PKO: Konkretna i spójna propozycja ugód dla frankowiczów
Konkretna i spójna propozycja ugód dotyczących kredytów walutowych jest kosztowna, ale jest jedyną, która ma szansę ukształtować konsensus społeczny w tej sprawie i zyskać uznanie wszystkich - powiedział wiceprezes PKO Rafał Kozłowski.
- Banki z nadzorcą opracowały najbezpieczniejszy z dopuszczalnych prawnie proces stanowienia ugód, który ruguje ryzyko walutowe po stronie klienta i minimalizuje ryzyko prawne po stronie banku - zapewnił wiceprezes PKO Rafał Kozłowski na konferencji "Zarządzanie ryzykiem i kapitałem".
Nad propozycją ws. ugód z frankowiczami pracuje obecnie 9 banków. Jak dodał Kozłowski banki z nadzorcą opracowały najbezpieczniejszy z dopuszczalnych prawnie proces stanowienia ugód, który ruguje ryzyko walutowe po stronie klienta i minimalizuje ryzyko prawne po stronie banku. Ocenił, że propozycja KNF ma szansę ukształtować konsensus społeczny w tej sprawie.
ZOBACZ TEŻ: Wypłaty z Tarczy Finansowej 2.0 przedłużone! Do kiedy firmy mogą dostać pieniądze?
Narodowy Bank Polski nie uczestniczy w procesie przygotowywania przez banki ugód dla kredytobiorców, którzy mają kredyty frankowe - wynika wypowiedzi prezes NBP Adama Glapińskiego. Prezes banku centralnego powiedział, że NBP nie będzie przedstawiał swojego stanowiska przed zapowiedzianym na 25 marca wyrokiem Sądu Najwyższego. Dodał jednocześnie, że wyrok ten wpłynie na ujednolicenie linii orzeczniczej Sądów Powszechnych i być może wpłynie na przyspieszenie postępowań sądowych.
25 marca wyznaczono posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ws. zagadnień prawnych dotyczących kredytów walutowych, które powinno rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii tych kredytów, a w szczególności kredytów frankowych.
Z analizy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że najniższy, szacowany dla banków koszt konwersji kredytów, zgodnie z wariantem zaproponowanym przez Przewodniczącego KNF, ma wynieść 34,5 mld zł - poinformowała we wtorkowym komunikacie Komisja.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) zaprezentował we wtorek wynik analizy potencjalnego wpływu zmian otoczenia prawnego na portfel mieszkaniowych kredytów walutowych związanych z kursem franka szwajcarskiego, znajdującego się w posiadaniu banków prowadzących działalność w Polsce.