PIT 2021: Sprawdź, kiedy dostaniesz zwrot podatku? [DATY]

2021-04-26 15:20
Jak rozliczyć podatki w Warszawie? Do kiedy można rozliczać podatek?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Jak rozliczyć podatki w Warszawie? Do kiedy można rozliczać podatek?

Niedługo minie ostateczny termin rozliczenia podatku za 2020 rok. PIT możemy składać jeszcze do 30 kwietnia 2021 roku. Standardowo, po wypełnieniu formalności powinna czekać nas najmilsza część kontaktów z fiskusem, czyli zwrot podatku. Sprawdź kiedy otrzymasz zwrot podatku w 2021 roku.

Jeżeli chcecie samodzielnie rozliczyć PIT za rok 2020, macie czas do końca kwietnia. Osoby, które najszybciej załatwiły formalności, zwrot podatku otrzymały jeszcze w lutym. Zasada jest prosta: im wcześniej złożymy zeznanie, tym szybciej otrzymamy zwrot nadpłaconych pieniędzy. Ile czasu ma urząd na zwrot podatku?

Termin złożenia zeznań podatkowych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 dla rozliczenia za rok 2020 trwa od 15 lutego do 30 kwietnia 2021. Jak informuje KAS, urząd ma 45 dni na jej zwrot, licząc od dnia złożenia zeznania podatkowego elektronicznie, zaś 3 miesiące w przypadku zeznań podatkowych składanych w formie papierowej.

Jak dostać zwrot podatku?

Krajowa Administracja Skarbowa informuje, jeżeli z zeznania wynika nadpłata, to jej zwrot możesz otrzymać na trzy sposoby:

  • przelewem bankowym
  • przekazem pocztowym
  • w kasie

W przypadku tradycyjnego przelewu należy pamiętać o wskazaniu w urzędzie numeru konta. Jeżeli podany numer jest nieaktualny, trzeba wypełnić część "N" zeznania lub złożyć z zeznaniem podatkowym formularz aktualizacyjny ZAP-3 lub NIP-7. Jeżeli nie zgłoszono numeru konta, pieniądze powinny wrócić przekazem pocztowym. W tym przypadku kwota jest pomniejszana o koszty jej zwrotu. Pieniądze można odzyskać także bezpośrednio w kasie. Trzeba o tym poinformować, zaznaczając pozycję 136 w formularzu PIT 37. - Należy pamiętać, że od 1 stycznia 2021 r. zniesiona została obsługa kasowa w urzędach skarbowych. Świadczenie usługi kasowej w 2021 r. zostało przeniesione do 15 wybranych urzędów pocztowych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego - ostrzega KAS.

Polacy o nowych podatkach

Od niedawna podatnicy mają większą kontrolę nad procesem rozliczania ich podatków. Od 2020 roku status zwrotu podatku może zostać przez nas sprawdzony dzięki specjalnej funkcji usługi ''Twój e-PIT''. Aby to zrobić, należy zalogować się na portalu https://epit.podatki.gov.pl/ następnie przejść do zakładki "Złożone dokumenty".

- Usługa umożliwia przeglądanie informacji o dokonanych od stycznia 2020 roku zwrotach z podatków PIT i VAT. W przypadku podatku PIT w usłudze dostępne będą informacje dotyczące statusu zwrotów z wszystkich form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wpłacanych przez podatnika, w tym przedsiębiorcę na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy) - informuje KAS.

Podatnik będzie mógł samodzielnie uzyskać informację o dacie dokonania zwrotu, zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe lub przekazaniu jej do innego odbiorcy, co może mieć miejsce np. w przypadku zajęcia wierzytelności.

Według przepisów czas na zwrot nadpłaty na konto podatnika wynosi:

  • 45 dni w przypadku deklaracji złożonych przez internet;
  • 3 miesiące dla formularzy papierowych.

Czas ten jest liczony od momentu złożenia deklaracji podatkowej.

Na koniec kwietnia nastąpi automatyczne zatwierdzenie zeznania. Ale pamiętajmy, że urząd skarbowy w wypełnionych deklaracjach uwzględnia jedynie dochody. Wszystkie ulgi podatkowe musimy rozliczyć ręcznie.

Sonda
Czy rozliczyłeś już swój PIT w tym roku?
Najnowsze