Małżeństwo nie dostało kredytu, bo mąż jest cudzociemcem. Jak dostać kredyt bez polskiego obywatelstwa?

2020-12-29 19:20
Kredyt hipoteczny covid-19
Autor: Gettyimages Banki wprowadziły ułatwienia, które mają pomóc kredytobiorcom poszkodowanym w wyniku COVID-19

Pieniądze teoretycznie szczęścia nie dają, ale ich brak może oznaczać dramat. Przekonało się o tym małżeństwo z Leszna, które dużej gotówki potrzebowało, aby mieć dziecko. Od lat nie mogli doczekać się potomstwa, a szansą na powiększenie rodziny było in vitro. Sfinansować je chcieli za pomocą kredytu. - Poszliśmy do kilku banków po kredyt, ale nie chcą nam dać ze względu na to, że mąż jest cudzoziemcem - tłumaczyli. Na jakich zasadach cudzoziemcy w Polsce mogą otrzymać kredyty gotówkowe i hipoteczne?

Młode małżeństwo z Leszna chciało sfinansować procedurę in vitro dzięki pieniądzom z kredytu. Niestety, pieniędzy nie dostali. Jak twierdzą chodzi o obywatelstwo jednego z nich. Poznali się w Czechach 5 lat temu.

- Wyjechałam tam do pracy w fabryce zderzaków samochodowych - mówi Roksana. Zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia i od razu wiedzieli, że są dla siebie stworzeni. Razem wrócili więc do Leszna, rodzinnej miejscowości Roksany. - W imię miłości postanowiłem zostawić za sobą wszystko i zamieszkać w Polsce - romantycznie przyznaje Daniel (35 l.), mąż Roksany.

Banki nie zgodziły się na kredyt, ponieważ pan Daniel jest cudzoziemcem i nie ma karty pobytu. Jak wygląda procedura przyznawania kredytów cudzoziemcom i czy mogą liczyć na pieniądze od polskich banków?

Czy masz zdolność kredytową na budowę - radzi doradca finansowy

Na początek DOBRA WIADOMOŚĆ. Obcokrajowcy mogą starać się o różne kredyty, jak kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości w Polsce, ale oczywiście muszą spełnić szereg warunków. Oprócz podstawowych, obowiązujących wszystkich, bez względu na narodowość - jak zdolność kredytowa czy dokumenty poświadczające o zatrudnieniu, dochodzą jeszcze dodatkowe kryteria. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie banki udzielają kredytów osobom, które nie są obywatelami Polski

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca - warunki

Ważna jest kwestia narodowości. W zależności od tego czy ubiegający się o kredyt klient jest obywatelem Unii Europejskiej, zupełnie inaczej wygląda tryb postępowania kredytowego. W przypadku obywateli Ukrainy, którzy kupują w Polsce najwięcej mieszkań, podstawowym kryterium jest posiadanie karty stałego pobytu. Okres oczekiwanej ważności karty różni się jednak w zależności od banku. Niektóre wymagają okresu ważności nie krótszego niż 12 miesięcy w momencie złożenia wniosku, inne oczekują tylko 3 miesięcy.

Kolejna istotna kwestia to numer PESEL. Niektóre banki, zanim podzielą się pieniędzmi chcą potwierdzenia związku osoby z Polską. Może to być np. poświadczenie dochodów w naszym kraju, lub zawarcia małżeństwa. Jeśli wnioskujący już posiada nieruchomość w Polsce - to tym lepiej.

Kolejna istotna kwestia to numer PESEL. Niektóre banki, zanim podzielą się pieniędzmi chcą potwierdzenia związku osoby z Polską. Może to być np. poświadczenie dochodów w naszym kraju, lub zawarcia małżeństwa. Jeśli wnioskujący już posiada nieruchomość w Polsce - to tym lepiej.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca - warunki

Coraz więcej banków i firm pożyczkowych przedstawia ofertę gotówkową dla obcokrajowców. Podobnie jak w przypadku opisanego wyżej kredytu hipotecznego, najmniej kłopotów z otrzymaniem pieniędzy będą osoby z krajów Unii Europejskiej. Jeśli wnioskujący pochodzi spoza wspólnoty musi mieć kartę stałego pobytu oraz wizę.

Poza tym obcokrajowcy traktowani są równo i tak samo jak Polacy, muszą udokumentować swój dochód a ich wniosek podlega indywidualnej ocenie. We wniosku obcokrajowca powinny się znaleźć umowa o pracę lub inny dokument potwierdzający zamieszkanie, karta stałego pobytu lub pobytu czasowego, zaświadczenie o meldunku w Polsce, paszport, PESEL oraz raport kredytowy z ojczystego odpowiednika BIK klienta. W niektórych bankach konieczne będzie także posiadanie konta w Polsce.

Najnowsze