Gratka dla kolekcjonerów. NBP wypuszcza nową monetę kolekcjonerską

2021-08-31 18:16
Bank centralny podał, że srebrne monety o nominale 10 zł zostaną wyemitowane w nakładzie do 10 tys. sztuk
Autor: Shutterstock Bank centralny podał, że srebrne monety o nominale 10 zł zostaną wyemitowane w nakładzie do 10 tys. sztuk

Od środy będzie można kupić srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 20 zł „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” - poinformował we wtorek Narodowy Bank Polski. Srebrna moneta o nominale 20 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i można ją będzie nabyć w cenie 270 zł brutto. Będzie do kupienia w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Jak podkreśla NBP, srebrna moneta ma wyjątkowy kształt znaczka pocztowego z ząbkowanym rantem; wykorzystano na niej dodatkową technikę – druk UV. Rewers przedstawia wizerunki: dr. Jana Michonia, Alfonsa Flisykowskiego i ppor. Konrada Guderskiego na tle wejścia głównego do historycznego budynku Poczty. Wejście główne ukazane na tle zniszczonej fasady budynku Poczty jest też motywem awersu monety. Całość uzupełnia symbol Poczty Polskiej.

 Na podstawie wizerunku rewersu monety NBP, autorstwa Roberta Kotowicza, został zaprojektowany znaczek okolicznościowy Poczty Polskiej SA o tym samym tytule – „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” - podano.

 Jak przypomniał w folderze numizmatycznym prof. zw. dr hab. Bogdan Chrzanowski, 1 września 1939 r., o godz. 4.48 padły pierwsze strzały z pancernika „Schleswig-Holstein” w kierunku polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, co zapoczątkowało II wojnę światową.

"Tego samego dnia zaatakowano budynek Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. (...) Pełniącym obowiązki dyrektorem poczt i telegrafów był dr Jan Michoń, a obroną gmachu kierował ppor. rez. inż. saperów Konrad Guderski, ps. +Konrad+, pracownik cywilny Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Zginął na początku obrony od wybuchu granatu i wtedy funkcję dowódcy przejął jego dotychczasowy zastępca Alfons Flisykowski" - czytamy w folderze.

 Jak zaznaczono, pocztowcy stawili silny opór. "Po pierwszych nieudanych atakach Niemcy wprowadzili do akcji dwa pancerne wozy: SS-Ostmark i SS-Sudetenland. Użyto ręcznych granatów i artylerii: haubicy 105 mm i dwóch dział piechoty. Pocztowcy poddali się dopiero po użyciu przez Niemców broni pancernej i miotaczy ognia. Zginęło sześciu Polaków. Aresztowanych osadzono na Biskupiej Górce, a następnie w więzieniu przy Schiesstange (ul. Kurkowa). 5 października 1939 r. na mocy bezprawnego wyroku sądu wojskowego 38 pocztowców zostało straconych na strzelnicy pomiędzy Gdańskiem-Wrzeszczem a obecną dzielnicą Zaspą" - napisano.

 NBP planuje kolejną emisję monet kolekcjonerskich 8 września. Do obiegu trafi wtedy srebrna moneta o nominale 20 zł „Polskie Termopile – Dytiatyn” (kontynuacja serii).

Najnowsze