Czy wiesz co można załatwić przez konto w banku?

2022-10-04 8:50
Bank Pekao oferuje 7 proc. w skali roku na Koncie Oszczędnościowym
Autor: Shutterstock

Konto bankowe to wygodne narzędzie, dzięki któremu możemy otrzymywać przelewy, płacić i przechowywać środki. Co jeszcze można załatwić za ich pomocą?

Upowszechnienie się przed laty bankowości internetowej było rewolucją, która uwolniła ludzi od konieczności stania w kolejkach do bankowych okienek. To był tylko początek ułatwiania uciążliwych procedur, a dzisiejsza bankowość internetowa to zazwyczaj rozbudowany agregator narzędzi do załatwiania spraw urzędowych, który nie tylko sprawia, że nie trzeba stać w kolejkach, ale nawet nie trzeba korzystać z wielu osobnych platform urzędowych.

Warto mieć Profil Zaufany

Coraz więcej spraw można łatwo i szybko zrobić za pośrednictwem internetowego konta bankowego. To bezpłatna usługa, która zazwyczaj wymaga założenia Profilu Zaufanego (eGo), czyli rodzaju elektronicznego podpisu. Pozwala on m.in. na elektroniczny dostęp do większości serwisów administracji publicznej oraz wirtualne podpisanie elektronicznych urzędowych dokumentów, bez drukowania ich i wysyłania pocztą.

Profil Zaufany można założyć stacjonarnie w urzędzie lub banku, ale jeśli chcemy uniknąć kolejek, znacznie prościej będzie zrobić to online. Do założenia Profilu Zaufanego bez wychodzenia z domu wystarczy konto w banku, który ma zgodę na potwierdzanie Profilu Zaufanego.  Sama procedura jest bardzo prosta. Należy zalogować się na swoje konto w banku, wyszukać zakładkę dotyczącą zakładania Profilu Zaufanego, wypełnić znajdujący się w niej formularz. Operację należy potwierdzić bankowym kodem autoryzacyjnym. Na swój adres e-mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia profilu. Za każdym razem, gdy chcesz się na niego zalogować, wybieraj opcję: przez bankowość elektroniczną.

Sprawdźmy, gdzie Profil Zaufany i bankowość online otwierają nam wirtualne drzwi.

500 Plus i inne świadczenia

Chociaż obsługą 500 Plus i weryfikacją dokumentów zajmuje się ZUS, banki umożliwiają składanie wniosków (które obecnie składać można tylko online) o świadczenia. Proces jest bliźniaczo podobny w większości banków. W serwisie internetowym należy znaleźć odpowiednią zakładkę (np. w iPKO jest to Usługi → e-Urząd → Wniosek Rodzina 500+ → Złóż wniosek). Po wypełnieniu i przesłaniu formularza na podany w nim adres e-mail przyjdzie Urzędowe Potwierdzeniem Odbioru (UPO), potwierdzające, że wszystko przebiegło prawidłowo. Wniosek następnie trafi do ZUS, a po jego pozytywnej weryfikacji wypłacone zostaną pieniądze. Analogicznie złożyć można wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dofinansowanie pobytu w żłobku, czy o świadczenie Dobry Start, a więc tzw. „300 Plus”.

Załóż konto i od razu… firmę

Ogromna konkurencja na polu biznesowych usług bankowych sprawiła, że wiele banków nie czeka aż ich potencjalni klienci założą firmę i pozwala im załatwić formalności, przy okazji zakładając konto biznesowe. W przypadku Santander firmę mogą założyć osoby, które już są klientami indywidualnymi banku i posiadają Profil Zaufany. Podczas wypełniania wniosku należy podać nazwę, pod którą miałaby funkcjonować nasza firma, określić PKD i formę opodatkowania oraz księgowości. Wniosek podpisywany jest Profilem Zaufanym, a bank kieruje go do CEIDG. Rejestracja firmy potwierdzana jest SMS-em.

„Bankowe”  Konto Pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta to platforma na której znajdziemy m.in. informacje o receptach, zaleceniach lekarza, historii wizyt, zwolnieniach i skierowaniach. Obecnie do IK zalogować można się potwierdzając tożsamość przez Pekao SA i PKO BP (dla kont internetowych iPKO lub Inteligo), BOŚ, BNP Paribas, Getin Bank, Crédit Agricole, mBank, Bank Spółdzielczy w Brodnicy lub Bank Spółdzielczy z Grupy PBS. Po zalogowaniu się za pośrednictwem banku należy potwierdzić poprawność danych - robi się to podobnie jak autoryzację przelewów, podajesz kod z karty kodów lub z SMS-a.

ZUS pod ręką

Niektóre banki, np. PKO, umożliwiają także założenie profilu na PUE ZUS, dzięki któremu można błyskawicznie sprawdzić swoje dane i załatwić sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi. W ten sposób można potwierdzić zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, oszacować wysokość emerytury oraz zadać pytanie urzędnikom. Przedsiębiorcy mogą rozliczyć się przez aplikację ePłatnik. Bankowość elektroniczna ułatwi im także uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. Taki dokument potwierdza, że na dzień wydania zaświadczenia, nie zalegasz z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FGŚP oraz FEP.

Zeznanie podatkowe

Coroczna tradycja spędzania wieczoru nad stosem PIT-ów w przypadku pracowników i osób zarabiających na umowach cywilno-prawnych na szczęście odeszła do lamusa. Informacje podatkowe można odbierać np. poprzez iPKO. Konto bankowe pozwoli nam także zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Takie logowanie się możliwe jest poprzez login.gov.pl.

Dodatek węglowy

Nowością w „bankowych urzędach” jest możliwość wnioskowania o dodatek węglowy, który obsługują samorządy. Tu należy kliknąć przycisk „załatw sprawę”. Składając wniosek należy wskazać konkretnie do kogo ma trafić dokument i dodać niezbędne załączniki.

Rozwiązania dla kierowców

Założenie przez bank Profilu Zaufanego daje także dostęp do strony obywatel.gov.pl. Zakładka „Kierowcy i pojazdy” daje nam wgląd do historii tego, co mogliśmy przeskrobać na drodze. W sekcji o wymownej nazwie "Kary i mandaty" można min. sprawdzić punkty karne.

Dostęp można uzyskać także do państwowego rejestru Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) oraz rejestrów zagranicznych. W ten sposób możemy sprawdzić historię używanego pojazdu, który zamierzamy kupić.

Najnowsze