W następnym kwartale PKB może spaść poniżej 1 proc.

2022-05-11 19:14
emeryt pusty portfel bieda
Autor: SHUTTERSTOCK emeryt pusty portfel bieda

W kolejnym kwartale polski PKB będzie na granicy recesji i może spaść nawet poniżej 1 proc. - prognozuje ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusza Zielonka. Zwrócił uwagę, że w I kwartale PKB napędzają zapasy, a konsumpcja i inwestycje zwalniają.

Główny Urząd Statystyczny podał we wstępnym szacunku, że w I kwartale br. tempo wzrostu PKB wyniosło 8,5 proc.

W ocenie Konfederacji Lewiatan wzrost PKB "jest dość kruchy w podstawach".

Zielonka zwrócił uwagę, że w I kwartale popyt krajowy powiększył się o 13,2 proc. Wskazał, na "ogromny wzrost zapasów".

"Pragmatyzm podejścia przedsiębiorców był już widoczny w IV kw. 2021 r. Teraz akumulacja brutto wzrosła o 57,3 proc. w ciągu roku, co przełożyło się na pozytywny wpływ zapasów na gospodarkę w wysokości 7,7 pkt. proc." - wyjaśnił. Dodał, że mimo ogromnego wzrostu cen konsumenci nadal kupują i wydają chętnie, choć mniej niż przed rokiem. "Wzrost spożycia indywidualnego był większy o 6,6 proc., co oznacza spadek od ostatniego kwartału minionego roku o 1,4 pkt. proc." - wskazał.

Ekspert zauważył, że na obecny odczyt PKB największy wpływ miał m.in. przemysł, który zanotował wartość dodaną na poziomie 15,1 proc. "To już czwarty kwartał z rzędu, kiedy przemysł przebija granicę 10 proc. Biorąc pod uwagę ilość zapasów, w kolejnych kwartałach można oczekiwać, że nadal będziemy obserwować dynamiczny wzrost" - prognozuje.

Zdaniem Zielonki pozytywnie zaskoczyło budownictwo z wartością dodaną przekraczającą 17 proc. "Tu też widać efekty inflacyjne. Prawdopodobnie przedsiębiorstwa próbują kończyć inwestycje przed kolejnymi wzrostami cen, a jednocześnie spadkiem popytu na nowe inwestycje związanego ze zmniejszoną akcją kredytową" - wyjaśnił.

Dodał, że inwestycje pozostają "piętą achillesową". "Tym razem odnotowujemy wzrost inwestycji o 4,3 proc. w skali roku, co biorąc pod uwagę niską bazę jest wynikiem co najwyżej umiarkowanym" - stwierdził. Kwartał wcześniej, jak przypomniał, inwestycje rosły w tempie 6,6 proc.

Jak wskazał ekspert - wydaje się, że nic nie grozi finalnemu odczytowi PKB za I kwartał. Jego zdaniem kolejny kwartał powinien przynieść wyraźny spadek PKB. "Nasze PKB będzie na granicy recesji i może wynieść nawet poniżej 1 proc." - prognozuje Zielonka.

Najnowsze