Ranking kont oszczędnościowych – grudzień 2022 r.

2022-11-25 15:57
Ranking Kont Oszczędnościowych - październik 2022
Autor: Getty Images Już 8% na koncie oszczędnościowym. Przedstawiamy ranking najlepszy kont.

Najlepsze konta oszczędnościowe w grudniu. Osiem procent nierówne ośmiu procentom

Grudniowy ranking kont oszczędnościowych pokazuje, że banki przestały rywalizować ceną o pieniądze klientów. Zamiast tego trwa wyrównywanie stawek oprocentowania. Systematycznie przybywa banków, które proponują oszczędzanie na 8% w skali roku. Obecnie można już wybierać spośród około dziesięciu ofert spełniających ten warunek. Jednocześnie żaden bank jeszcze nie zdecydował się na przebicie tego progu.

Oferty oszczędzania na 8% rocznie mają charakter promocyjnych lub warunkowych (a niekiedy łączą obie te cechy). Oznacza to, że są ograniczone czasowo, kwotowo, banki kierują je tylko do wybranych klientów lub obejmują nimi tylko tzw. nowe środki (a więc pieniądze wpłacone do banku po wskazanej dacie). Bywa, że stawiają też dodatkowe warunki, takie jak posiadanie określonego konta osobistego z oferty banku lub używanie go w określony sposób. Dlatego sama maksymalna stawka oprocentowania jeszcze nie mówi wszystkiego o atrakcyjności danego konta oszczędnościowego. Jakie oferty się wyróżniają, a które po dokładniejszej analizie trzeba uznać za mniej atrakcyjne?

Klienci wpłacający nowe środki mogą przez 100 dni oszczędzać na 8% rocznie w Banku Millennium na Koncie Oszczędnościowym Profit  (limitem jest 400 tys. zł rocznie) VeloBank na identycznych warunkach przyjmie nowe środki do 400 tys. zł na 92 dni. Z kolei ciekawą ofertę dla nowych klientów ma Bank Pekao SA. W nim na 8% w skali roku można wprawdzie ulokować tylko 200 tys. zł, za to bank zapewnia takie warunki przez pół roku.

Pomiędzy tymi kategoriami mieści się oferta ING, gdzie z promocji mogą skorzystać zarówno nowi klienci (na Otwartym Koncie Oszczędnościowym), jak i osoby już współpracujące z bankiem, które powierzą mu nowe środki (tej grupie bank proponuje Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus).

Bywa jednak, że do sięgnięcia po 8% odsetek rocznie potrzeba czegoś więcej. I tak w Aion Banku tyle zarobią tylko posiadacze Kont oszczędnościowych, którzy korzystają z najdroższego planu taryfowego za prawie 50 zł miesięcznie. Z kolei na Koncie Mega Oszczędnościowym w Alior Bank można tyle zyskać pod warunkiem zasilania konta osobistego w tym samym banku kwotą min. 2000 zł miesięcznie.

Warto odnotować też dwie nowości w zestawieniu. Po raz pierwszy pojawiła się w nim nazwa VeloBanku, a więc instytucji, która powstała, by przejąć działalność zrestrukturyzowanego Getin Noble Banku. Elastyczne Konto Oszczędnościowe VeloBanku jest prowadzone na identycznych warunkach, jak wcześniej w Getin Banku, także promocje są kopią dotychczasowych.

Odświeżona została też oferta oszczędnościowa Nest Banku: Nest Konto Moje Cele zastąpiło rachunek Nest Skarbonka, a zamiast rachunku Nest Oszczędności pojawiło się Nest Konto Oszczędnościowe. W promocji na obu tych kontach można oszczędzać na 8% w skali roku, a ich dodatkową zaletą jest możliwość nieograniczonego wykonywania darmowych przelewów wewnętrznych.

Najnowsze