Polski Ład 2022. Emerytury bez podatku. Ile zyskają emeryci?

2021-12-22 15:14
Emeryci
Autor: SHUTTERSTOCK Zdjęcie ilustracyjne

1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą zmiany podatkowe, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Coraz mniej dzieli nas od historycznej zmiany w podatkach. Dzięki "emeryturze bez podatku" osoba ze świadczeniem emerytalnym 2088 zł otrzyma o 187 zł więcej. Łącznie, dzięki Polskiemu Ładowi w kieszeniach Polaków zostanie o 17 mld zł więcej. Wśród zmian wprowadzanych przez Polski Ład jest podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz podniesienie progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. zł.

Polski Ład: Kiedy wchodzi

1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą zmiany podatkowe, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Jak powiedział Tadeusz Kościński, dzięki nim w portfelach Polaków pozostanie 17 mld zł a duża część podatników przestanie płacić podatek dochodowy. Jak przypomniano podczas konferencji, wśród zmian wprowadzanych przez Polski Ład jest podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz podniesienie progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. zł.

- Ministerstwo Finansów już od dłuższego czasu prowadzi działania informacyjno-szkoleniowe. Staramy się dotrzeć do każdej z grup – od przedsiębiorców, doradców podatkowych, księgowych, aż do indywidualnych podatników – powiedział Kościński. Mówił m.in. o uruchomieniu strony internetowej wiecejwportfelach.gov.pl, na której będzie można obliczyć sobie pensję „na rękę”.

Infolinię poświęconą Polskiemu Ładowi uruchomiło także Ministerstwo Rozwoju i Technologii. - Uruchomiliśmy taką infolinię 15 grudnia. Przez najbliższe pół roku, w godzinach od 8 do 16, od poniedziałku do piątku każdy obywatel może zadzwonić na infolinię i uzyskać poradę z zakresu m.in. zmian podatkowych, w tym nowych składek zdrowotnych, ale także mieszkalnictwa, emerytury bez podatku, rodzinnego kapitału opiekuńczego, zmian dla rolników, wsparcia dla firm wdrażających innowacje – powiedziała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

Według danych przedstawionych na konferencji prasowej, 2/3 emerytów i rencistów nie będzie płacić podatku dochodowego, a 2/3 osób zatrudnionych na etatach będzie płacić niższy podatek.

Express Biedrzyckiej - Jan Maria Jackowski: Polski Ład powinien być przesunięty o rok

Polski ład: Emerytury bez podatku

Emeryt ze świadczeniem 2088 zł "na rękę" dzięki zmianom podatkowym od nowego roku będzie otrzymywał 2275 zł, czyli 187 zł więcej miesięcznie - wynika z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł od przyszłego roku wszystkie emerytury i renty zostaną zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 2500 zł brutto miesięcznie.

Od emerytur i rent do 2500 zł nie będą w ogóle potrącane zaliczki na podatek dochodowy. Będzie potrącana jedynie, tak jak dotąd, składka zdrowotna 9 proc. W rezultacie świadczenie na rękę wzrośnie. - Emeryt ze świadczeniem 2500 zł brutto otrzymuje dzisiaj na rękę 2088 zł. Dzięki zmianom jego świadczenie na rękę wzrośnie do 2275 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 187 zł miesięcznie. To 2244 zł rocznie - wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Świadczenie w wysokości do 2500 zł miesięcznie pobiera: 3,7 mln emerytów (czyli 62 proc. ogółu) oraz 1,4 mln rencistów (czyli 75 proc. ogółu). Przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS w marcu tego roku (po waloryzacji) wynosiła 2544,54 zł brutto. Jej wysokość jest jednak znacznie zróżnicowana ze względu na płeć - przeciętne świadczenie mężczyzn to 3184,20 zł, a kobiet 2127,81 zł.

Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?
Źródło: Polski Ład 2022. Emerytury bez podatku. Ile zyskają emeryci
Najnowsze