Czy potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na wyprawkę szkolną?

2022-09-02 8:48
Pieniądze/banknoty/monety
Autor: Shutterstock Bezwarunkowy dochód podstawowy

Początek września oznacza dla dzieci koniec wakacji, a dla rodziców wydatki związane z powrotem do szkoły. Wyprawki szkolne potrafią sparaliżować domowy budżet, a państwowe świadczenie nie jest w stanie pokryć wszystkich wydatków. Czy opłaca się po pomoc udać się do banku?

Początek roku szkolnego to tradycyjnie moment, w którym rodzice łapią się za portfele. Powrót dzieci do szkoły oznacza nie tylko zakup nowych podręczników, ale także zeszytów, artykułów szkolnych oraz nowych ubrań. Te wydatki mogą poważnie nadwyrężyć budżet. Koszty związane z nowym rokiem szkolnym oficjalnie równoważyć ma program 300 Plus, z którego środki wypłacane są raz w roku do 20. urodzin ucznia (jeśli chodzi o dzieci niepełnosprawne, to cztery lata dłużej).

Według danych CBOS z roku szkolnego 2020/2021, wydatki na wyprawkę szkolną dla rodzin z jednym dzieckiem wyniosły średnio 1388 zł. Ta kwota znacznie przekracza państwowy dodatek, a warto pamiętać, że od czasu publikacji tych danych gospodarka przeszła szereg zawirowań oraz kilka miesięcy wysokiej inflacji. Co zrobić, jeśli w portfelu brakuje nam ok. 1000 zł? Sprawdziliśmy jaką ofertę przewidziały na takie okoliczności banki. Niektóre na przełom sierpnia i września przygotowały produkty finansowe skierowane do rodziców, w innych można znaleźć kredyty gotówkowe i pożyczki, z których środki można bez problemu przeznaczyć na zakup rzeczy dla dziecka. Dostępnych jest także wiele pozabankowych pożyczek, tzw. „chwilówek”. Warto jednak pamiętać, że o ile kredyt gotówkowy lub pożyczka bankowa to jedne z najprostszych i bezpiecznych produktów bankowych, w przypadku chwilówek, które zazwyczaj są łatwiejsze w uzyskaniu, komfort i bezpieczeństwo zależą od wiarygodności firmy, a warunki mogą być mniej korzystne.

Sprawdźmy, na co mogą liczyć rodzice szukający pieniędzy na wyprawkę szkolną.

Pożyczka gotówkowa w PKO BP

PKO BP oferuje pożyczki bankowe na atrakcyjnych warunkach dla nowych klientów (którzy nie korzystali jeszcze z pożyczek i kredytów w PKO), z których pieniądze, po weryfikacji wniosku, na konto klienta mogą trafić w ciągu jednego dnia. Spłatę można rozłożyć na od 2 do 24 rat a RRSO wynosi 9,82 proc. Minimalna kwota pożyczki to 1500 zł. Maksymalnie można pożyczyć ponad 255 tys. zł.

1500 zł pożyczone na wyprawkę i spłacane w 12 ratach będzie wiązać się z miesięczną ratą w wysokości 131 zł.

Pożyczka gotówkowa w Pekao SA

Bank Pekao SA do końca wakacji oferuje atrakcyjne warunki dla nowych i obecnych klientów, którzy od 1 stycznia 2022 r. nie brali pożyczek gotówkowych. RRSO takiej pożyczki wynosi 9,91 proc., oprocentowanie 9,49 proc. a prowizja 0 proc. Pożyczyć można od 1000 do 250 tys. zł, które rozłożyć można na od 12 do 36 rat. Dodatkowo dostępna jest karencja, dzięki której możesz odłożyć spłatę rat o 3 miesiące.

Pożyczka w wysokości 1000 zł, której spłatę rozłożysz na 12 miesięcy będzie wiązać się z ratą miesięczną w wysokości 87,68 zł.

Kredyt gotówkowy w Getin Bank

Getin Bank udostępnia kredyty gotówkowe, z których środki przeznaczyć można na dowolny cel. Pożyczyć można od 2000 zł do 200 tys. zł a maksymalny okres kredytowania wynosi do 10 lat. Dla porównania najkrótszy okres spłaty to 3 raty. RRSO wynosi 11,5 proc.

Kredyt na kwotę 2000 zł (minimalna kwota jaką można pożyczyć), rozłożony na 12 rat, zakładając brak ubezpieczenia kredytu, oznacza comiesięczne zobowiązanie w wysokości 88,38 zł.

Kredyt gotówkowy w Santander

Santander oferuje "szybkie pieniądze bez zbędnych formalności", czyli po prostu kredyt gotówkowy, który można wziąć online, przy standardowej weryfikacji zdolności kredytowej. Można pożyczyć od 500 zł nawet do 150 000 zł oraz rozłożyć spłatę na od 3 do 120 rat.

1000 zł rozłożone na 12 rat oznacza miesięczną ratę w wysokości 99,17 zł. RRSO w takim scenariuszu wynosi 38,98 proc.

Pożyczka w Smartney

Smartney to pozabankowa firma pożyczkowa, oferująca pożyczki na warunkach zbliżonych do bankowych. Minimalna kwota pożyczki wynosi 3000 zł a maksymalna 60 tys. zł. Okres spłaty i oprocentowanie zależą od pożyczanej kwoty. Minimalną można rozłożyć na okres od 6 do 36 miesięcy.

Pożyczka w wysokości 3000 zł rozłożona na 12 rat oznacza comiesięczne zobowiązanie w wysokości 324,75 zł przy RRSO 65,17 proc.

Najnowsze