Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Jak zwiększyć zdolność kredytową? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zlekceważyły budowanie dobrej historii kredytowej, a nagle stanęły przed potrzebą wzięcia pożyczki. Banki nie lubią ani patologicznych dłużników, ani anonimowych klientów. Oznacza to, że problemy z wzięciem kredytu mogą mieć nie tylko osoby siedzące po uszach w długach, ale nawet te, które nie mają żadnej historii w BIK. Zdolność kredytowa obliczana jest na podstawie wielu współczynników. W tym tekście podpowiadamy wam jak zwiększyć zdolność kredytową.
Co to jest zdolność kredytowa?
Chociaż pandemia miała przynieść łagodzenie polityki kredytowej banków, to nikt nie rozdaje kredytów na prawo i lewo. Nadal wzięcie kredytu czy pożyczki wymaga spełnienia wielu kryteriów bankowych. Kiedy składamy wniosek o kredyt bank dokładnie przygląda się naszej wiarygodności. Wiele osób musi przygotować się na decyzję odmowną. Wszystko to wynika z oceny naszej zdolności kredytowej. W każdym przypadku, w ocenie zdolności kredytowej pojawia się jednak kilka stałych kryteriów. Pierwszym jest oczywiście nasza historia kredytowa. Godząc się na przekazywanie danych o spłacie do BIK, banki biorą pod uwagę nie tylko negatywną historię, ale także pozytywną oraz brak jakiejkolwiek. Wszystko to składa się na naszą kredytową tożsamość. Kolejny element to nasza kondycja finansowa, czyli po prostu udokumentowane zarobki. Osoba o stabilnym zatrudnieniu, oraz przyzwoitych przychodach może liczyć na większa "sympatię" ze strony instytucji finansowych. Wiarygodność w oczach banku buduje także miejsce zamieszkania oraz posiadanie nieruchomości. Przychód z wynajmu nieruchomości może być dochodem uzupełniającym.
Jak zbudować zdolność kredytową?
Sektor bankowy podlega regulacjom wydawanym przez KNF. Są one jednak ogólnymi wytycznymi i każdy bank kieruje się własnymi kryteriami określonymi w polityce kredytowej. Dlatego też brak zdolności kredytowej w jednym banku nie oznacza, że osoba w ogóle nie uzyska finansowania bankowego. Jak więc budować zdolność kredytową? Najprostszą metodą jest po prostu branie kredytów i pożyczek oraz ich terminowe i uczciwe spłacanie. Nie muszą to być od razu kredyty hipoteczne na setki tysięcy złotych. Pozytywną historię buduje także spłacanie drobnych pożyczek, czy zakupów zrobionych na raty.
Jak poprawić zdolność kredytową?
Od czego zależy zdolność kredytowa? Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, jest jednak kilka dość prostych sposobów, dzięki którym można ją łatwo poprawić. Jak zwiększyć zdolność kredytową? Jak już wspomnieliśmy, kluczowe jest terminowe spłacanie zobowiązań. Jeśli mieliśmy przejściowe problemy, trzeba jak najszybciej wrócić do regularnych spłat, a najlepiej jak najszybciej uregulować całą, pechową pożyczkę. Pamiętajmy, żeby regulować wszelkie rachunki w terminie, szczególnie jeżeli planujemy starać się o kredyt, ponieważ wszelkie opóźnienia w spłacaniu zobowiązań działają na naszą niekorzyść. Znaczenie może mieć również to, ile posiadamy samochodów, jakie opłacamy polisy ubezpieczeniowe na życie, ewentualnie czy płacimy alimenty, itp. Wszystko to, aby konsekwentnie budować zdolność kredytową. Aby zwiększyć zdolność kredytową pozbądź się także nieużywanych kart kredytowych i zbędnych obciążeń.
Jak poprawić zdolność kredytową firmy?
Problemy z zaciągnięciem kredytów mogą mieć nie tylko osoby prywatne, ale także firmy, które obok kredytów obrotowych, mogą potrzebować dodatkowych pieniędzy. Aby uzyskać kredyt należy wykazać się udokumentowaną historią biznesową i kredytową, najlepiej obejmującą okres przynajmniej 2 lat. Wiele banków działa w tej kwestii zero-jedynkowo, biorąc pod uwagę jedynie okres działania przedsiębiorstwa. W przypadku funduszy bardziej istotne będzie to, jakie doświadczenie biznesowe mają osoby zarządzające i jakie wyniki osiągały zarządzając poprzednimi firmami. Starając się o kredyt musimy przygotować się na to, że instytucja będzie chciała prześwietlić naszą kondycję finansową - straty, spadające przychody, sezonowość przychodów. Ocena firmy przebiega całościowo, patrząc przez pryzmat jej potencjału i dotychczasowych osiągnięć, a nie krótkoterminowych wyników. Oczywiście, im lepsza kondycja firmy i stabilne przychody, tym większe szanse na zwiększenie zdolności kredytowej.
Co obniża zdolność kredytową?
- Wpływ na zdolność kredytową wiele czynników, m. in. zdolność kredytowa – czyli nasza sytuacja zawodowa i osobista (jakie mamy dochody, ile osób na utrzymaniu) oraz nasza aktywność kredytowa (ile mamy kredytów). Spore znaczenie ma także nasza historia kredytowa – czyli to jak regulujemy nasze zobowiązania – informuje BIK.
Podsumowując, zdolność kredytową obniżają wszelkie finansowe wpadki - niespłacone kredyty, nieuregulowane rachunki, niskie zarobki, niestabilna sytuacja mieszkaniowa a nawet częste wnioskowanie o kredyty. Aby poprawić zdolność kredytową trzeba po prostu eliminować takie sytuację i budować wiarygodny i pozytywny dla banku wizerunek.