Najkorzystniejsze depozyty bankowe we wrześniu. Lokaty coraz wyraźniej przegrywają z inflacją

2021-09-13 9:47
pieniądze
Autor: Pixabay/jarmoluk Kujawsko-pomorskie: 43-latka uwierzyła, że pomaga policji! Straciła 77 tys. zł

Po raz kolejny przyjrzeliśmy się ofercie depozytowej banków, by znaleźć lokaty i konta oszczędnościowe z najwyższym oprocentowaniem. Warunki, na jakich można oszczędzać, wciąż rozczarowują.

Lokaty do trzech miesięcy. Godne odsetki nagrodą za otwarcie konta osobistego

Całkowitą nowością na rynku jest Aion Bank i jego oferta depozytowa. Podstawowy, darmowy plan taryfowy w tej instytucji zapewnia dostęp do rachunku oszczędnościowego z oprocentowaniem 1 proc. w skali roku. Co ważne, w ofercie nie ma żadnych haczyków ani ograniczeń, na rachunek można wpłacić dowolnie wysoką kwotę i podejmować z niego oszczędności dowolnie często. Użytkownicy droższych planów taryfowych (w cenie prawie 30 zł i prawie 50 zł miesięcznie) mogą liczyć na nieco wyższe odsetki – odpowiednio 1,25 proc. i 1,5 proc. w skali roku.

Lokaty do 3 miesięcy
Autor: SE

Lokaty powyżej 3 miesięcy, do 12 miesięcy. 2,1 proc. dla nowych klientów, 1,3 proc. dla każdego

Brak górnego limitu kwoty depozytu wciąż jest wyjątkiem, a nie regułą. Banki, które oferują klientom przyzwoicie oprocentowane lokaty, równocześnie uniemożliwiają wpłacanie na nie zbyt wysokich kwot. Szczególnie dobrze widać to wśród lokat na najkrótsze terminy. Tu górną granicą jest zazwyczaj 10 tys. zł lub 20 tys. zł, a z oferty mogą skorzystać tylko te osoby, które równocześnie sięgną po inny produkt banku. Natomiast wśród lokat na średni i długi termin można już znaleźć takie, na które da się wpłacić sześciocyfrową kwotę.

Lokaty do 12 miesięcy
Autor: SE

Lokaty powyżej 12 miesięcy. Niewielki wybór banków, uwaga na stałe oprocentowanie!

W porównaniu z sierpniem w tabeli najwyżej oprocentowanych depozytów bankowych doszło do drobnych zmian – najważniejszą jest zwiększenie niektórych stawek oprocentowania przez estoński Inbank. Ten ruch nie jest jednak w stanie zmienić ogólnego obrazu sytuacji, która pozostaje niekorzystna dla posiadaczy oszczędności. Przy inflacji przekraczającej 5 proc., wpłacając pieniądze do banku nie uchronimy ich przed utratą wartości - niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na lokatę z oprocentowaniem 0,5 proc., 1 proc. czy nawet 2,1 proc. w skali roku. Starannie wybierając depozyt możemy jedynie ograniczyć straty.

Lokaty powyżej 12 miesięcy
Autor: SE

Jak powstał ranking

W tabelach zostały zebrane lokaty i konta oszczędnościowe zapewniające oprocentowanie na poziomie przynajmniej 0,5 proc. w skali roku – nawet gdy taka stawka obowiązuje tylko w czasowej promocji.Jeżeli skorzystanie z takiego depozytu wymaga równoczesnego zakupu innego produktu bankowego, na przykład konto osobistego, zostało to wyraźnie zaznaczone w tabeli. Zestawienie pomija natomiast lokaty będące częścią produktu depozytowo-inwestycyjnego, czyli tzw. lokat z funduszem. Ryzyko związane z produktem inwestycyjnym jest znacznie wyższe niż przy oszczędzaniu w banku i takich łączonych produktów nie powinno się porównywać z lokatami bankowymi ani kontami oszczędnościowymi.

Najnowsze