W tej firmie zarobki w ciągu roku podniesiono o 150 proc.! Teraz zarabiają fortunę

2021-05-12 16:25
Tarnów. Pieniądze czekają na roztargnionego właściciela. Zapomniał je zabrać z bankomatu
Autor: Michał Jarmoluk/cc0/pixabay Uczciwy znalazca przyniósł pozostawione w bankomacie pieniądze na policję.

Niektórzy od początku pandemii boją się o każdy grosz. Wielu pracowników musiało pogodzić się z mniejszymi wynagrodzeniami, lub po prostu straciło pracę. Tymczasem, nie wszyscy pracodawcy oszczędzają na pracownikach. Redakcja Onet sprawdziła, gdzie zarabia się najlepiej. Są firmy, w których średnia pensja przekracza 12 tys. zł.

12 tysięcy złotych to kwota, która przekracza finansowe marzenia większości Polaków. Tymczasem na naszym rynku funkcjonują firmy, w których to norma. Według badania Onetu, trzy spółki giełdowe tyle średnio płacą na rękę swoim pracownikom. Oczywiście, nie jest to duże grono. Na takie wynagrodzenia liczyć może zaledwie 1600 osób o wyjątkowo wyśrubowanych kompetencjach. Według rankingu portalu, najlepiej płacą CD Projekt, PCF Group oraz Polenergia. Najwięcej na wynagrodzenia łącznie płacą KGHM, PZU i PGE.

Rekord należy do pracowników CD Projektu, których jest 1177. Pensje podskoczyły tam o astronomiczne 150 proc. Średnie wynagrodzenie wynosi tam 25,7 tys. zł brutto, a więc ponad 18 tys. na rękę. PCF Group płaci średnio 18,8 tys. zł brutto i 13,4 tys. zł netto. Z kolei w Polenergii zarobić można 17,2 tys. zł brutto, a więc ponad 12 tys. zł na rękę.

- Nie tylko firmy produkujące gry wideo płaciły pracownikom dużo. Na trzecim miejscu jest Polenergia, kontrolowana przez Dominikę Kulczyk (prawie 52 proc. akcji). Płace wzrosły o 23 proc. a na jednego z 172 pracowników przypadało 17,2 tys. zł brutto miesięcznie - czytamy na Onecie.

Jak wygląda to w porównaniu z kieszenią Kowalskiego? Ile według statystyk przeciętnie zarabia Polak? Dokładnie 5568,82 zł brutto wyniosło w lutym 2021 roku przeciętne wynagrodzenie w Polsce i, mimo pandemii, jest ono o 4,5 proc. wyższe w stosunku rok do roku – tak wynika z danych podanych GUS opublikowanych na stronie stat.gov.pl. W sektorze przedsiębiorstw, w których zatrudnionych jest powyżej 9 pracowników, co prawda zauważono spadek wynagrodzeń o 1,7 proc. rok do roku, ale przeciętne wynagrodzenie sięga aż 6334.0 zł brutto. W stosunku miesiąc do miesiąca zaś przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw minimalnie, bo 0,3 proc., wzrosło. Za powód takiej sytuacji wskazywane są m.in. przyjęcia w jednostkach oraz zwiększaniem wymiaru etatów pracowników do poziomu sprzed pandemii.

Bayern obetnie pensję Lewandowskiemu. Ile straci przez koronawirusa? [SUPER RAPORT]
Najnowsze