Ponad 1200 złotych dla milionów Polaków! Nie będzie trzeba robić nic, żeby dostać pieniądze

2021-03-05 7:35
Miliony Polakow dostana 1200 zl
Autor: GRAFIKA SE Beata Rozpędska Miliony Polakow dostana 1200 zl

14 emerytury w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podpisze w poniedziałek ustawę ws. czternastej emerytury - dowiedziała się PAP nieoficjalnie w Kancelarii Prezydenta RP. Tzw. czternaste świadczenie ma być wypłacane w listopadzie w wysokości minimalnej emerytury (będzie ona wówczas wynosiła 1250,88 zł brutto).

14 emerytury z podpisem prezydenta Dudy

Zgodnie z szacunkami, czternastki otrzyma 9,1 mln osób. Nie wszyscy dostaną jednak świadczenie w takiej samej kwocie, ponieważ w ustawie przewidziano próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto. Oznacza to, że ok. 1,2 mln osób pobierających wyższe emerytury będzie miało czternastki pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę (czyli czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł). Czternastek nie otrzyma 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia (w wysokości ok. 4,2 tys. zł).

Koniec OFE. Jak sprawdzić stan swojego konta w OFE? Ile pieniędzy jest na koncie

Sonda
Czy emeryci powinni dostawać oprócz waloryzacji dodatkowe - 13. i 14. emerytury?

14 emerytura. Kiedy wypłaty czternastek?

Na wypłatę czternastek rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł. Większość emerytów i rencistów dodatkowe świadczenie otrzyma w listopadzie. W wyjątkowych sytuacjach czternastki będą wypłacane w grudniu – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – i w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Dodatkowo w kwietniu seniorzy otrzymają trzynastą emeryturą. Dodatek ten przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

Super Raport 04.03 (Goście: Ryszard Czarnecki, Szymon Hołownia, dr Łukasz Jankowski) Sedno Sprawy: Izabela Leszczyna - PO
Najnowsze