500+ od poczęcia. Poseł chce pieniędzy na dziecko PRZED porodem

2021-02-03 7:46 maal
Nowy rok i więcej porodów w Lesznie
Autor: pixabay.com

Czy pieniądze w ramach programu 500+ powinny trafiać do rodziców od 9 miesiąca PRZED porodem? Poseł lewicy Marek Rutka uważa, że tak. Wszystko ze względu na wyrok TK w sprawie aborcji. Skoro trybunał uznaje płód za dziecko, powinno to znaleźć odzwierciedlenie w wypłatach 500+.

Poseł Lewicy Marek Rutka chce, żeby państwo wypłaciło mu wyrównanie 500+ za okres 9 miesięcy, zanim... jego córka się urodziła. Wszystko przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zakłada, że ludzkie życie zaczyna się od poczęcia. A skoro tak - argumentuje poseł - to znaczy, że należy się za to świadczenie.

Pojechali autobusem na gapę i... trafili na listę dłużników BIG. Teraz nie mogą nawet podłączyć kablówki

- Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie sygn. akt K1/20, w imieniu małoletniej córki Ingi Rutki, wnoszę o dopłatę do świadczenia 500 +, w wysokości odpowiadającej dziewięciu miesiącom, tj. od września 2019 do maja 2020, czyli daty narodzin córki - napisał poseł i dodał: - Skoro byt człowieka zaczyna się od chwili poczęcia, a świadczenie 500+ przysługuje na każde dziecko do osiągnięcia 18. roku życia, niezależnie od dochodu, wnioskuję jak na wstępie.

Według posła ZUS na jego postulaty zareagował rozbawieniem, ale według Rutki z czasem urzędnicy musieli zgodzić się z jego argumentami. Rutka obiecuje, że jeśli otrzyma pieniądze, te trafią do Kliniki Hematologii Dziecięcej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Poseł nie jest jedyną osobą, która chce wyrównania za "dodatkowe 9 miesięcy życia" od TK. Kierując się podobną logiką, mieszkaniec Dzierżoniowa uznał, że należy obniżyć wiek emerytalny o 9 miesięcy.

- Tym samym wszystkim nam wiek emerytalny zaczyna się 9 miesięcy wcześniej a w takim wypadku osoby, które pobierają świadczenie emerytalne powinny wystąpić do ZUS o przeliczenie i dopłatę emerytury za 9 miesięcy życia przed urodzeniem. Tak też postąpił jeden z mieszkańców Dzierżoniowa i już dzisiaj złożył odpowiedni wniosek do ZUS licząc na dopłatę kwoty ponad 10 tys zł - napisał Magazyn Dzierżoniowski.

Naciągacze żerują na emerytach. Możesz ubezpieczyć się od oszustwa na wnuczka

Nowe 500 plus. Pieniądze dostaniesz TYLKO na te produkty!

W tym roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Wnioski o świadczenie „500+” online można składać już od 1 lutego.

Od 2021 r. prawo do świadczenia „500+” będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca tego roku, wnioski można składać już od 1 lutego drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

Ci, którzy w poprzednich latach wnioskowali o świadczenie, wiedzą, jak prosta i szybka jest to droga. Natomiast ci, którzy będą składać wniosek po raz pierwszy nie mają powodów do obaw – cała procedura jest niezwykle prosta i intuicyjna – zapewnia minister Marlena Maląg.

Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia br.

Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca. Dlatego nie warto zwlekać.

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku – a więc z zachowaniem ciągłości wypłaty świadczenia.

Najnowsze