Ile kosztuje konto osobiste?

2023-01-19 12:13
podatki pieniądze
Autor: Materiały prasowe zdj. ilustracyjne

Jakie są koszty posiadania konta osobistego? Każdy bank posiada własną tabelę opłat i prowizji. Jednak to nie oznacza, że klient będzie musiał opłacać prowadzenie konta osobistego. Dlaczego?

Ponieważ najczęściej opłata za konto jest warunkowa i są z niej zwolnieni np. aktywni użytkownicy rachunku. Jednak należy wziąć pod uwagę, że aktywność może być definiowana w różny sposób, może być to liczba płatności bezgotówkowych i/lub wartość wpływów na konto.

Do konta bankowego klient może lub musi zamówić kartę debetową i/lub kredytową, za którą cennik uwzględnia opłaty, chyba że zostaną spełnione warunki, takie jak np. wartość płatności bezgotówkowych zrealizowana w danym miesiącu. Można też dokonywać płatności za pomocą kodu BLIK (niektóre banki wymagają choćby jednej takiej płatności w miesiącu) lub korzystając z mobilnej karty w telefonie.

Comiesięczne opłaty za konto oraz kartę to nie koniec płatności za posiadanie rachunku. Dochodzą do tego również prowizje za wykonane operacje. Często pobierana jest opłata za podejmowanie pieniędzy z konta, np. bank pobiera prowizję za skorzystanie z innego bankomatu (w Polsce lub za granicą) lub pobiera opłatę za wyjęcie poniżej 100 zł. Stąd też warto zastanowić się, jak daleko od miejsca zamieszkania znajduje się bankomat, z którego można podejmować pieniądze bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Przelewy co do zasady są darmowe, jeśli realizujemy je w standardowym trybie. Zwykle jednak jest pobierana opłata za natychmiastowe przelewy swift. Są rachunki w których jeden natychmiastowy przelew jest darmowy, ale są i takie gdzie opłata wynosi 5 zł.

Aby założyć konto osobiste można wybrać się do oddziału banku i założyć je w sposób tradycyjny, ale zdecydowanie popularniejszą formą jest obecnie zakładanie konta samodzielnie poprzez stronę internetową lub aplikację banku. Bank ma kilka sposobów na weryfikację przyszłego klienta, może to być wizyta kuriera, który osobiście zweryfikuje tożsamość oraz przekaże dokumenty do podpisu. Następnie dokumenty wracają do banku i po kilku dniach można korzystać z rachunku. Dużo szybszą drogą jest otwarcie rachunku na tzw. „selfie” lub wykonując przelew weryfikacyjny z innego konta, zazwyczaj w wysokości 1 zł. Tylko należy pamiętać, by dane na obu kontach (tym z którego wysyłamy przelew oraz na nowym rachunku) były takie same.

Dlatego, by dobrze wybrać konto, należy się zastanowić, w jaki sposób będziemy z niego korzystać i co jest kluczowe, a bez czego można sobie poradzić. Kolejną ważną kwestią jest termin, w którym otwieramy konto. Banki często organizują promocje, warto z nich skorzystać, by zgarnąć premię lub nagrody za spełnienie (zazwyczaj) prostych warunków.

Jednym z banków, w którym łatwo można założyć konto jest Bank Millennium. Podstawowy rachunek banku – Konto 360 można otworzyć za pośrednictwem strony internetowej. Produkty do wyboru to wersja Junior (13-17 lat), Student (18-26 lat) oraz konto walutowe. Bank informuje, że do aktywnego rachunku można się już zalogować po 15 minutach przy weryfikacji z innego konta bankowego lub na selfie.

Bank Millennium umożliwia przeniesienie rachunku do nich z innego banku. Dzięki temu możemy zaoszczędzić trochę czasu, a bank posiadając naszą dyspozycję przeniesie dane ze starego konta na nowe, takie jak polecenie przelewu, zlecenia stałe czy polecenia zapłaty oraz powiadomić odpowiednie instytucje o zmianie naszego rachunku.

Do końca marca 2023 roku Bank Millennium nagradza premią za otwarcie Konta Millennium 360. Do zdobycia jest 400 zł w gotówce. A premię łatwo zdobyć. Co należy zrobić? Przede wszystkim należy być nowym klientem banku, czyli takim który nie posiadał rachunku ROR po 1 stycznia 2020 r. Jeśli jesteś taką osobą, możesz otworzyć nowy rachunek osobisty, aktywnie korzystać z aplikacji mobilnej banku, rachunku i karty płatniczej. Złóż wniosek o konto Millennium 360 wraz z kartą debetową wraz z dostępem do bankowości elektronicznej, zaakceptuj regulamin i zgody marketingowe. Ponadto, co istotne, należy wyrazić zgodę na świadczenie usług prze Millennium Goodie na usługę „Zwrot za zakupy” i nie odwoływać jej do końca trwania promocji. Regulamin promocji informuje, że w przeciągu 14 dni od momentu podpisania umowy Konto Millennium 360 należy zasilić kwotą min. 1000 zł. W miesiącu otworzenia rachunku aktywuj aplikację mobilną Banku oraz wykonaj min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub BLIKiem. Za te czynności Bank Millennium nagrodzi premią 200 zł w kolejnym miesiącu. Przez kolejne trzy miesiące wykonaj te same czynności, a Bank prześle premię na ROR po okresie wymaganej aktywności.

Najnowsze