Ergo Hestia zobowiązała się m.in. do zmiany warunków autocasco

2021-07-01 14:00
Siedziba Ergo Hestia
Autor: Materiały prasowe

Dzięki postępowaniu mediacyjnemu Ergo Hestia zobowiązała się m.in. do zmiany ogólnych warunków ubezpieczenia autocasco i stosowania jednolitych zasad szacowania rozmiarów szkody, bez względu na to, czy będzie ona częściowa, czy całkowita - podał Rzecznik Finansowy w komunikacie.

Jak poinformował Rzecznik Finansowy w czwartkowym komunikacie, sąd zatwierdził ugodę zawartą w postępowaniu mediacyjnym pomiędzy Rzecznikiem Finansowym i Ergo Hestią, w której ubezpieczyciel zobowiązał się m.in. do zmiany ogólnych warunków ubezpieczenia Autocasco i stosowania jednolitych zasad szacowania rozmiarów szkody, bez względu na to czy będzie ona częściowa czy całkowita.

 "Z zadowoleniem przyjmuję kolejną dobrowolną zmianę przez ubezpieczyciela warunków Autocasco. Prowadzimy podobne rozmowy z innymi ubezpieczycielami. Jak widać na przykładzie tej sprawy, jest możliwość zawarcia ugody nawet w sytuacji gdy spór trafił już do sądu. Uważam, że te sprawy warto zakończyć porozumieniami, które usuną z obrotu prawnego praktykę krzywdzącą część klientów" – ocenił mówi Rzecznik Finansowy Mariusz Jerzy Golecki, cytowany w komunikacie.

 Według informacji Rzecznika, wprowadzana zmiana w treści ogólnych warunków ubezpieczenia autocasco polega na ustaleniu nowej definicji tzw. szkody całkowitej. Standardowo ubezpieczyciele orzekają ją, jeśli szacowane koszty naprawy przekraczają 70 proc. wartości pojazdu sprzed szkody.

 "Nowa definicja wprowadzi jednolite zasady określania kosztów naprawy na potrzeby kwalifikacji szkody. Będą one zależeć od wybranego przez klienta wariantu ubezpieczenia, a nie od tego czy mamy do czynienia ze szkodą całkowitą, czy częściową. Dzięki temu zostanie osiągnięte zrównanie w prawach do świadczenia z ubezpieczenia wszystkich klientów ubezpieczyciela" - podkreślono w komunikacie Rzecznika.

 Jak przypomniano również, Rzecznik Finansowy w sierpniu i wrześniu 2020 r. skierował do 13 zakładów ubezpieczeń wezwania do dobrowolnej zmiany praktyk.

Najnowsze