Składki ZUS w 2022 roku. Ile zapłacą przedsiębiorcy?

2021-12-29 14:26
ZUS
Autor: Shutterstock ZUS

Nowy rok 2022 przyniesie mnóstwo zmian w przepisach i rozliczeniach. Od 1 stycznia zmieni się także wysokość składek na ubezpieczenia społeczne obliczane przez przedsiębiorców, która wynika m.in. z składek na ubezpieczenia społeczne obliczane przez przedsiębiorców. Ile od nowego roku 2022 będą płacić przedsiębiorcy? Wyjaśniamy.

Ze względu na wyższą kwotę minimalnego wynagrodzenia i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. od nowego roku zmieni się wysokość składek na ubezpieczenia społeczne obliczane przez przedsiębiorców. Jeśli prowadzicie firmę i korzystacie z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od rozpoczęcia działalności opłacają składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

- Ze względu na wyższą kwotę minimalnego wynagrodzenia i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. od nowego roku zmieni się wysokość składek na ubezpieczenia społeczne obliczane przez przedsiębiorców. Jeśli prowadzicie firmę i korzystacie z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od rozpoczęcia działalności opłacają składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia - tłumaczy ZUS.

Express Biedrzyckiej - Jan Maria Jackowski: Polski Ład powinien być przesunięty o rok

W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, które opłacają składki od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzeni składki w 2022 r. trzeba będzie naliczać od od 3553,20 zł. - Kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 roku wynosić bowiem będzie 5922 zł - tłumaczy ZUS. Jak wyjaśnia zakład, składki na ubezpieczenia społeczne naliczane od nowych podstaw należy opłacić za styczeń 2022 r. w lutym 2022 r. oraz analogicznie za kolejne miesiące.

Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?
Najnowsze