnie przed Polską i całym kontynentem.

Najnowsze