Polski Ład lada chwila wejdzie w życie. Do kiedy trzeba zapłacić składkę za grudzień?

2021-12-13 12:34
pieniądze/banknoty/złoty
Autor: SHUTTERSTOCK pieniądze/banknoty/złoty

Składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacona w styczniu 2022 roku za grudzień 2021 roku nie będzie podlegała odliczeniu na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2021 r. Przepisy wdrażające podatkowe założenia Polskiego Ładu, od 1 stycznia 2022 roku wyłączają możliwość odliczania od podatku dochodowego opłaconej przez przedsiębiorcę w roku podatkowym składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Polski Ład zmieni terminy zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w 2022 roku. Nowe terminy dotyczą wszystkich płatników, poza budżetówką (w tym przypadku termin pozostanie bez zmian - do piątego dnia następnego miesiąca).. Pozostałych płatników czekają zmiany. Ci, którzy mają osobowość prawną składki będą płacić do 15. dnia następnego miesiąca. Reszta płatników składni płacić będzie do 20. dnia następnego miesiąca. Według ZUS, składki należne za grudzień 2021 r. należy rozliczyć i opłacić w terminie do 10 stycznia 2022 r - czyli jeszcze na starych zasadach.

Jak wynika z odpowiedzi MF do PAP, przedsiębiorcy, którzy zapłacą składkę zdrowotną za grudzień 2021 w styczniu 2022 r. nie odliczą jej od podatku tak, jak wynika z obowiązujących obecnie przepisów.

Oznacza to, że składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacona przez przedsiębiorcę w styczniu 2022 roku za grudzień 2021 roku nie będzie podlegała odliczeniu na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2021 r., tj. na zasadach określonych w art. 27b ustawy PIT.

Super Raport (Goście: Bolesław Piecha - PiS oraz Andrzej Kostyra - dziennikarz i komentator sportowy) Sedno Sprawy: Władysław Kosiniak-Kamysz

Resort przypomniał, że przy odliczeniach składki zdrowotnej kluczowa jest data, kiedy składka została opłacona.

„Dla celów odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego istotna jest data opłacenia składki, a nie okres składkowy, którego dotyczy opłacana składka” – stwierdzono w odpowiedzi resortu.

Resort przypomniał, że składka opłacona w styczniu 2021 r. za grudzień 2020 r. podlega odliczeniu w 2021 r. 

Sonda
Czy składka zdrowotna powinna być niższa niż 9 procent?
Najnowsze