Ranking lokat i kont oszczędnościowych. Stawki są nieco wyższe niż przed miesiącem [PAŹDZIERNIK 2021]

2021-10-05 13:52
pieniądze
Autor: Pixabay/jarmoluk Kujawsko-pomorskie: 43-latka uwierzyła, że pomaga policji! Straciła 77 tys. zł

We wrześniu kilka banków nieznacznie podniosło oprocentowanie depozytów. Jednak całościowego obrazu rynku to nie zmieniło. Oszczędzającym dalej trudno jest znaleźć korzystną ofertę, a o zabezpieczeniu pieniędzy przed inflacją nie ma mowy.

Do najciekawszej zmiany doszło w Inbanku, który odświeżył cały swój cennik depozytów. Klienci na tym zyskali. Po pierwsze, bank podniósł o 0,2 pp oprocentowanie lokat na wszystkie terminy od 3 do 60 miesięcy. Druga zmiana jest jeszcze ciekawsza. W ofercie pojawił się nowy, miesięczny depozyt ze stawką 1,0 proc. w skali roku. To bardzo mało, gdy zestawić to z inflacją, ale nawet taka lokata wyróżnia się na tle tego, co proponują konkurenci.

Ranking lokat
Autor: SE

Innym plusem oferty tego estońskiego banku jest możliwość zdeponowania w nim kwoty do 400 tys. zł. Banki z czołowych miejsc tabeli rankingowej bardzo często ograniczają maksymalną kwotę depozytu, na przykład do 10 tys. zł lub do 20 tys. zł. W Inbanku to ograniczenie jest znacznie mniej kłopotliwe. Jeszcze lepiej pod tym względem wypada oferta Aion Banku, który posiadaczom podstawowego konta osobistego płaci 1,0 proc. w skali roku od środków wpłaconych na konto oszczędnościowe niezależnie od salda. Ta stawka będzie obowiązywała przynajmniej do końca roku.

Ranking lokat
Autor: SE

W porównaniu z poprzednim zestawieniem lokat i kont oszczędnościowych drobne zmiany pojawiły się też w ofercie depozytowej Getin Banku, mBanku, Santander Banku i Santander Consumer Banku.

Gdyby wziąć pod uwagę wyłącznie stawkę oprocentowania, najbardziej hojnym bankiem pozostaje Nest Bank, który umożliwia założenie sześciomiesięcznej lokaty z oprocentowaniem 2,1 proc w skali roku. Ta oferta ma jednak wiele ograniczeń. Bank wymaga otwarcia konta osobistego, zapewnienia wpływu wynagrodzenia na ten rachunek, a dodatkowo ogranicza kwotę takiego depozytu do 10 tys. zł.

Ranking lokat
Autor: SE

Jak powstał ranking

W tabelach zostały zebrane lokaty i konta oszczędnościowe zapewniające oprocentowanie na poziomie przynajmniej 0,5 proc. w skali roku – nawet gdy taka stawka obowiązuje tylko w czasowej promocji.Jeżeli skorzystanie z takiego depozytu wymaga równoczesnego zakupu innego produktu bankowego, na przykład konto osobistego, zostało to wyraźnie zaznaczone w tabeli. Zestawienie pomija natomiast lokaty będące częścią produktu depozytowo-inwestycyjnego, czyli tzw. lokat z funduszem. Ryzyko związane z produktem inwestycyjnym jest znacznie wyższe niż przy oszczędzaniu w banku i takich łączonych produktów nie powinno się porównywać z lokatami bankowymi ani kontami oszczędnościowymi.

Najnowsze