Alior Bank w połowie lipca rusza z kredytem w ramach "Mieszkania bez wkładu własnego"

2022-07-14 12:45
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - w jakich bankach?
Autor: Getty Images Kredyt hipoteczny na mieszkanie bez wkładu własnego?

Od 14 lipca klienci Alior Banku będą mogli wystąpić o wsparcie w zakupie nieruchomości w ramach programu "Mieszkanie bez wkładu własnego" - poinformował bank.

Jest już pierwszy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Czy opłaca się go wziąć?

Jak podkreślono w informacji, Alior Bank jest pierwszym z banków, który wdrożył do swojej oferty program "Mieszkanie bez wkładu własnego". Został on przygotowany w oparciu o ustawę z 1 października 2021 r. o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.

"Zgodnie z jego założeniami, już w połowie lipca br. klienci będą mogli wystąpić o wsparcie w zakupie nieruchomości" - poinformowano.

 Przypomniano, że program skierowany jest do osób, które nie dysponują wkładem własnym. Spłatę części kredytu stanowiącą brakujący wkład własny - po spełnieniu przez kredytobiorców określonych warunków - gwarantuje Bank Gospodarstwa Krajowego, z którym Alior Bank nawiązał w tym zakresie współpracę.

- Cieszymy się, że jesteśmy pierwszym bankiem, który wystartował z programem +Mieszkanie bez wkładu własnego+. Liczymy na pozytywny odbiór wśród naszych klientów. Proponowane rozwiązania dostępne będą w ramach wszystkich dostępnych ofert dotyczących kredytów hipotecznych proponowanych w Alior Banku. Zapraszamy do naszych oddziałów już od 14 lipca br. - wskazała dyrektor działu bankowości hipotecznej banku Anna Miler.

Co gwarantuje BGK?

Przepisy ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym weszły w życie pod koniec maja br. Bank tłumaczy, że od połowy lipca możliwe będzie zaciągnięcie kredytu hipotecznego do 100 proc. wydatków, z gwarancją w ramach portfelowej linii gwarancyjnej Rządowego Funduszu Mieszkaniowego (PLG-RFM). BGK przewiduje także dokonywanie na rzecz kredytobiorcy spłaty części kredytu hipotecznego, objętego gwarancją w związku z powiększeniem rodziny kredytobiorcy o drugie albo kolejne dziecko w ramach tzw. spłaty rodzinnej.

Przypomniano, że zakres gwarancji BGK oferowanej w ramach programu "Mieszkanie bez wkładu własnego" to nie mniej niż 10 proc. i nie więcej niż 20 proc. wydatków na pokrycie których udzielany jest kredyt, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. Dodano, że jednorazowa prowizja za objęcie gwarancją wynosi 1 proc. kwoty gwarancji i jest pobierana przez Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem Alior Banku.

Wyjaśniono, że gwarancja udzielana jest dla kredytów związanych z finansowaniem nabycia prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz ich budowy czy wykończenia, a także nieruchomości gruntowej lub jej części. Kredyt hipoteczny objęty tą gwarancją może zostać udzielony do 31 grudnia 2030 r. Minimalny okres spłaty kredytu to 15 lat, waluta kredytu to złoty. (PAP)

Najnowsze